Училището в Якоруда - 190 г. камбана на образованието и храм на знанието

Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Якоруда днес тържествено и вдъхновено празнува 190 години А и Б, четмо и писмо. Специален гост на празника е вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя се включи в празничното шествие за честването на 19 десетилетия просветно дело в Якоруда. По-късно всички празнуващи разгледаха изложбата „190 години просветителска традиция. Нашето училище във времето“. Йотова поднесе венец пред паметната плоча на мястото, където е поставено началото на първото училище. Нейното присъствие е огромно признание за екипа на школото, който днес дава знания и възпитава в добродетели децата.
А летописът на просветното дело в града започва далеч назад във времето - на 17 май 1835 г., когато първият учител, възрожденецът поп Стойко Грашкин, за пръв път на обществено място, в двора на новопостроената църква „Свети Никола” събира якорудските деца, за да ги учи на четмо и писмо. После училището е настанявано в частни къщи и функционира като килийно. По-широкият умствен кръгозор на поп Стойко му е давал възможност да занимава учениците си с интересни и полезни неща извън учебната програма.
Около 1850 г. той предава училището на Минко Кюркчийски и в летописа на образователното дело започват да се редят имена на учители, които оставят светла диря след себе си. Георги Назарчов , ученик на Йоаким Груев, който през 1865 г. преустройва училището и въвежда взаимоучителния метод. През негово време е построена първата училищна сграда в Якоруда. Дамян Попов, също ученик на Йоаким Груев, обаятелен човек и с бунтарски дух, e направил якорудското училище най-известно в Разложко. Постъпили и първите ученички. Замфир Младенов чувствително е подобрил материалната база на училището. За първи път е организирал честване на празника на светите братя Кирил и Методий, провел е първия публичен изпит на открито на Беглика - мястото на днешната църква. В периода 1870 до 1875 година училището в Якоруда е в разцвет.
През 1903 г. родолюбивите якорудчани построяват нова училищна сграда със собствени средства и труд. През годините от 1885 до 1915 г. в Якоруда съществува непълен, а през 1915 г. е открит пълен прогимназиален курс. Този период е свързан с учителите Никола Бележков, Тодора Попниколова - първата жена учителка в Разложко, Георги Вригазов, Иван Попкостов Рашков. Неописуема е радостта на якорудчани от Освобождението през 1912 г. През 1913/14 г. училището процъфтява - в него учат вече 588 ученици.
След войните богата просветна дейност развиват Иван Мицев и родолюбивите якорудчани Никифор Попфилипов – народен учител и писател–краевед, поставя началото на театралната самодейност; Ангел Седлоев-Ефендията – рядко оригинална и колоритна личност, първият средищен директор, който умело ангажирал обществеността за решаване на училищните проблеми; Георги Илиев Гьошев - един от основателите на читалището и много други. Нарасналият брой ученици налага да се построи нова училищна сграда и това става през 1933/34 г. - част от сградата на сегашното СУ „Св. св. Кирил и Методий”.
Разширява се и непрекъснато се модернизира материалната база. Забележителни успехи постига училището в областта на художествената самодейност. Гордост през този период са успехите на ученическия духов оркестър, лауреат на републикански фестивали, носител на високи отличия и званието ”Представителен”.
В своята 190-годишна история училището в Якоруда има утвърдени традиции. Днес то се гордее със своите възпитаници, завършили успешно висше образование. Стотици са лекарите, инженерите, икономисти, юристи и мн. други, работещи в цялата страна.
За големия принос в просветното дело и по случай 140 г. юбилей ОУ „Св. св. Кирил и Методий” в Якоруда с указ на Държавния съвет №1390 от 21. VІІ. 1975 г. е наградено с орден „Кирил и Методий” І-ва степен.
За своята 150-годишнина през 1985 г. училището отново е наградено с орден „ Кирил и Методий” І-ва степен. Със заповед № РД9 14-52 от 10.06.2002 г. на министъра на образованието и науката ОУ „ Св. св Кирил и Методий” е преобразувано в СОУ „Св. св. Кирил и Методий”.
„За всички нас, които сме част от това училище, е огромно признание, че имаме възможност да продължим делото на толкова велики личности. Някои от първите преподаватели са били ученици на прочутия български просветител, учител, педагог, преводач, книгоиздател и общественик Йоаким Груев. В онези времена учителят е бил истинска сила, той е носил възрожденския дух, увличал е по пътя на знанието останалите. Мнението му е било много важно за общността, имал е авторитет. В същото време, за да получиш този дар - да учиш на четмо и писмо децата, е трябвало да си с висок морал, да си чист човек, да си достойна личност”, казват учители в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ - Якоруда.
Пожелаваме на всички учители да носят с чест това звание, това призвание, този дар - да учат на четмо и писмо своите ученици! И да посрещнат достойно и 200-годишнината на този храм на знанието, на тази камбана на образованието!