Заради ценните находки археолозите ще удължат изследването на Западния некропол в Хераклея Синтика

Многото ценни находки в Западния некропол, които дават важна историческа информация за античния град Хераклея Синтика, ще променят плановете на екипа археолози, който се ръководи от проф. д-р Людмил Вагалински. По план той и колегите му трябва след първи август да започнат усилена работа във форума на древното селище, който е центърът на обществения, културния и социалния живот на някогашните обитатели. Това обаче няма да се случи, разкри днес проф. д-р Вагалински.
„При толкова много исторически находки в Западния некропол, които обогатяват историята на този град, се изкушаваме да продължим да работим тук по-дълго от предвиденото. Ще бъдем на терен в Хераклея Синтика до средата на месец септември. Кога ще бъдем отново на форума не се наемам да кажа в момента“, заяви ръководителят на екипа от археолози в местността Рупите.
Те се натъкнаха вчера на изображение на Хермафродит в гроб с кремация от II - I век пр. Хр. – находката е от късната елинистична епоха. Теракотата е разпозната след консултация с изкуствовед.
Легендата за Хермафродит, плодът на любовта между Хермес и Афродита, е разказан в „Метаморфози“ на Овидий. Момчето отблъснало нимфата Салмакида (Салмацида) и се превърнало в двуполово същество заради нейното желание да се слее завинаги с него.
„Смята се, че митът е възникнал на остров Кипър във връзка с култа към Афродитос. Това означава, че сравнително бързо този култ е стигнал и до Хераклея Синтика, където също е станал популярен. Въпрос на личен избор е кой какво ще положи в даден гроб. Сигурно е, че това е много интересна находка. Няма да можем да разгадаем пола на погребания човек, който е кремиран, но артефактите ни насочват към точна датировка“, сподели проф. д-р Людмил Вагалински.
Той допълни, че са открили още накити от разкрития миналия петък женски гроб (II-III в. след Христа). Промивайки внимателно черепа на жената, археолозите са видели и втората златна обица. Останалото са стъклени мъниста, част от тях залепнали по някаква тъкан. Предполага се, че не е плат, а кожа от дреха, но предстоят още изследвания, преди да се направи категорично заключение.

Сакар почита царския орел с фестивал в Тополовград
