Заради ценните находки археолозите ще удължат изследването на Западния некропол в Хераклея Синтика

Заради ценните находки археолозите ще удължат изследването на Западния некропол в Хераклея Синтика

Многото ценни находки в Западния некропол, които дават важна историческа информация за античния град Хераклея Синтика, ще променят плановете на екипа археолози, който се ръководи от проф. д-р Людмил Вагалински. По план той и колегите му трябва след първи август да започнат усилена работа във форума на древното селище, който е центърът на обществения, културния и социалния живот на някогашните обитатели. Това обаче няма да се случи, разкри днес проф. д-р Вагалински.

„При толкова много исторически находки в Западния некропол, които обогатяват историята на този град, се изкушаваме да продължим да работим тук по-дълго от предвиденото. Ще бъдем на терен в Хераклея Синтика до средата на месец септември. Кога ще бъдем отново на форума не се наемам да кажа в момента“, заяви ръководителят на екипа от археолози в местността Рупите.

Те се натъкнаха вчера на изображение на Хермафродит в гроб с кремация от II - I век пр. Хр. – находката е от късната елинистична епоха. Теракотата е разпозната след консултация с изкуствовед.

Легендата за Хермафродит, плодът на любовта между Хермес и Афродита, е разказан в „Метаморфози“ на Овидий. Момчето отблъснало нимфата Салмакида (Салмацида) и се превърнало в двуполово същество заради нейното желание да се слее завинаги с него.

„Смята се, че митът е възникнал на остров Кипър във връзка с култа към Афродитос. Това означава, че сравнително бързо този култ е стигнал и до Хераклея Синтика, където също е станал популярен. Въпрос на личен избор е кой какво ще положи в даден гроб. Сигурно е, че това е много интересна находка. Няма да можем да разгадаем пола на погребания човек, който е кремиран, но артефактите ни насочват към точна датировка“, сподели проф. д-р Людмил Вагалински.

Той допълни, че са открили още накити от разкрития миналия петък женски гроб (II-III в. след Христа). Промивайки внимателно черепа на жената, археолозите са видели и втората златна обица. Останалото са стъклени мъниста, част от тях залепнали по някаква тъкан. Предполага се, че не е плат, а кожа от дреха, но предстоят още изследвания, преди да се направи категорично заключение.

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини