Бежанската вълна идва като цунами към нас

Наближават мирните преговори за Сирия в Женева. Може да се каже, че ситуацията с бъдещите преговарящи е доста тягостна и е възможно мероприятието да бъде прехвърлено за месец февруари 2016 година.
В самата Сирия текат процеси, които ние трябва да познаваме, защото много скоро ще се сблъскаме пак с последиците от тях. Сирийската Арабска Република, която познаваме, за бъдеще няма да бъде това, което помним. Със сигурност тя ще бъде разделена на няколко части, а това касае и нас. Бежанските вълни са смърт за нашата държава и ние трябва да притискаме властите в България да взимат все по-твърди мерки, дори и затваряне на държавната ни граница в надежда да отблъснем това цунами от хора.
Миналата сряда части на турската армия навлязоха в Сирия, при Джераблус/провинция Алепо/. Ислямска държава не оказа съпротива, което е показателно за отношенията между двете страни. Това очевидно бе прелюдия към военна инвазия на Турция в южната си съседка. Според запознати Анкара е струпала над 15000 войници на границата, която всеки момент очаква сигнал за атака. Разбира се, идеята е влизането на турски войски в Сирия да бъде маскирано като действия срещу Ислямка държава, а целта е да прекъсне настъплението на кюрдите.
Всяко нещо си има предистория, както и този случай.
Към средата на 2015 година кюрдите в Ирак и Сирия започнаха да лека полека да притискат Ислямска държава. За това помагаха въздушните удари на коалицията, водена от САЩ и на Русия в по-късен етап. В Северна Сирия кюрдските анклави започнаха да се обединяват един след друг. Споменът за голямата кюрдска победа в град Кобане срещу ИД в началото на лятото миналата година е още пресен. След това кюрдите превземат Тел Абияд – едно от големите КПП-та с Турция. За всички наблюдатели бе ясно, че кюрдите ще продължат на запад, вземайки Джараблус. Това бе въпрос на време и щеше да отреже Турция от Сирия и да направи така, че Анкара да има за съсед кюрдска зона, контролираща целия регион. Това бе кошмар за Ердоган, особено при наличието на над 20 милиона кюрдско население в Република Турция.
Руската военна подкрепа за пешмергите, порасналият имидж на кюрдите, както и външната симпатия към този изстрадал народ може да предизвика верижна реакция, от която да се роди нова държава, наречена Кюрдистан.
Това е много близо до нас.
Само на някакви си 1200 км…Сътресенията ще стигнат и до нас. Задаваме си и въпроса какво ще стане, когато в Сирия един срещу друг застанат турски и руски военни части?! Все в този смисъл дойде и информация/ GlobalResearch/, че САЩ са направили десант на летище „Рмейлан” в Североизточна Сирия. Интересното в случая е, че това пак са територии, населени с кюрди. За да се случи това Вашингтон е поел някакви ангажименти към местните. Летището е съвсем близо до мястото, където се събират границите с Ирак и Турция.
„Американските войски поеха контрола над летището "Рмейлан" в северната провинция Хасака, Сирия, в подкрепа на кюрдските бойци против ИД "- това каза по "Ал Джазира" представител на сирийската опозиция. Американците още не са потвърдили тази акция, но не са я и отрекли. Турската военна операция ще изостри вече и без това изострените отношения между Анкара и Москва. Възможно е Ердоган с подкрепата на САЩ да се опитва да постигне споразумение с Путин, за да не се получават конфликтни ситуации, така както стана със свалянето на руския бомбардировач Су-24 . Това бих казал е задължително, защото не искам пак да ни изправят тук на нокти, гадаейки как може да завърши военен сблъсък на Натовска страна с Русия, виждайки, как той започва...
Коментари
-
ГоранИНТЕРЕСНО
-
ffTobacco e dobra I aktualna informacia
-
ivanPozdravleniq !
-
AvaКакто винаги, България няма глас за случващото се!