Ловци от Разлог спасиха кацнал в града черен лешояд

Черен лешояд се заблуди, отклони се от своето естествено местообитание и се озова в Разлог. Карталът е част от ято, което обитава Кресненското дефиле, като носи и пръстен с GPS координати.
Ловци и природозащитници спасиха изгубения черен лешояд, който кацна в града. След като кацнал на ниска точка, му било много трудно да се издигне отново във въздуха най-вече заради големите си размери. Първо забелязали птицата на покрива на къщата си двама съпрузи, които извикали председателя на Ловно-рибарското дружество в града - Георги Цеклеов, който реагирал незабавно на сигнала. Първата информация, достигнала до него, била, че става въпрос за орел. Опитният ловец обаче веднага разбрал, че това е черен лешояд.
Птицата отлетяла, но не много далеч – благодарение на GPS-а ѝ била засечена в близка пшенична нива.
Екип от Фонда пристигнал на място и успял да я залови, за да я върне по-късно в нейното естествено местообитание. Това станало благодарение на усилията и професионализма на Христо Пешев от Фонд за дивата флора и фауна. Ловците му оказали помощ с термокамера и напътствия в района, тъй като вече било тъмно.
„Проблемът на този млад черен лешояд е, че все още не се е адаптирал към природата. Просто се е заблудил. Добрата новина е, че ловците са помогнали за неговото спасяване. Защото преди 4 години в този регион - край Добринище, един картал първо беше натровен, а после и застрелян. Предавателят на убития лешояд беше захвърлен в реката, но тялото на птицата не се намери. По-късно чухме неофициално, че е изложено в механа в частна къща“, казаха днес от Фонд за дивата флора и фауна. Оттам допълниха, че е въпрос на часове спасената птица да бъде пусната от волиерата на свобода. Прегледите не показаха никакви здравословни проблеми на лешояда.
Появата на черен лешояд в градски условия е изключително рядка. Затова в такива случаи е изключително важно да се действа бързо.
Черният лешояд (карталът) е защитен вид, включен в приложение 3 на Закона за биологичното разнообразие. Като световно застрашен вид, убиването му е престъпление по Наказателния кодекс на Република България, както и самото използване на отрови в дивата природа.