Николай Коперник: Задължението на философа е да търси истината

Той пръв преоткрива мястото на слънцето във вселената. Той е Николай Коперник, полски математик и астроном от времето на Ренесанса. Роден е на днешната дата през 1473 година, който живее в провинция Кралска Прусия, част от територията на Кралство Полша, пише главно на латински. Той е първият ренесансов учен, който предлага хелиоцентричната система. По този начин поставя слънцето вместо земята в центъра на вселената.
Първото изложение на своята система той прави в ръкопис от около 40 страници, който се разпространява след 1514 г. Най-важното съчинение на Коперник – „За въртенето на небесните сфери”, публикувано малко преди неговата смърт през 1543 година. Този труд често е приеман за началото на съвременната астрономия, на Коперниковата революция и на научната революция като цяло.
Работата на Коперник стимулира последвалите научни изследвания, превръщайки се в ключов момент от историята на науката. Един от универсалистите на Ренесанса, освен астроном Коперник е и математик, лекар, полиглот, филолог, преводач, художник, католически духовник, юрист, държавен служител, офицер, дипломат и окономист. Макар астрономията да е само странично занимание сред множеството му дейности, точно в тази област той оставя своето най-трайно наследство. Към края на 1542 г. Коперник получава инсулт и парализа, а на 24 май 1543 година умира във Фромборк от кръвоизлив в мозъка, когато е на 70 години.
Ето някои интересни разсъждения на Коперник за науката:
Цел на всички благородни науки е отклоняването на човек от пороците и насочване на ума му към по-добро...
Предпочитам да бъда доволен от това, което мога да гарантирам.
Отхвърляйки геоцентризма, ние сме изправени пред избор - или да търсим друг център на движение, към който се отнася редът на разпределение на планетите, или да допуснем, че въобще няма никакъв принцип за разпределение.
Задължението на философа е да търси истината навсякъде и до каквато степен провидението позволява на човешкия разум.
Ако трябва да публикуваме трактат, в предговора трябва да се каже всичко, което мисля за правото на учен да търси истината! И правото на невежеството да съди учения.

Студеният фронт ни атакува и днес, на изток - валежи, на запад - разкъсани облаци
