Реквием за „Булгартабак”...

Реквием за  Булгартабак”...
Снимка: capital.bg

Защо спря работа емблематичната за областния център на Пиринско и за целия регион фабрика „Благоевград БТ”? Този въпрос виси със страшна сила. Задават го благоевградчани с пълно право, тъй като предприятие, което даваше работа само преди 8 години на 1100 души и им осигуряваше средни заплати по близо 2000 лева, вече е в историята.

За предизвестената кончина на дружеството „кучето е заровено” още при продажбата на печелившото предприятие „Булгартабак-Холдинг” АД. Тогава започва реквиемът за „Булгартабак”!

Интересно е да се отбележи, че през 2005 година заради политическата конюнктура се спира продажбата на „Булгартабак” за 250 милиона евро на компанията „British American Tobacco”. Само 6 години по-късно държавата продава на „БТ Инвест” дружеството на половин цена - за 100 милиона евро за 80% от капитала на холдинга. При положение, че само в складовете има продукция за 50-60 милиона лева, а цената на оборудването във фабриките е за поне 300-400 милиона. Според експерти решението за продажбата е политическо, а целта е да се направи подарък на избрания купувач.   

Така дружеството попада в ръце на хора, които не са част от бранша. Те не само не могат, но и не искат да развиват предприятието. „Талант се иска да развиеш едно такова печелившо производство, но не се иска талант да го съсипеш”, казват с болка експерти, дали десетки години от живота си за просперитета на „Булгартабак”.

Новите собственици изпълняват стриктно едно от задълженията си по приватизационния си договор – да изкупуват минимум по 5000 тона тютюн в следващите 5 години. Дори се престарават – купуват и количества, за които не са сключени договори между фабриката и стопаните. Всеки може да си направи изводите защо го прави и коя партия има най-голям интерес да не се затрие съвсем поминъкът на тютюнопроизводителите. Затова пък не се инвестира нищо в цигареното производство, правенето на филтри и рязането на тютюн.

Симптомите на предизвестената смърт на „Булгартабак” се засилват и стават съвсем видими през 2014 година, три години след приватизацията. Година, в която експертиментите продължават, но не с цел развитие, а с цел закриване. Взема се решение шефовете в холдинга да станат и директори на фабриките в страната. Поне в тези, които все още работят към онзи момент. Закриват се цехове в едни фабрики, местят се работници в заводите в другите населени места, докато съответното предприятие не спре дейността си.

Всички тези еквилибристики са знак за хората в бранша, че собствениците, приватизирали дружеството, нямат никакво намерение да развиват производството на цигари, а да се източи предприятието. През цялото време пък управляващите си затварят очите за случващото се в „Булгартабак”, същото важи и за Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Никой от тях нито чува, нито вижда симптомите на предизвестената смърт на холдинга. Мълчание отвсякъде.

Но да се върнем на 2014 година. Дотогава, а и през 2015 година, се инвестират по няколко милиона евро в дружеството. През май 2014 г. са похарчени 2,5 милиона евро за ново оборудване в „Благоевград БТ”. Но пък само за три  години – от 2011 до 2014 г. работниците тук са намалели от 1100 до 850 души. Премахват се във времето и почти всички социални придобивки на служителите – дажбата цигари, осигурването на храна, на пари за почивка...

Следват периодични чистки на по около 200 човека в благоевградската фабрика, за да останат по малко от 200 работници в една от най-модерните фабрики на Балканския полуостров. Те също вече са без работа, както стана ясно преди броени дни. На практика се затваря заводът в Благоевград и работещите в него вече подадоха заявления за доброволно напускане. И тук обаче следва мълчание, никой не смее да говори, да се оплаква, няма протести на останалите без работа хора. Нищо не се чува и от синдикатите.

Не е тайна, че инвестициите за технологично обновяване в благоевградската фабрика почти спират през последните 3-4 години. А предприятието разполага с необходимия ресурс – база, машини, оборудване, подготвени кадри, за да работи в конкурентна среда. И да печели. Но не би. Не това искат собствениците, които дори продават и марките цигари. 

Според специалисти ще се имитира някаква дейност в „Булгартабак” до 2021 година, за да се изпълни поетият ангажимент по приватизацията. Никой от тях обаче не вярва, че Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол ще тръгне да нищи как едно дружество, което работи години наред на печалба, днес е спуснало кепенците. И кой носи отговорност за това? Но не очаквайте втори Баневгейт. Евгени Банев, който търка нара в ареста, няма да има компания. Защото тук има омерта – да се мълчи. И да няма виновни.    

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
  1. 0
    1

Още новини