Арбен Мименов: Безводието е голям проблем в Сатовча, можем да го решим с язовир за 30 млн. лв.

Арбен Мименов е врял и кипял в кметската работа. Той е начело на община Сатовча повече от 25 години - от есента на 1999 година. Иначе е завършил Института за ветеринарна медицина в Стара Загора. Работи само 7 години като ветеринарен лекар, преди да се заеме с кметските дела. С него разговаряме за предизвикателствата пред местната власт - проблеми, проекти, инвестиции, успехи. Акцентът е върху безводието, което мъчи много населени места в общината, както и заделянето на сериозна сума от собствените средства за изграждане на хеликоптерна площадка.
Г-н Мименов, в последните 2-3 години безводието се очертава като едно от най-големите предизвикателства пред местната и централната власт. Как се справяте с този проблем и търсите ли дългосрочно решение?
Безводието се очертава като сериозен проблем в цялата страна. Община Сатовча не прави изключение. Катаклизмите на климата са предизвикателство и за местната, и за държавната власт. Аз, моят екип и общинските съветници сме категорични, че основен приоритет е решаването на този проблем в краткосрочен и дългосрочен план. Защото преди време повечето населени места бяха на режим през лятото за 1-2 месеца, а сега при дълго засушаване този режим продължава по 5-6 месеца. Тук говорим за села, в които има детски градини, ясли, училища, социални центрове, в някои от тях живеят по 2000-3000 души. Искам да подчертая, че 95% от вътрешната водопроводна мрежа в селата е подменена. Сега готвим проекти за подмяна на довеждащи водопроводи за Кочан, Вълкосел, Ваклиново, Крибул за 4-5 милиона лева.
Наредил съм кметовете на населените места да изследват къде има извори и каптажи. Правят се протоколи от тези обследвания. Търсим допълнителни източници на вода, където ги има, ще направим необходимите лабораторни изследвания, за да сме сигурни, че водата е годна за питейно-битови нужди. Надяваме се да имаме и язовир в местността Хисарско дере, за което да ни помогне и лидерът на нашата партия - г-н Делян Пеевски. Инвестицията ще е за около 30 милиона лева, а обемът на водоема ще е около 1 милион кубически метра. Оттам може да се захранват с вода 10 села - Сатовча, Фъргово, Крибул Слащен, Плетена, Жижево, Вълкосел, Кочан, Туховища и Боголин. Изградена е пречиствателна станция за питейни води на деривация „Хисарско дере“. Така че правим всичко възможно, за да действаме и да решим водния проблем в нашата община.
Община Сатовча ще финансира със собствени средства изграждането на хеликоптерна площадка. Защо решихте да инвестирате в тази придобивка?
Това ще е важна придобивка за хората не само в община Сатовча, но и в целия Неврокопски край. Искаме да изградим площадка за кацане и излитане на хеликоптери по всички европейски стандарти край село Фъргово, тя ще е в общински имот в местността Тузлуолан. Хората и тяхното здраве, както и грижата за тях са най-важни за нас. За този проект не разчитаме на пари от държавата, а ще заделим собствени средства. Изработен е Подробен устройствен план, който е съгласуван от РИОСВ - Смолян. Има леко забавяне само в комуникацията ни с Регионалната здравна инспекция в Благоевград, искат ни уверение, че ние ще платим всички строителни дейности. С тази площадка за кацане и излитане на хеликоптери ще осигурим навременна медицинска помощ в критични ситуации, когато не може да се губи време в транспорт с линейка до болнични заведения в региона или в страната. Тя ще се ползва и от останалите три общини в района - Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово. Специалисти определиха най-подходящото място за хеликоптерната площадка, където ще могат да кацат медицинските хеликоптери, както и други такива летателни машини, когато това се наложи.
Докъде стигна строежът на новата детска градина в село Боголин?
Нова и модерна детска градина ще радва деца и възрастни в Боголин. Първият етаж, който е предвиден за тази цел, вече е построен. Ще изпълним обаче и искането на жителите – да вдигнем и втори етаж, сега се подготвя проектът за него. Там ще се помещава начално училище за деца от първи до четвърти клас. Местните хора са взели решение на общоселско събрание да се възстанови учебната дейност в населеното място. Новата детска градина пък е отколешна мечта на местните жители. Финансирането на строителните дейности е със средства, които са осигурени от МРРБ, след като Община Сатовча кандидатства с проектно предложение. Сградата ще бъде с необходимия енергиен клас. Ще се създадат оптимални условия за обитаване на децата и учениците, както и за работа на учители и персонал. Ще се осигури достъп до постройката за хора в неравностойно положение.
Сериозни средства се влагат и в строителство на модерни футболни стадиони. Скоро с такива съоръжения ще разполагат Слащен и Плетена. Толкова ли футболни фенове има в тези села?
Футболът е огромна страст на много от жителите на населените места в общината. Затова и полагаме усилия за изграждане на нова спортна инфраструктура. В Плетена и Слащен се строят модерни футболни стадиони. Защото там на мачовете на отборите идват по 400-500 зрители, толкова фенове не ходят на много от срещите в Първа лига. В Плетена, където живеят около 2200 души, се ремонтира основно старото и амортизирано през годините спортно съоръжение. Строителството трябва да приключи тази календарна година. Стойността на проекта е около 800 000 лева, парите са осигурени от Министерството на младежта и спорта. Вече е изградена специална подпорна стена под самия стадион, за да не се допуска свличане на земни маси. Ще се изгради нова дренажна и поливна система, ще се подмени тревното покритие, ще се вдигне ограда край съоръжението. Ще се монтират седалки, ще се ремонтира настоящата съблекалня и ще се построи допълнителна сграда, за да има повече място за футболистите и длъжностните лица.
В началото на февруари тази година започна основен ремонт и на стадиона в село Слащен. Проектът предвижда изграждане на оросителна и дренажна система на футболния терен и затревяване със специална смес. Предвижда се и второстепенен подход за обслужване на терен и служебен паркинг. Ще се изградят два сектора за посетители с общ капацитет на скамейките 500 места, които ще бъдат оградени с предпазен парапет. Ще има и две скамейки за резервни играчи и скамейка за съдии. Ще се обособят 21 паркоместа за леки автомобили, както и служебен паркинг за три коли. Ще се ремонтират основно съблекалнята и санитарните възли.
Хората във Вълкосел пък искат да се възроди идеята за парк край населеното място и да се направи зона за отдих. Ще се справите ли и с тази задача, има ли вече финансиране?
Да, Община Сатовча осигури финансирането за възраждането на занемарения преди повече от 30 години парк край село Вълкосел. Стойността на проекта е около 1 милион лева, става въпрос за целево финансиране от държавата. Сега предстоят процедурите, а след това ще започне строителството. От селото до парка ще се обособи велоалея, ще се осигури и транспортен достъп до зеления оазис. Ще има два подхода към мястото за отдих, които ще бъдат асфалтирани. Още преди демократичните промени през 1989 година това място е било предназначено за парк. Предвижда се там да се изградят няколко детски площадки със съоръжения за игра и спорт на децата в различна възраст, които ще са безопасни. Ще се оформи чудесен кът и за децата, и за младежите от селото, където има детска ясла, детска градина и училище. Ще се засадят нови цветя, храсти и дървета в парка, в който ще се създадат и нови алеи за разходка на посетителите. Ще има и зони за отдих на възрастните - ще се монтират пейки и навеси, ще има и кошчета за отпадъци, за да не се замърсява паркът. По този начин ще се сбъдне желанието на няколко поколения жители на село Вълкосел.
Какви други проекти да очакваме да бъдат изпълнени в община Сатовча в близките 1-2 години?
Общинският съвет даде съгласие Община Сатовча да кандидатства пред Държавен фонд „Земеделие“ с няколко много важни проекта. Един от тях е за ремонт на улици в различни села, друг е за реконструкция и рехабилитация на път Гоце Делчев - Сатовча/Долен, трети е за изграждане на спортна площадка за минифутбол в село Годешево. Имаме проект за основен ремонт на фасадата на Средно училище „Христо Ботев“ в с. Вълкосел, както и за подобряване на енергийната ефективност на административната сграда на Община Сатовча - монтаж на термопомпа и конвектори. Не сме забравили и културните институции - подготвили сме проекти за основен ремонт на читалищата в селата Вълкосел и Кочан. Само така - с работа и изпълнени ангажименти, можем да подобрим живота на хората в нашата община и да направим съвременна инфраструктурата в населените места.