Църквата в Струмяни - с олтар от мрамор и мраморна Хризма на пода

Църквата в Струмяни - с олтар от мрамор и мраморна Хризма на пода
Снимка: Илинден Прес

Има една църква в Пиринско, чийто олтар е измайсторен от мрамор. И по това тя се отличава от всички други храмове в региона. Този божи дом се намира в общинския център Струмяни. Църквата "Св. св. Константин и Елена" е направена по проект на благоевградския архитект Вилхелмина Сандева и е сравнително нова.

На 21 февруари 1992 година Учредително общо събрание взема решение за предоставяне на общински парцел в селото за строеж на православен храм и избира състав на църковното настоятелство. На 22 март 1993 година тогавашният Неврокопски митрополит Пимен поставя основния камък на църквата. Храмът е осветен на 18 октомври 2003 година от Неврокопски митрополит Натанаил, който си отиде от този свят десет години по-късно. С него е обсъдена възможността олтарът на божия дом да не е от дърво, каквито са олтарите в повечето църкви, а да е от мрамор. Защо точно от мрамор? Отговор на този въпрос дава кметът, който по това време управлява община Струмяни -Валентин Чиликов.

„Една от причините е, че над село Илинденци са най-големите мраморни кариери в страната ни. В две от тези кариери се добива мрамор, който се изнася в Италия и там с него възстановяват паметници на културата от миналото. Другата причина е откритата край село Микрево раннохристиянска епископска базилика с манастирски комплекс. Намерените артефакти доказаха, че в тази базилика олтарът също е бил от мрамор. Тъй като и архитектурата на църквата в Струмяни е по-особена, предложихме на дядо Натанаил олтарът да е мраморен“, разказва Валентин Чиликов. Митрополит Натанаил дал своята благословия за това дело. Подът в храма също е мраморен, а върху него пак от мрамор е изобразен Христовият монограм - Хризмата, съдържащ двете начални букви ХР /хи и ро/ на гръцкото име Христос. Направен е, тъй като в епископската базилика край Микрево е имало също Хризма на пода.

Преди две години ураган отнесе част от покрива и обвивката на куполите. Местните хора, Община Струмяни и Неврокопска епархия успяха с общи усилия да възстановят щетите дни преди храмовия празник миналата година. И показаха как се действа за една обща кауза. В архитектурно отношение църквата е еднокуполна, с вградена камбанария. Входовете са два - от юг и от запад, а площта е 232 m2. Проектът е ръководен от инженер Митко Петровски, а главен майстор е Методи Николов. Строежът е финансиран от дарения. Камбаната за храма е закупена също с дарения още през 1968 година.

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Напиши коментар:

Въведете кода от картинката!

Още новини