Има ли лек за здравеопазването в Сандански?
Град Сандански е изправен пред огромен проблем. След по-малко от месец болничното здравеопазване може да изпадне в пълен колапс. Причината за това са предизвестията за напускане на Югозападна болница на 29 от общо 45 лекари, които са депозирани пред управителя д-р Илия Тонев. Това е безпрецедентна криза. Мотивите на всички тези медици, които искат прекратяване на трудовите им договори, са едни и същи. Те са обидени и наранени, че са наричани „убийци“ по време на извънредното заседание на Общинския съвет в Сандански, проведено заради починалото на път за Петрич в линейка новородено бебе. Но това е поводът, който преля чашата на търпението им. Години наред те са принудени да търпят обиди, клевети, често да бъдат „съдени“ и обругавани от една малка част от обществеността в Сандански.
За тях това е недопустимо, тъй като лекарите са тези, които спасяват животи. А на въпросната сесия те се почувствали като на подсъдима скамейка, преди да са ясни резултатите от назначените проверки. Тълпа от ромската махала и още няколко души ги атакували вербално, наричали ги в лицата „убийци“. Според медиците част от тези лица се поддали на манипулациите на определени политици, на хора, които ще се кандидатират за общински съветници на извънредните избори за местен парламент в началото на следваща година. И дори не се поинтересували, че Спешен център и Югозападна болница са различни медицински структури и лекарите в болничното заведение нямат нищо общо с трагичния случай.
„И преди е имало моменти, в които съм обмислял да напусна, но сега съм твърдо решен да го направя. Писна ни от обиди, клевети, унижения. Писна ни някои да ни изкарват касапи. Ако млад човек е гледал това, което се случи на тази сесия, никога няма да следва медицина. Защото бе стряскащо. 35 години стаж имам зад гърба си. Уморих се от подценяването на работата ни от страна на част от хората. Лошото отношение към нас не само не спира, но и ескалира от година на година“, казва д-р Иван Георгиев, който работи в неврологичното отделение на Югозападна болница в Сандански.
Според него често жители на ромската махала звънят на 112, за да не плащат за медицински прегледи, а не защото състоянието им е спешно. По този начин се ангажират малкото линейки. И ако някъде човек получи инфаркт, може и да умре заради това, че няма свободна линейка, която да се отзове на сигнала. Медиците настояват за истинска подкрепа в този случай от страна на кметовете на четирите общини, които обслужват - Сандански, Петрич, Струмяни и Кресна. Те искат и стартирането на обществена дискусия, на която да станат ясни всички проблеми на здравеопазването, които са нерешими само от болницата и местната власт, а е необходима и сериозна държавна помощ. Преди два дни дойде и реакция по казуса от кметовете на четирите общини Сандански, Кресна, Струмяни и Петрич. Те изразиха пълната си и категорична подкрепа към всички лекари, медицински работници и служители в МБАЛ „Югозападна болница“. Това те направиха с нарочно писмо, което изпратиха и до здравния министър Галя Кондева.
"Недопустими и абсолютно неприемливи са обвиненията и обидите, които бяха афиширани срещу отлични медицински професионалисти - хора с дългогодишен опит, професионални умения и добри сърца. Хора, които ежедневно спасяват и даряват живот. Хора, които са призвани да се грижат за нашето здраве и приемат своята работа като мисия. Загубата за семейството е непрежалима, но този тежък случай не бива да се превръща в кампания срещу лекарите и медицинските специалисти, на които всеки ден поверяваме живота си. Ние продължаваме да им вярваме! Подкрепяме ги сега. Така ще бъде и занапред. Защото лекарската професия е свързана с много труд, търпение, издръжливост, но и сила, хуманност и човечност", пишат кметовете на четирите общини.
Всички те искат да запазят високото ниво на здравеопазване в региона. Убедени са, че трябва да се ценят и уважават лекарите. Те считат, че тенденциозното отношение към тях категорично не отговаря на истината. Управниците уверяват медиците, че са с тях и вярват в техния професионализъм и отдаденост.
„Вече съм поканил кметовете да организират и среща с лекарите. Аз като ръководител мога само да се надявам те да размислят и да не напуснат. Но не мога да ги вържа с белезници и да ги спра насила да останат. В болницата сме на денонощен режим на работа, ежедневно лекуваме пациенти от ромски произход, за нас всички пациенти са равни. Не може под емоции малка част от хората да атакуват толкова грозно лекарите и да се нагнетява от определени личности напрежение“, сподели д-р Илия Тонев, управител на Югозападна болница.
Той за пореден път увери, че болницата няма нищо общо с фаталния случай с починалото новородено бебе, чиято майка не е здравноосигурена и не е ходила редовно на гинеколог по време на бременността си. Случаят е трагичен, но е "пришит" на болницата, а всичко става в Спешния център. Все още се изясняват всички факти и обстоятелства. Но определени хора са използвали този случай, за да се опитат да хвърлят кал по болницата, която оказва качествена медицинска помощ. Преценка на екипа на Спешен център е да транспортират родилката до Петрич, а не да потърсят гинеколог в Сандански за консултация. Тази преценка може и да е грешна, но няма нищо лошо, че филиалите на болницата в Сандански и Петрич приемат по 15 дни в месеца спешните случаи. „Става въпрос за разстояние от двайсетина километра. Има пациенти в Кресна и Струмяни, които са на разстояние от 50 км. Никой медик не иска да загуби пациент. И е грозно хора в състояние на афект да ги ругаят. Затова разбирам колегите, надявам се да преосмислят решението си, защото са призвани да лекуват“, каза още д-р Тонев.
Сега на ход е местната власт, която трябва да намери „рецепта“ за решението на безпрецедентната криза с напускащите болницата 29 лекари. А обществеността да е непримирима към тези, които наричат „убийци“ хората в бели престилки, които спасяват живот. Само така може медиците да останат в болницата и да продължат да помагат на пациентите в четирите общини. Защото напуснат ли, следва апокалипсис в болничната помощ и в двата филиала на Югозападна болница.