Училището в Якоруда - 190 г. камбана на образованието и храм на знанието

Училището в Якоруда - 190 г. камбана на образованието и храм на знанието
Снимки: Илинден Прес и СУ-Якоруда

Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Якоруда днес тържествено и вдъхновено празнува 190 години А и Б, четмо и писмо. Специален гост на празника е вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя се включи в празничното шествие за честването на 19 десетилетия просветно дело в Якоруда. По-късно всички празнуващи разгледаха изложбата „190 години просветителска традиция. Нашето училище във времето“. Йотова поднесе венец пред паметната плоча на мястото, където е поставено началото на първото училище. Нейното присъствие е огромно признание за екипа на школото, който днес дава знания и възпитава в добродетели децата. 

А летописът на просветното дело в града започва далеч назад във времето - на 17 май 1835 г., когато първият учител, възрожденецът поп Стойко Грашкин, за пръв път на обществено място, в двора на новопостроената църква „Свети Никола” събира якорудските деца, за да ги учи на четмо и писмо. После училището е настанявано в частни къщи и функционира като килийно. По-широкият умствен кръгозор на поп Стойко му е давал възможност да занимава учениците си с интересни и полезни неща извън учебната програма.

Около 1850 г. той предава училището на Минко Кюркчийски и в летописа на образователното дело започват да се редят имена на учители, които оставят светла диря след себе си. Георги Назарчов , ученик на Йоаким Груев, който през 1865 г. преустройва училището и въвежда взаимоучителния метод. През негово време е построена първата училищна сграда в Якоруда. Дамян Попов, също ученик на Йоаким Груев, обаятелен човек и с бунтарски дух, e направил якорудското училище най-известно в Разложко. Постъпили и първите ученички. Замфир Младенов чувствително  е подобрил материалната база на училището. За първи път е организирал честване на празника на светите братя Кирил и Методий, провел  е първия публичен изпит на открито на Беглика - мястото на днешната църква. В периода 1870 до 1875 година училището в Якоруда е в разцвет.

                                          Якоруда-школо-история

През 1903 г. родолюбивите якорудчани построяват нова училищна сграда със собствени средства и труд. През годините от 1885 до 1915 г. в Якоруда съществува непълен, а през 1915 г. е открит пълен прогимназиален курс. Този период е свързан с учителите Никола Бележков, Тодора Попниколова - първата жена учителка в Разложко, Георги Вригазов, Иван Попкостов Рашков. Неописуема е радостта на якорудчани от Освобождението през 1912 г. През 1913/14 г. училището процъфтява - в него учат вече 588 ученици.

След войните  богата просветна дейност развиват Иван Мицев и родолюбивите якорудчани Никифор Попфилипов – народен учител и писател–краевед, поставя началото на театралната самодейност; Ангел Седлоев-Ефендията – рядко оригинална и колоритна личност, първият средищен директор, който умело ангажирал обществеността за решаване на училищните проблеми; Георги Илиев Гьошев - един от основателите на читалището и много други. Нарасналият брой ученици налага да се построи нова училищна сграда и това става през 1933/34 г. - част от сградата на сегашното СУ „Св. св. Кирил и Методий”.

Разширява се и непрекъснато се модернизира материалната база. Забележителни успехи постига училището в областта на художествената самодейност. Гордост през този период са успехите на ученическия духов оркестър, лауреат на републикански фестивали, носител на високи отличия и званието ”Представителен”.

                                                      

В своята 190-годишна история училището в Якоруда има утвърдени традиции. Днес то се гордее със своите възпитаници, завършили успешно висше образование. Стотици са лекарите, инженерите, икономисти, юристи и мн. други, работещи в цялата страна.

За големия принос в просветното дело и по случай 140 г. юбилей ОУ „Св. св. Кирил и Методий” в Якоруда с указ на Държавния съвет №1390 от 21. VІІ. 1975 г. е наградено с орден „Кирил и Методий” І-ва степен.

За своята 150-годишнина през 1985 г. училището отново е наградено с орден „ Кирил и Методий” І-ва степен. Със заповед № РД9 14-52 от 10.06.2002 г. на министъра на образованието и науката ОУ „ Св. св Кирил и Методий” е преобразувано в СОУ „Св. св. Кирил и Методий”.

„За всички нас, които сме част от това училище, е огромно признание, че имаме възможност да продължим делото на толкова велики личности. Някои от първите преподаватели са били ученици на прочутия български просветител, учител, педагог, преводач, книгоиздател и общественик Йоаким Груев. В онези времена учителят е бил истинска сила, той е носил възрожденския дух, увличал е по пътя на знанието останалите. Мнението му е било много важно за общността, имал е авторитет. В същото време, за да получиш този дар - да учиш на четмо и писмо децата, е трябвало да си с висок морал, да си чист човек, да си достойна личност”, казват учители в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ - Якоруда.

Пожелаваме на всички учители да носят с чест това звание, това призвание, този дар - да учат на четмо и писмо своите ученици! И да посрещнат достойно и 200-годишнината на този храм на знанието, на тази камбана на образованието!  

 

 

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини