Наводненията в Банско – климатичен феномен или пък човешка грешка

Има ли връзка между наводненията в Банско и изграждането на ски съоръженията в планината? Природен и климатичен проблем ли са те, или са резултат от натрупани проблеми? Пред "Хоризонт" кметът на града Георги Икономов опроверга твърденията, че сечта и изграждането на ски съоръженията са в основата на водното бедствие, като се позова на снимков материал.
Наводнения в Банско е имало и преди изграждането на пистите. Да се правят такива внушения и да се втълпява, че природните бедствия са следствие от човешки грешки, не е коректно и правилно.
Глазне е буйна, силна, необуздана река, минава през стръмен терен, и при снеготопене и обилни дъждове има опасност тя да излезе от коритото си, разказа Икономов. По думите му, решението е в корекции на коритото и изграждане на подпорни стени.
Директорът на Природен парк "Пирин" Росен Баненски сподели, че по време на наводненията времето в Природния парк е било изключително лошо. Ски пистите като площ са много малки, а щети по тях няма, каза още той:
Георги Стефанов от WWF България, който е ръководител на програмата "Климатични промени", е на мнение, че корекция на коритото и изграждане на стени категорично няма да реши проблема с водното бедствие в Банско:
Колкото и пари да се влагат за справяне с тези проблеми, каквито и инженерни решения да се предприемат, най-евтини са природосъобразните мерки и действия, свързани с измененията на климата. Вместо да строим стена, можем да помислим какви са естествените процеси за овладяване на подобни количества валежи. Изсичането на горите води до по-голям оток на водите, а оголените терени водят до по-голям водосбор. Няма как това да бъде изключено. Държавата няма ресурс да направи канали и корекции на всички реки. Трябва да помислим стратегически за намаляване на рисковете с минимален човешки и природен ресурс, убеден е Стефанов:/БНР

Въвеждат 15 лв. такса за детска градина в Хаджидимово
