Експо 2025 Осака: Шест месеца свързване с бъдещето чрез архитектура и иновации

Експо 2025 Осака: Шест месеца свързване с бъдещето чрез архитектура и иновации

За втори път Япония става домакин на най-голямото международно изложение. Японците са превърнали числото 13 в щастливо число, като откриването на Експо 2025 в Осака на 13 април е планирано да продължи до 13 октомври. В продължение на шест месеца хора и иновации от 150 държави се събират тук, в опит да се справят с проблеми в световен мащаб и да предложат решения за устойчиво развитие. 

Изключителен дизайн на Експо 2025, под знака на устойчивостта

Това издание на Световното изложение – второто, организирано в Япония след това през 1970 г., се провежда под темата „Проектиране на бъдещо общество за нашия живот“ и се застъпва за изследване на решения за устойчиво развитие, през призмата на културното наследство и идентичност, чрез мобилност и технологични иновации.

Избраното място – изкуственият остров Юмешима – предлага възможността да усетите морето и небето едновременно. Чрез установяване на главна линия на потока във формата на цикъл и създаване на павилиони и площади, чрез интегриране на концепциите за децентрализация и дисперсия, е създадено уникално пространство. 

„Големият пръстен“, основната структура на изложбения комплекс, е символ на Експо 2025 Осака и изразява концепцията за „Единство в многообразието“, като е завършен още през ноември 2024 г.

"Големият пръстен“ е направен чрез сливане на съвременни строителни методи и традиционни Нуки съединения, като тези, използвани в японските светилища и храмове. Това е основният път за движение на посетителите, позволяващ плавно движение и осигуряващ комфортно пространство, защитено от вятър, дъжд и слънчева светлина. 

Цялата вътрешна площ достига 61 035,55 квадратни метра, а височината е приблизително 12 метра вътре и 20 отвън. Поради тази повърхност, „Големият пръстен“ беше признат на 4 март 2025 г. от Книгата на рекордите на Гинес за „Най-голямата дървена архитектурна конструкция“ с обиколка над два километра. 

В допълнение към „Големия пръстен“ се намира и Експо залата, сграда с кръгъл, позлатен покрив и текстурирани стени, напомняща Кулата на слънцето от Световното изложение в Осака през 1970 г. С капацитет от 1900 места, тук ще се провеждат различни културни събития по време на шестмесечното изложение. 

 Много интересна от архитектурна гледна точка е и Националната зала, която отбелязва историческата роля на това място като портал за непрекъснат обмен от древни времена, като се фокусира върху връзката му с морето и сушата. Дизайнът е смесица от плочки с форма на ленти, които създават обширни открити пространства и се сливат с вътрешни зони за събития. Като архитектурно въплъщение на географска форма на живот, тя символизира бъдещ спомен, капсулирайки енергиите на вятъра, водата и светлината.

Цялата структура е съставена от четири съоръжения: главна сцена (с капацитет от 500 места, където се провеждат церемонии и други събития), зона за отдих и хранене, Източна галерия (пространство за различни видове изложби) и Южна сцена, предназначена специално за фестивали. 

Комплексът, построен за Световното изложение Експо 2025, разполага и с къща за гости за приемане на монарси, президенти и други високопоставени лица. Сградата се радва на естествена светлина и вентилация. Използвани са и естествени материали за създаване на екологично, но комфортно пространство, което дава на гостите усещане за японско гостоприемство и ентусиазъм. 

Концепцията за изложбата принадлежи на Фуджимото Соу – един от най-влиятелните японски архитекти на момента. Завършил Инженерния факултет на Токийския университет и основател на Sou Fujimoto Architects, той има и други забележителни произведения в портфолиото си, като например „Къщата на музиката“ в Будапеща, Културния център Ишиномаки или кулите „L'Arbre Blanc“ във Франция.

ПАВИЛИОНЪТ НА БЪЛГАРИЯ

Минало, настояще и бъдеще разкриват как сътрудничеството вдъхновява решенията

Добре дошли в българския павилион! Пространство, където се учим да еволюираме с природата, за да спасяваме животи и да оформяме устойчив свят. Среда, която отразява историята и традициите, подчертава решенията и разкрива нашето бъдеще. Бъдещето заема специално място в българския павилион. То ще бъде разкрито чрез завладяващо 360-градусово 3D картографско изживяване.

Посетителите могат да разгледат настоящите постижения на България чрез „Дигитални плодове“ - интерактивна изложба, представяща иновации и напредък в различни области. 

Снимки: ИАНМП и expo2025.or.jp

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини