Вероника Стоилова: Студенти от ЮЗУ обявиха "война" на езика на омразата

Бъдещи дипломати, студенти на Югозападния университет в Благоевград обявиха война на тероризма, екстремизма и езика на омразата. Но те няма да воюват с оръжие, а с послания за един по-добър свят, в който съществува мир и диалог. Студентите в специалност „Международни отношения" събират посланията на доброто и разясняват на всички опасните явления на 21 век, защото смятат, че образованият и информиран човек трудно може да се поддаде на манипулации и негативни влияния.
Инициативата на младежите е част от престижното международно състезание "От човек към човек: предизвикателства пред екстремизма", в което студентите от ЮЗУ и академичният им ръководител Вероника Стоилова участват като отбор "Лотус".
Младите хора са на крачка от финала на състезанието, което ще се проведе през февруари във Вашингтон. Научен ръководител на благоевградския отбор е главен асистент доктор Вероника Стоилова от катедра „Международно право и международни отношения” в ЮЗУ „Неофит Рилски”
Разкажете повече за това международно състезание?
Това е международно състезание „От човек към човек - предизвикателства пред екстремизма”. В него участват над 50 отбора от целия свят, ние не сме единственият отбор от България, но може би сме най-активни, защото се появихме на много места, предизвикахме отзвук, хората ни харесват. Общо взето сме много близо до това, което се изисква от нас като показатели, които трябва да покрием, за да стигнем до финала
Къде се провежда?
Състезанието се провежда в САЩ и финалът ще бъде през февруари във Вашингтон. Надявам се да се класираме, защото това ще бъде голям успех не само за мен като преподавател, но и за студентите, тъй като това ще бъде незаменим опит за тях. Първо да работят по толкова актуални въпроси, да се срещат с различни хора, да се опитват да информират и тези като тях и дори по-възрастни от тях, за всички опасности, каквито са тероризмът, екстремизмът и езикът на омразата. Това са нещата, с които се опитваме да се борим и срещу които работим.
Темата беше зададена ли от организаторите на състезанието или вие я избрахте?
Темата беше зададена предварително. Всички отбори от целия свят се състезаваме по тази тема и се борим срещу тези явления, като всеки отбор преценява дали ще се бори с трите явления със своя информационна кампания или ще грабне една от тях и ще я разработи.
А какво представлява самото състезание?
Ние участваме с информационна кампания. Можем да си отпечатаме материали, тениски или да направим анкета. Първо трябва да направим изследователската работа, която ще ни помогне за дейностите, които планираме след това. Това означава, че трябва да се ровим в книгите и информационните масиви по трите модула и да търсим информация какво представлява тероризмът, характеристики, начин за превенции. Съответно и за другите два модула - ектремизъм и език на омразата.
Това означава, че младите хора от ЮЗУ са се превъплътили в истински изследователи?
Да, правим анализ, отпечатваме материали, подготвили сме една анкета анонимна, за да проучим общественото мнение. Ние сме си избрали целева група 16-35-годишни, които според нас са най-уязвими от тези явления.
Какво показват резултатите от вашето проучване?
Към момента обобщаваме резултатите. Но като цяло те показват, че тероризмът не се познава като явление. Не се знае, че идеите на екстремизма включват и тероризмът, и езикът на омразата. Най-много се знае за езика на омразата, употребява се ежедневно на различни нива и това ни заобикаля не само в ежедневната вербална реч между хората, но и в интернет пространството, така наречените хейтъри са много масово явление. За съжаление това е действителността.
Как може да се преодолеят тези опасни явления?
Ние решихме да предприемем редица инициативи - да запознаваме хората и да споделим това познание и да ги предпазим. Имаме няколко основни инициативи - едната е „Лице в лице”. Отпечатахме флаери със снимка с нашето лого и всеки един от отбора с послание срещу тероризма. С подобни послания се опитваме да информираме хората, защото смятаме, че образованите са по-малко уязвими на минупилации и лоши влияния. За да се справим с един проблем, трябва първо да го дефинираме, да кажем, че това нещо същестутава. Ние живеем в 21 век и всеки може да стигне до всеки, да сподели идеологии, преживявания, намерения, всичко. По този начин ние не знам отсреща дали е доброжелател или някакъв фанатик, който може да повлияе на един млад, неосъзнат човек и да го накара да бъде оръжие в неговите ръце. Първо трябва да се информираме, важно е и образованието, но не под форматасамо да завършим университет, а да сме информирани за това, което може да се случи.
Благоевградският отбор от колко студенти се състои?
Нашият отбор е от 10 студенти от специалността "Международни отношения", 3 и 4 курс в ЮЗУ . Досега са минали два кръга от престижното състезание - европейски и световен. За европейския кръг не ни стигна 1 точка, за да се класираме за участие и сега стискаме палци да преодолеем световния кръг. Очакваме да съберем необходимия брой точки и да отидем на финала във Вашингтон.Свършили сме всички предварително зададени дейности - раздали сме над 3500 брошури, отпечатали сме плаакти, кампанията с посланията "Лотус и пирятели" също ни беше много силна, стигнахме до страшно чноог хора. На финала ще изнесем презентация на живо как да се борим с тези явления. Там ще има отбори от целия свят, като състезанието е в рамките на няколко дни. За първи път участваме в това състезание, което е много престижно. Бързо се запалиха студентите, още повече, че те са много любопитни към всички извънаудиторни дейности, които са свързани с практическа подготовка.
А хората вълнуват ли се от тези теми, какви са вашите впечатления?
Да, вълнуват се. Почти всяка публикация в социалните мрежи имаше отзвук - коментари, споделяния, харесвания. Студентите най-много се запалиха най-много в директната работа с хората. Там бяха най-активни - общуваха с другите, обясняваха им, разпространяваха познания. Имахме инициатива с фондация „Българска памет" в Якоруда, там имахме възможност да направим инициатива с местни ученици, да ги информираме относно тези опасности, всички бяха много активни и се получи много хубава дискусия.
Коментари
-
ЛилиБля, бля...Май ви се ходи за чужда сметка в Америка а?