Село Баня помни своите достойни чеда, отрупа паметника на Баненската буна с цветя

Жители и гости на разложкото село Баня почетоха паметта на героите, дали живота си в Кресненско-Разложкото въстание през 1878 година. 143 години от историческото събитие отбелязаха в населеното място с ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметнинка "В памет на жертвите на Баненската буна по време на Кресненско-Разложкото въстание от 1878 г.".
Пред подвига на героите, загинали за своето отечество, глава сведоха кметът на община Разлог - инж. Красимир Герчев, Магда Първанова - кмет на с. Баня, Маргарита Рачева - председател на НЧ ,,Просвета-1908" в селото, представители на политически партии и организации, граждани и общественици.
Въстанието се ръководи от духовници, интелектуалци и войводи. Цели села, повярвали в могъществото на каузата: свободна и независима България.
Център на събитията са Разложко и Кресненско. Освободени са 43 села. Повратен момент във въстанието са събитията в село Баня, опожарена и опустошена от турската войска. И пада Баненска буна в огъня на свободата. Въстанието е удавено в пламъци, падат много свидни жертви.
След поражението на въстанието над 25 000 души от Мелнишко, Горноджумайско, Разложко и други краища на Македония са принудени да напуснат родните си селища и да потърсят убежище в Княжество България.

Шест кметства в община Благоевград избират свой управник в неделя
