Първа информационна среща «Дестинация Южна Рила»

Първа информационна среща «Дестинация Южна Рила»
снимка : ДНП Рила

В местността „Бодрост”(Рила планина) над Благоевград в презентационен образователен център „Еколенд” бе представено темата „Дестинация Южна Рила”. На срещата-презентация взеха участие представители от Областната администрация Благоевград, Община Благоевград, сдружения и предприемачи.

Координаторът на проекта Таня Спасова, директор Дирекция „Биоразнообразие, програми, планове и проекти“ в ДНП „Рила“ посочи основните дейности от проекта, които ДНП ”Рила“ трябва да изпълни, като на първо място е изграждането на Посетителски инфоцентър - Благоевград, който ще бъде изцяло достъпен за хора в неравностойно положение. Той ще е обособен на място, което да обхване голяма част от основния поток от туристи в Областния център и ще се намира в етнографския квартал „Вароша“.

 Ще бъде разработено и поставено в експлоатация специализирано мобилно приложение за наблюдение на биологичното разнообразие. Както и за превенция от бедствия, наводнения  и пожари. Това ще бъде насочено и към по-доброто и гъвкаво административно управление на ДНП „Рила“. Предвиждат се и провеждане на дейности с даване на информация, насочени към хора в неравностойно положение – под надслов: „Парангалица – най-стария горски резерват“. Ще бъдат отпечатани на информационни флаери, както и публикации на „Брайлов писмо” показващ Национален Парк „Рила“ в цялата му красота и величие.  

Цоня Кръстева от сдружение „Форум Балканика” презентира методологическата рамка и продуктът, който се разработва в рамките на проект „Засилване на капацитета на защитени зони, чрез иновативна методология за устойчивост“, с акроним BIO2CARE, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество Гърция – България 2014-2020 г., по който парковата дирекция е бенефициент.

В рамките на информационната среща бе представена и широко разисквана темата, свързана с „Туристически продукт „Южна Рила – разнороден, комплексен, уникален и променящ се”.
Дейностите по Проект BIO2CARE са свързани с опазване и възстановяване на биологичното разнообразие, опазване на почвите и възстановяване и насърчаване на екосистемните услуги, включително НАТУРА 2000 и зелени инфраструктури. Специфичната цел е да се подобри ефективността на дейностите по опазване на биологичното разнообразие.

Водещ партньор по проекта е Тракийски университет „Демокрит“, Департамент по производствени и инженерни науки, с гръцките партньори Национален парк на Източна Македония и Тракия, Община Нестос, Център за изследване на влажните/биотопни зони в Гърция, Национална конфедерация на хората със специфични нужди. Българските партньори са РИОСВ-Благоевград, ДНП „Рила“, ЮЗУ „Неофит Рилски“ и Пирински туристически форум.

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Напиши коментар:

Въведете кода от картинката!

Още новини