България в проучвания за корупцията от Transparency International

В рейтингът „Индекс на възприятие на корупцията”, който е публикуван от международната организация Transparency International, Русия заема 131-во място.
По този начин позициите на РФ са се влошили в сравнение с 2015 година — тогава страната бе на 119-то място в общия рейтинг.
Лидери в класацията на Transparency International за миналата година са Нова Зеландия и Дания, които са с 90 пункта. Следват Финландия и Швеция с 89 и 88 пункта . САЩ са заели 18-то място с 74 пункта , отстъпвайки на Канада (9-то място, 82 пункта) и Великобритания и Германия (И двете на 10-то място с 81 пункта).
Най-низките показатели за „Индекс на възприятие на корупцията” са за Сомалия (10 пункта), Южен Судан (11), Северна Корея (12) и Сирия (13).
България се нарежда на 75-то място в световната класация „Индекс за възприятие на корупцията”през 2016 година. Със своите 41 пункта в това проучване тя е далеч от това ,което бихме желали да бъде. Стойността на индекса е същата като през изминалата година, като поради напредъка на други държави, България се придвижва назад в общата световна класация от 69-то място (през 2015 г.) до 75-то място през 2016 г. С това страната ни заема последно място в класацията на държавите-членки на Европейския съюз (за сравнение, средната стойност на индекса за ЕС е 65,36). И ако това е утешение, ще кажем ,че Република Турция дели с нас 75-то място със същите 41-ин пункта. Но не е..
Сравнението с общата средна стойност на индекса в глобален мащаб (42,94) също е показателно за съществен проблем в борбата с корупцията в страната.
Стойността на индекса на България за 2016 г. показва не само липса на развитие в рамките на един относително дълъг период – на фона на другите държави-членки на ЕС, индексът откроява тенденция на драстично изоставане.
Анализът на резултатите през 19-те години, в които България е част от изследването, дава основание за критична оценка, че борбата с корупцията е в застой. Сравнителните данни за индекса на България за последните пет години показват липса на какъвто и да било напредък: индексът на България остава далеч под критичната стойност от 50 пункта, което е показател за системно несправяне с корупцията.
Сравнителните резултати от изследването за България подчертават острата необходимост от промяна в политиката за противодействие на корупцията, като в тази връзка трябва да бъде изоставен формалният подход в борбата с корупцията и да бъде проявен ясен ангажимент за дълбоки реформи в институциите, които играят основна роля в тази област.
Сред основните причини за влошаващия се резултат на България са проблемите със спазването на принципа на върховенство на закона, неефективната наказателна политика, както и липсата на своевременно и ефективно санкциониране на корупцията по високите етажи на властта. Общата институционална среда и условията, в които работи бизнесът, също са съществени предпоставки за ниските оценки в изследванията относно конкурентоспособността на българската икономика. В тази връзка данните от
изследванията на Световния икономически форум и Доклада за световната конкурентоспособност правят връзка между върховенството на закона, неефективното управление на публични ресурси (в това число и използването на средства чрез обществени поръчки) и понижаването на конкурентоспособността на българската икономика.
За Благоевград проучванията за „Индекс на възприятие на корупцията”, бяха водени от избраната от Transparency International неправителствена организация „Форум Балканика”, ръководена от Цоня Кръстева.
Автор : Станимир Радулов