Карел Чапек: Едно от най-големите бедствия на цивилизацията – учен глупак!
Карел Чапек e емблема в чешката литература на миналия век. Той е сред най-известните чешки писатели и драматурзи. Днес се навършват 134 години от неговото рождение. Появява се на бял свят на днешната дата през 1890 г. в селище в границите на Австро-Унгария, в семейството на селски лекар. Учи философия в Прага, Берлин и Париж. След 1917 г. се занимава с журналистика няколко месеца, след като се заселва за постоянно в Прага.
Започва да публикува през1907 година. Голяма част от ранните му разкази (1908-1913), влезли в сборника „Градината на Краконош“ (1918) и „Сияйни дълбини“ (1916), са написани в съавторство с брат му Йозеф Чапек..
Размислите му върху философските проблеми на епохата и стремежът да открие противоречията в света са отразени в сборника с разкази „Разпятие“ (1917) и „Музикални разкази“ (1921), които са близки до експресионизма. Търсенията на Чапек съвпадат с влиянието, което оказват прагматизмът и релативизмът върху философските възгледи на писателя – представата за „множественост“ на истините.
Много от произведенията му, между които и лиричната комедия „Разбойник“ (1920), са изградени като съпоставка на няколко „правди“. Световна известност му носят социално-фантастичните произведения: драмите „R.U.R.“ (1920) – въвела в употреба думата „робот”, „Средството Макропулос“ (1922), романите „Фабрика за Абсолют“ (1922), „Кракатит“ (1924).
Световната известност на Карел Чапек се дължи и на превода на пиесата му „R.U.R.“ на англйиски език малко след написването ѝ. Бърнард Шоу е сред първите почитатели на пиесата след появата на английския ѝ превод. В началото на 1920-те години издава пътни очерци.
В края на 20-те и началото на 30-те години на миналия век пише главно хумористични произведения. Връх в творчеството му е романът”Война със саламандрите” (1936). С антифашистка и антивоенна насоченост са драмите „Бялата болест“ (1937), „Майка“ (1938) и др.
Умира на 25 декември 1938 г. в Прага. Причините за смъртта му до днес остават неизяснени. Тя предизвиква сериозен обществен шок в Чехословакия, тъй като близо 20 години писателят е колумнист в най-популярния ежедневник „Лидове новини“ и неговите колонки са четени с изключителен интерес. В кратките си текстове публицистът Чапек е изразявал позицията си по най-различни и доста често наболели проблеми. Смъртта му се приема като загуба на един от най-високо ценените обществени корективи.
Вижте интересни мисли на големия чешки писател:
Ако жената не се предаде, тя побеждава. Ако се предаде, диктува условия на победителя.
Има няколко начина да направим градина. Най-добрият от тях – да се възложи на градинаря.
Представете си само каква тишина щеше да настане, ако хората говореха само това, което знаят.
Едно от най-големите бедствия на цивилизацията – учен глупак.
На хората с идеи не бива да се позволява да се месят в световните проблеми.
Човекът никога не може да бъде поробен от машината, ако на този, който я прави, му се плаща достатъчно.
Всяко чудо трябва да бъде обяснено, в противен случай то е просто нетърпимо.
Необичайните случаи обичайно се повтарят.
Котката е пълна тайна - като звяр; кучето е просто и наивно - като човек.
Комедия - това винаги е слаба защита от съдбата и началото й.
Поколение - това са най-вече хората, които са доволни един от друг; поколение на възрастните хора – това са най-вече хора, които са недоволни от другите.