9-годишната Лама Джамус е най-младата репортерка в Газа

Лама Джамус е едва на 9 години, но иска да разкаже на света своята и на други палестински деца история. Излъчва чрез социалните мрежи – от интервюта с разселени хора до разговори с видни репортери. Лама ни кани да станем свидетели от първа ръка на ежедневната борба за оцеляване и надежда насред опустошението в Газа, разказва sbj-bg.eu.
В сърцераздирателната палестинска реалност, където детството е помрачено от атаките на Израел, светлината на надеждата грее в очите на Лама Джамус, 9-годишно момиче, което се е заело да показва своите неподправени репортажи в Instagram.
Малката Лама, оцеляла от опустошенията на израелската военна офанзива в ивицата Газа, реши да стане репортерка, за да покаже на света реалността на Палестина през своите детски очи, пише аржентинското онлйн издание resumenlstinoamericano.org.
С телефона си в ръка Лама минава през развалини и разрушени домове, за да интервюира други разселени деца, давайки глас на онези, които често са забравяни в разгара на конфликта и които съставляват повече от половината от фаталните жертви на геноцида вад палестинския народ.
От своя акаунт в Instagram Лама споделя кратки, но въздействащи интервюта, улавящи същността на ежедневието в Палестина повече от 65 дни след набалото на израелската геноцидна военна ескалация срещу Газа. Тези истории ни отвеждат до бежанските лагери в Рафа, където в момента Лама е със семейството си.
Визард Бисан, кинорежисьорка, станала по неволя военна репортерка, и Ваел ал Дахдух, директор н телевизията "Ал Джазира" за Газа, са само някои от имената, които са споделили своя опит с Лама. В тези интервюта те изразяват надежда за прекратяване на огъня, което да спре клането.
Чрез своята смела инициатива Лама се стреми не само да повиши осведомеността на света за реалността на палестинците, но и да вдъхнови конкретни действия. Нейният Instagram се превърна във визуално свидетелство за съпротива и в призив за глобална солидарност. С всяка публикация най-младата палестинска репортерка напомня, че в разгара на опустошението гласът на децата е спешен призив за по-обнадеждаващо бъдеще.

В Турция спряха излъчването на хитов сериал, предизвикал религиозен дебат
