Преподобна Стойна - светицата, която и днес дава надежда на хората

Преподобна Стойна - светицата, която и днес дава надежда на хората
Снимки: Илинден Прес

Стойна Димитрова, наричана Стойна Калугерята, но известна в цяла България като Преподобна Стойна е родена на днешната дата през 1883 година в тогавашна Гърция.

Тя живяла дълго време в храма „Св. Георги” в санданското село Златолист, който сега се възприема като силно енергийно място. Ослепяла от едра шарка на двегодишна възраст, Стойна още като дете сънувала свети Георги, който й заръчал да отиде да живее в санданското село, защото под църквата има заровени кръст и икона на светеца. Така сляпото момиче се озовало тук и заживяво в малка стая на втория етаж на храма, която е запазена и до днес. Вярва се, че ако човек остави снимката си в стаята на чудотворката, то всичките му желания ще бъдат изпълнени.

Легендите разказват, че турците някога решили да запалят първо църквата, а след това къщите в района. Стойна обаче излязла от храма и предупредила агата, че вкъщи двете му деца лежат болни и той трябва да отиде да ги спаси. Стъписан, той спрял аскера, върнал се вкъщи и наистина заварил децата си на легло. След като ги излекувал, върнал се в Златолист и занесъл агне на Преподобна Стойна. По дървената порта на църквата обаче и до днес стоят дупките, направени от обстрела, на който е била подложена обителта през турското робство.  

Калугерката ходела облечена само в тъмни дрехи и виждала бъдещето. Имала и силата да лекува, затова помагала на стотици болни. Енергията й била толкова силна, че самата Ванга й гостувала често, за да се зарежда от нея и от вековния чинар, който расте в двора на храма. Дървото се извисява тук почти от създаването на българската държава, а задължителен ритуал за всички посетители е да се полюлеят на люлката, окачена в клоните му за здраве и късмет.

Признатата от народа светица умира от пневмония на 50 години през 1933 година, а гробът й е в двора на църквата. Стаята, където е живяла светицата, е най-популярното място за поклонение, наред с мраморната плоча пред олтара. Хиляди оставят снимките си за късмет и здраве върху иконата и по гредите на тавана.

Според преданията, преди да се възвиси на небето /умира на 22 декември 1933 година/, на два пъти духът на Стойна се отделял от тялото и след това отново се завръщал. Другата й необикновена способност била да се носи из въздуха, без да стъпва на земята. Вярващи я виждали да се възнася в моментите, когато се молела върху мраморната плоча пред олтара в църквата. И днес се счита, че това е най-силното място в храма, затова и християните винаги отправят молитвите си към бог точно оттам.

И до днес е запазено поверието, ако човек преспи в стаичката на чудотворката, оздравява и намира път към себе си. Затова в Златолист не спират да идват поклонници, вярващи в силата и чудодействата на Преподобна Стойна.

                                            Храм-Преподобна Стойна

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Напиши коментар:

Въведете кода от картинката!

Още новини