Д-р Константинов отваря първия лекарски кабинет в Горна Джумая

Д-р Константинов отваря първия лекарски кабинет в Горна Джумая
Д-р Константинов със своя мотор, снимки: Исторически музей-Благоевград

През 30-те години на миналия век две млади германки стъпват за първи път в Горна Джумая, днешен Благоевград. Макар да идват по различно време, те са водени от една и съща цел. Не да разгледат града, който по това време прилича на едно голямо село. Двете немски красавици идват, пленени от красотата на един българин.

По това време д-р Константин Константинов е млад, начетен и образован европеец. Той току-що е завършил медицина в Лайпциг и се прибира в родния край, защото е обещал на семейството си, че ще живее и работи в родината си. Наследник на известната горноджумайска фамилия на хаджи Коте Чорбаджигошев, младият доктор стяга куфарите за родния си град и оставя в Лайпциг две разбити женски сърца.

Семейството му е загубило в туберкулозната епидемия, която върлува по онова време в следосбовожденска Пиринска Македония, две от по-малките си деца. „Обещай, че щом завършиш следването си, ще се прибереш у дома”, заръчвал многократно в писмата си бащата Георги Чорбаджигошев на своя син студент.

Така Константин Константинов се прибира у дома и става един от най-уважаваните околийски доктори в Горна Джумая.

По време на следването си образованият българин впечатлява с красотата и балканското си излъчване не една и две немски хубавици. Младата Хелена не може да понесе, че повече няма да види своя любим и стяга куфарите и идва заедно с него в Горна Джумая.

Когато пристъпва прага на къщата на Чорбаджигошевата фамилия в днешния възрожденска квартал „Вароша”, стопанинът дядо Георги я посреща като своя снаха. Залепва на челото й жълтица и така доказва, че приема чужденката в своето семейство.      

Свикнала да живее при други условия и удобства, немската красавица не успява да свикне с живота в Горна Джумая. По това време градът е по-скоро от селски тип, макар че през 20-те и 30-те години на миналия век вече се полагат основите на по-мащабно строителство. През 1928 година градът се електрифицира, вече има изработен градоустройствен план, местното читалище „Съгласие” се утвърждава като истински център на културата, отваря врати и киносалонът, появявят се първите дрехарници, в които шивачите диктуват модните тенденции, а Военният клуб почти всяка вечер събира младите хора на забави.

През 20-те години избухва голям пожар, който унищожава почти цялата стара част на града, в която като гъби след дъжд никнат паянтови постройки, превърнати в дюкяни. Още тогава местните джумалии имат съмнение, че пламъците се предизвикани умишлено, за да изпепелят старите постройки и на тяхно място да се построят новите сгради, които ще придадат един по-съвременен облик на тогавашна Горна Джумая.   

Хелена обаче не може да свикне с местния живот и със сълзи в очите и разбито сърце се прибира отново в родната Германия.

Междувременно д-р Константинов отваря в дома си първият лекарски кабинет в Горна Джумая. Той вече е завършил специализация по белодробни болести и решава да обзаведе работното си място с модерна апаратура. Взима заем от „Популярна банка” и заминава за Германия, за да купи медицинска техника. Оттам се връща с рентгенов апарат „Сименс”, кварцови лампи, материали за лабораторни изследвания. Заедно с оборудването, д-р Контстантинов си идва с нова немска красавица, негова близка от студентските години. Портата на Чорбаджигошевата къща, която между другото е единствената по онова време в Горна Джумая, строена по венециански модел, се отваря широко и за тази чужденка. Главата на фамилията дядо Георги лепва и на нейното чело жълтица и я посреща с „Добре дошла”. Но и тя не успява да свикне с живота тук. Само след месец стяга багажа и се връща отново в Лайпиг.

Д-р Константин Константинов остава отново сам.

Млад, образован, с европейски маниери, красавецът се превръща в един от най-желаните ергени на Горна Джумая. Той е носил европейско излъчване и с осанката, с походката, и с облеклото си. Винаги издокаран с костюм, с папионка, с бомбе на главата и с бастун в ръката, младият мъж обичал да пие сутрешното си кафе в прочутия Военен клуб, който тогава събирал най-елитните жители на града.

След това отивал в лекарския кабинет, където често изпращал някои от по-бедните пациенти не само с рецепта, но и с пари, за да си купят лекарствата.

Той е човекът, който пръв в града се качва на мотор с кош. С него лекарят обикалял болните пациенти из околията и често превръщал машината в истинска линейка. Днес в историческия музей в Благоеврад се пазят негови снимки, на които се вижда, че моторът е имал червен кръст, което доказва, че го е ползвал основно, за да помага на болните хора. Пак в архивите на музея се съхранява и значката му „Околийски лекар”.

Заради хубаманната си професия и заради европейското си поведение, докторът бързо се превръща в един от най-уважаваните хора в тогавашна Горна Джумая. Все още ерген, красавецът продължава да вълнува сърцата на дузина известни горноджумайски красавици.

На една забава във Военния клуб, лекарят вижда младата Рада Пенкова. Кани я на танц и двамата се влюбват от пръв поглед. Вдигат сватба по европейски маниер в двора на църквата, за която се говори из целия град месеци след това.

След 9 септември 1944 година, идват трудни време за д-р Константинов и семейството му.

Заради образованието му, получено в Лайпциг, тогавашната власт недолюбва надеждния доктор и за близо три години той е заточен в лагерите на смъртта. Минава през Белене, Николаево и Куциан. По-късно лекарят е освободен от затворите и оневинен от съда.

Д-р Константин Константинов умира на 30 март 1976 година. До края на живота си работи като белодробния диспансер в Благоевград.

Доктор Константин Константинов е потомък на Хаджи Коте Чорбаджигошев, един от видните горноджумайци, които ръководят общината и поставят основите на истински уредено училище, пише Снежана Захариева, служител в Историческия музей в областния център, в свое изследване за приноса на известната фамилия в развитието на някогашен Благоевград.

Още преди създаването на Българската екзархия, Хаджи Коте завел трима младежи при патриарха в Цариград, за да бъдат ръкоположени за свещеници.

Родолюбието си този българин предава на сина си Георги Константинов, известен църковен и училищен настоятел. Когато в Горна Джумая се основава Популярна банка, той е избран в Управителния съвет. Втората му съпруга Елисавета организира благотворителни базари. От първия си брак му се раждат трима сина - Перикъл, Никола и Константин, който е сред първите горноджумайци, получил медицинско образование в Германия.  

Фамалията на Коте Чорбаджигошев се е занимавала с търговия на тютюн, добитък и имоти. Имала е връзки с тютюневата фирма „Ориент Табако”. 

 

 

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини