Докторанти от ЮЗУ с родолюбива кампания за спасяване на уникален храм

Докторанти от ЮЗУ с родолюбива кампания за спасяване на уникален храм
Снимка: uchiteli.bg

Докторанти от ЮЗУ „Неофит Рилски“ подеха кампания за спасяване на уникалния храм в Беренде, определян като въведение към "блестящата монументална живопис от Боянската църква".

Акцията започва на 30 март 2018 г., когато в Министерски съвет докторантът Кристиян Ковачев депозира сигнал, придружен с подписка от граждани, академични лица, общественици, политици и духовници, относно състоянието на църквата „Св. св. Петър и Павел” в село Беренде, Община Драгоман. Причината - състоянието на храма е плачевно. Построен е през ХІІІ в., като до ХХ в. се виждало изображение на цар Йоан Асен ІІ и ктиторски надпис, който по-късно е свален и изчезнал.

Според изследователите църквата е „въведение” към „блестящата монументална живопис от Боянската църква”.

Според изкуствоведа Атанас Божков (1929-1995) дори стенописите от храма в Беренде „крият в себе си съвкупност от проблеми, с които изпреварват редица явления в живописта от следващия период”.

Още през 1921 г. властите в София оценяват художествената стойност на паметника и сцените „Тайната вечеря”, „Умиване на нозете” и „Молитва в Гетсиманската градина”, които са пренесени на съхранение в тогавашния Народен археологически музей. По-късно храмът е обявен за паметник на културата от национално значение. А според чл. 7, т. 2 от Наредба №5 от 14 май 1998 г. за обявяване на недвижими паметници на културата паметниците на културата, влизащи в категорията „национално значение”, са „обекти с изключителна стойност за българската история и култура”. Въпреки това храмът пустее в отдалеченото село Беренде.

През годините Община Драгоман отпуска финанси единствено за инфраструктурата до обекта, а Софийската света митрополия заедно с Дирекция „Вероизповедания” към Министерски съвет е отпуснала средства за ремонт на покрива. Това обаче не е достатъчно. След протеста на местните и на академичните лица (включително и на изследователя на стенописите Елка Бакалова) срещу идеята на Божидар Димитров храмът да бъде преместен в София, ръководството на Националния исторически музей в началото на тази календарна година излезе със становище, че обектът не представлява интерес и не е ценен заради унищожените по-рано „най-ценни” стенописи, свързани с цар Йоан Асен ІІ.

Изхождайки от факта, че културно-историческото наследство е общо и цялото общество носи отговорност, докторантите от ЮЗУ „Неофит Рилски“ - Кристиян Ковачев и Владимир Василев, подеха през февруари подписка в защита на храма в Беренде. В подписката, адресирана до министър-председателя Бойко Борисов, се включиха около 200 граждани, част от академичната общност на Югозападния университет „Неофит Рилски”, на Софийския университет „Св. Климент Охридски” и на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”, изследователи от Българската академия на науките, духовници и политици, превъзмогнали политическите си възгледи, за да се обединят всички около общото ни културно-историческо наследство.

На 3 април 2018 г. от администрацията на Министерски съвет излязоха с писмено становище, адресирано до инициаторите: „Предвид обществената значимост на поставения от вас въпрос, се обърнахме за информация към дирекция „Вероизповедания” в Министерския съвет. Имаме уверението, че дирекция „Вероизповедания”, съвместно с община Драгоман, ще предприеме необходимите действия за съхраняването на храма в с. Беренде като част от културно-историческото наследство на България.”

Така усилията на докторантите от ЮЗУ "Неофит Рилски" са на път да се увенчаят с успех и един уникален български храм да бъде възстановен и запазен за идните поколения.

 

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини