Композиторът Димитър Янев – безкраят на песента!

Композиторът Димитър Янев – безкраят на песента!
Димитър Янев

Екипът на Илинден Прес иска да отдаде почит към паметта на Димитър Янев - един голям човек и талантлив композитор. Днес се навършват 10 години от неговата кончина. Той напуска този свят на 11 юли 2013 година. Срещата ни с него бе само три години по-рано – пак в топлия юли през 2010 година. Тогава той каза следното: „Мъртвите са нещастни, защото не могат да работят!“.

Убедени сме, че Димитър Янев не е нещастен, защото със сигурност пише песни, пее и свири и там, в небесния оркестър. А тук, в нашия свят, музиката му радва всеки, който обича българския фолклор. И така ще бъде…       

 

Песента е животът на композитора Димитър Янев. Роденият на 6 октомври 1928 година в симитлийското село Градево Митко просто е бил орисан да свири и пее. Единият му дядо бил най-добрият певец и танцьор в Горноджумайска околия, другият се славел като най-кадърния цигулар в региона. Затора отрано грабнал акордеона, който не изпуска и до днес. А зад гърба си има почти 100 авторски песни. Но не спира да работи. Независимо къде е – дали при дъщеря си в Благоевград, или в родното селище.

„Мъртвите са нещастни, защото не могат да работят. Щастлив съм, че мога да се трудя. Без очакване животът е жива смърт. А аз очаквам още вдъхновение за нови творби“, обича да казва 81-годишният бай Митко.

Откриваме го в Градево, където пише поредната си песен. „Това село е моят малък Лондон. От Мусала до Вихрен и от Струма до Места все е Градево. Тук, между планините Рила и Пирин, под звездите и небето, бях закърмен с любов към музиката“, разказва Янев. Признава, че през живота си е имал доста трудни моменти въпреки таланта си и признанието на околните. „Всичко мога, всичко правя, само пари нямам. Но за мен са важни любовта и романтиката, а тези две неща помагат за правенето на добра музика“, категоричен е композиторът. Доволен е, че съвсем наскоро направил студиен запис на новата песен за четата на Радон Тодев „Духни, ветре, от Пирин и Рила“, която изпълнява директорът на благоевградския театър Николай Кимчев.

„С нея ще се закрие тържественият концерт на голяма сцена на фолклорния събор „Пирин пее“, който е в края на този месец. Близо 2 години работих върху тази повествователна балада, но накрая се получи. Който я е чул, я харесва“, споделя той. Сега на дневен ред е песента за родината „Мога ли без тебе“, която ще пее певицата Райна Терзийска. Най-важното е, че и сега негови творби печелят първи места на различни конкурси. Акордеонът винаги му е под ръка, защото по всяко време може да се прииска да посвири и да разтовари душата си.

„Три години бях граничар и не спирах да пея и да свиря, когато не бях наряд. Музиката те пречиства от злоба, от завист, от всичко негативно. Затова ми е лесна да правя все нови и нови неща. Възрастта не е порок, нали“, смее се пенсионерът.

Димитър Янев завършва двегодишната Висша национална школа за ръководители на музикално-естрадни състави. Цели 20 години – от 1963 година до 1983 година е шеф на група „Оптимист“ към Народно читалище „Никола Вапцаров“ в Благоевград. Под крилото му се появяват куп таланти на певческото и музикалното изкуство. На първия събор „Пирин пее“ певицата Цветанка Борисова печели златен медал с песента му „Заплакала е Стара планина, та я дочула Пирин планина“.

„Най-голямото признание за всеки композитор е, когато негова авторска песен се възприема от хората като народна. Така повечето българи смятат „Имала майка едно ми чедо“, и „Стар мерак“ за народно творчество, но истината е, че текстът и музиката са мои“, разкрива бай Митко.

Един от най-големите фенове на „Имала майка едно ми чедо“ бил не кой да е, а бившият държавен глава Тодор Живков. Янев никога няма да забрави първата си среща с Тато през 1973 година в Бояна. Композиторът изпял на Първия най-напред песента „Българин“. „Разкошна е, ама имам една любима песен – „Имала майка едно ми чедо“. Можеш ли да я изкараш?“, попитал Тодор Живков. „Само я запей и аз ще пея с теб“, допълнил той. След като двамата изпълнили песента, Янев разкрил, че той самият е неин автор. Оттам насетне, където и да бил на веселба Тато, все питал: „Къде е Митко?“, а ако композиторът отсъствал, нареждал: „Дайте ми Митко!“.

Разбира се, не закъснели и наградите от Първия за композитора. Най-напред Янев станал „Заслужил деятел на изкуството“, а през 1984 година заедно с поетесата Леда Милева получили званието „Народен деятел на изкуството и културата“.

„Не си представям и ден без работа. Не мога да стоя със скръстени ръце. Моят най-голям вдъхновител и като живот, и като творчество е поетът Никола Вапцаров. Възхищавам се и на делата му, и на поезията му. Дори съм си позволил да променя неговия стих „Ето, аз дишам, работя, живея и стихове пиша, тъй както умея“, рецитира с усмивка Димитър Янев.

Той понякога сменя химикалката с въдицата. Обича да ходи на риболов по река Струма. Но в момента 35-годишната му „Жигула“ е на трупчета. „Парите все не стигат, но не се оплаквам. Трябва да й платя застраховката, да купя винетка и пак ще ме вози до реката“, обяснява композиторът. После не пропуска да ни въведе в стаята, чиито стени са украсени с обложки от негови плочи и интересни снимки – неизменно обаче е с акордеона, независимо дали е сам на фотото, или с Тодор Живков. В специална рамка е поставил статия от вестник „Футбол“. „Българите хвърлиха бомбата и пяха след мача „Имала майка едно ми чедо, едно ми чедо БЪЛГАРЧЕ“, това е заглавието на материала, който е писан след двубоя и победата над Аржентина с 2:0 на световното първенство в САЩ през 1994 година.

„За да се справя и на тези години с предизвикателството да пиша хубави песни, ми помагат силната воля, дарбата и ината, които имам. Инатът също е важен. Един от любимите ми герои е Сантяго от „Старецът и морето“ на Ърнест Хемингуей. И той с воля и инат побеждава огромната риба“, твърди Димитър Янев. Но той не сънува лъвове като стареца. А музика и пак музика… Просто съдба…

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
  1. Бог бда го прости
    Няма ги вече тези хора с главно х

Още новини