Село Баня опази паметника на Ленин и Димитров, построен с американски долари

Село Баня опази паметника на Ленин и Димитров, построен с американски долари
Паметникът посреща туристите в село Баня, снимки: ИлинденПрес

Разложкото село Баня е известно със своите минерални извори, красива природа и гостоприемни жители. През последните години балнеоложкият център неволно се сдоби с още една своя емблема – внушителният монумент на пролетарските лидери Ленин и Георги Димитров. Местните се гордеят, че през годините са опазили от разрушение соцреликвата, защото смятат, че миналото не бива да бъде забравяно и отричано.

Така стотиците посетители, идващи на спа туризъм в селцето, на тръгване не пропускат да се снимат за спомен с двамата вождове. Мястото е любимо и за многобройните руски гости, които дори си организират надпиване с водка и руска музика в градинката до паметника.

Това всъщност е единственият паметник у нас, на който партийните водачи са изобразени заедно и в цял ръст. Внушението е, че Ленин говори, а Димитров го слуша. Историята не е съвсем категорична дали двамата са се срещали в реалния живот. Едното мнение е, че те никога не са се виждали очи в очи, според други източници обаче са имали една среща през 1921 година.

За местните жители триметровата скулптура е ценна не заради изобразените комунистически водачи, а защото историята на изграждането на монумента е прелюбопитна и е свързана с един достоен българин.

Някога в разложкото селце живеел Лазар Калчов. Търговец, собственик на най-голямата бакалия в района, смел и свободолюбив българин - такъв е останал в спомените на неговите наследници. Бил е ревностен защитник на бедните и слабите и пазел в сърцето си каузите на ВМРО. Заради връзката му с революционната организация, бакалинът бил заклан от турците в магазина си, пред погледа на посетителите.

Същият този Лазар имал син Костадин, който останал кръгъл сирак едва петгодишен. Детето е отгледано от роднини и през 1912 година, малко преди да навърши пълнолетие, незнайно с чия помощ младежът заминал да учи в Америка. Младият българин получил солидно образование и открил собствена пивоварна. 

През цялото време обаче не скъсал връзката с родното си село.

Водел непрекъсната кореспонденция със своя приятел Герасим Донев. Историята не казва дали е бил пленен от комунистическите идеи, но така или иначе  в едно ка или иначе в едно от писмата си, Костадин Лазаров Калчов изпратил снимка на Ленин и Димитров и споделил, че мечтае в Баня да бъде издигнат техен паметник. Идеята му намерила подкрепа сред местните жители и в един прекрасен ден в разложкото село, което навремето било административен център, пристигнал запис от Америка с 36 000 долара.

Волята на емигранта е била с тези пари да се построи голямо читалище по американски тертип с въртяща се сцена, както и да се отлеят скулпури на Ленин и Димитров с височина 12 метра, така че това да стане най-високият комунистически паметник на Балканския полуостров.

Идеята за грандиозния монумент е обсъдена през 1963 година от общинския народен съвет в село Баня, което по това време е общински център. Местната власт одобрила предложението и през 1964 година започва изграждането на скулптурите. Дали защото парите не са стигнали, или поради някаква друга причина, но замислените проекти от Калчов, у нас претърпели промяна. Изградена е модерна читалищна сграда, в която няма въртяща се палуба, но затова пък има големи сцени, гардеробиерна, библиотека, киносалон. Паметникът на Ленин и Димитров е изработен от гранит и височината на скулптурите е само три метра, а не 12, както е искал дарителят. Но така или иначе двете инвестиции променят напълно облика на планинското селце, каквото е било желанието на Костадин.

Монументът тържествено е открит на 18 юни 1967 година по повод 85 години от рождението на Георги Димитров.

Тогавашният председател на Народния общински съвет Георги Стипцов изнесъл патетична реч пред насъбралото се множество, а лентата е прерязана от генерал Никола Рачев, родом от Баня, който по-късно става носител на орден "Георги Димитров" и на званията "Герой на социалистическия труд" и "Герой на Народна република България".

По-възрастните жители на разложкото село разказват, че на официалната церомония е присъствал дори и германец, съратник на Георги Димитров, който бил поканен в селото от Лигата на българо-германската дружба. В ония години цялото местно население се включва в облагодорядаве на района около пролетарските вождове. Оформена е градинка с фонтани и пейки, която днес е леко занемарена, но все още приютява майките с колички.

До преди няколко години до паметника е имало мраморна плоча, на която са били изписани авторите на гранитените фигури. Склуптор е Георги Гергов, а архитект Иван Димов, за когото се смята, че е имал родствени връзки със село Баня. Сега от нея няма и следа и само любознателните жители на разложкото селце пазят спомена за хората, изработили комунистическия символ.

Кореспонденциите на Калчов с неговия приятел Герасим Донев разкриват, че всъщност американският дарител е имал още по-грандиозна идея - той е искал да се направи внушителен паметник на четиримата пролетарски водачи - Димитров, Ленин, Марк и Енгелс. Идеята му обаче остава нереализирана.

През 80-те години на миналия век, след 69 години в САЩ, в родното си село се прибрал дарителят Костадин Калчов, който така и не успял в Америка да създаде свое семейство. У нас грижите за него поели негови братовчеди. Като знак на благодарност към роднините си, той им дарил долари, с които всички си купили леки автомобили "Волга".

Така село Баня става известно и с многото руски коли

Инициаторът за изграждането на социалистическия паметник издъхнал през 1984 година, на 90-годишна възраст. В завещанието си той дарил 65 000 долара на своите братовчеди и роднини. Единственото му желание е било да се изгради барелеф в читалището с неговото име, който и до днес се пази и напомня на младото поколение за големия дарител и достоен българин Костадин Калчов.

 

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
  1. Ico
    не ги знаех тея неща
  2. Илиев
    Много любопитно. Браво на хората от това село. Ходил съм много пъти в Баня, прекрасно място, но досега не се бях замислял за историята на този паметник

Още новини