Звън на църковни камбани оглася освобождението на Горна Джумая

Звън на църковни камбани оглася освобождението на Горна Джумая

Историята отсъжда град Благоевград да бъде освобождаван на два пъти от османско владичество. Първият път е сравнително по – популярен и подробно разглеждан от българските историци, като част от Руско – Турската война. Отряд, воден от майор Иван Павлович Орлински, освобождава Горна Джумая на 12 февруари 1878 г.

По силата на Берлинския конгрес Горна Джумая остава в границите на Османската империя под тежкия ярем на „Болният човек на Европа“. В опит да бъде извоювана свободата отново, същата година избухва Кресненско – Разложкото въстание. А през 1902 г. избухва Горноджумайското въстание, организирано от ВМОК. Кулминацията на въоръжената съпротивата срещу Осмнаската власт е през 1903 г. с организирането на Илинденско – Преображенско – Кръстовденското въстание.

С приближаването на Балканската война, още в периода на нейната дипломатическа и военна подготовка, в Горна Джумая се създава напрегната обстановка. Турските власти вземат мерки за разоръжаване на местното население, предприети са арести на част от по – изявните лидери на града. Има случай на убит човек от турците – това е войводата от ВМОРО Петър Китанов от село Лешко, Горноджумайско, застрелян на 24 май 1912.г в кафене в квартал Вароша.

Напрежението в града продължава да расте до датата 5 октомври 1912 година. Тогава в 7 часа сутринта започва победоносният поход на Седма пехотна рилска дивизия, която е създадена в гр. Дупница. За началник на щаба на дивизията е определен генерал – майор Георги Тодоров. Това е единственото военно подразделение, предвидено от българското командване за освобождаването на Македония. Във военно – оперативен план, 7-а дивизия се разделя в три колони между реките Струма и Брегалница. Личният състав на дивизията е изкуствено завишен – общо 37 755 войници и офицери. Задача за настъпление по поречието на Струма – оперативното направление Дупница – Горна Джумая – Демир Хисар – Солун, е получила 3-а бригада от 7-а Рилска дивизия. Командир на бригадата е генерал майор Спас Георгиев. В състава на бригадата влизат 49 - и пехотен полк и 50 - и пехотен полк. Общият числен състав на бригадата е 8000 пехотинци. В изпълнение на поставената задача за настъпление по долината на река Струма, 3-а бригада е съсродоточена в района на Кочериново, Бобошево и Слатино.

На 4 октомври 1912 г. в 20:00 часа е получена заповедта за обявяване на войната. Срещу 7-а Рилска дивизия, османците ще противопоставят Струмският корпус съставен от 14 –а дивизия, Серската редифска дивизия и Неврокопският отряд. Разузнавателните части на 3-а бригада докладват, че турците са заели височините край село Бараково и са подготвили за отбрана един табор, 4 каратечници и 4 оръдия.

В Горна Джумая турците имат 4 табора, 3 батарей и 6 каратечници. От Кресна в Горна Джумая са придвижени 6000 души и 2 полски оръдия. Генерал Георгиев хвърля основните сили на бригадата срещу главните подразделения на турските позиции по хребета „Дъбрава – Ръженичка махала“ със задачата да унищожат частите заемащи тези позиции.

В 07:00 сутринта на 5 октомври 1912 година започва опрерацията по освобождението на Горна Джумая. Ръми дъжд. "Рилци"(така са наричани войниците от 7-а Рилска дивизия) преминават в настъпление. Първо превземат турския пост при село Пороминово. Прецизната артилерийска стрелба на българите унищожава турската батарея край Бараково. Постепенно 3 –а бригада започва да обгражда турците откъм двата фланга. Подплашени, те отстъпват назад към Зелен дол, като подпалват моста на река Струма. Около 16:30 съпротивата им е сломена и турските войски с бягство се изтеглят към Кресна, без да оказват съпротива. Таксим паша е принуден да капитулира.

В 17:00 часа българите освобождават Горна Джумая. Пръв в града влиза командирът на трета дружина майор Стефан Иванов, от село Голямо Белово, Пазарджишко. В двора на черквата той е понесен на ръце от събралото се множество. Тържествен звън от църковните камбани оглася града. Много турски фесове били набучени от свободните горноджумайци на ножовете на войниците. Пленени са 3 планински оръдия и 140 души противников аскер. За освобождението на Горна Джумая загиват 1 български офицер и 14 войника, като ранени са 24-а. Първата жертва е подпоручик Борис Змияров от град Дупница. Той е командир на 8-а пехотна рота. Учил е право в Женева. Пронизан е от куршум при Пороминово, след като повежда ротата в атака при преминаването на границата.

Съществена роля в съхранението на града и жителите му изиграват четите на Михаил Бучински, Ичко Бойчев и Христо Делвински. Те водят сражения при селата Дъбрава, Бучино и Делвино. В района на Бачиново четата на Бучински води сражение с отстъпващите от Бистрица низами(редовна турска армия) , четата отрязва пътя на аскера през града и с бой го принуждава да се изтегли през Хърсово.

В района действат и четите на Македоно – одринското опълчение. Четата на Борис Илиев навлиза в Горноджумайско на 26- ти септември и организира местносто население във въоръжени милиции. Води сражения при селата Сърбиново, Осеново и Градево. В доклад до щаба на Македоно – Одринското опълчение, Илиев пише следното „Назначих селски чети, които при първия топовен вистрел на границата да скъсат всички телеграфни и телефонни съобщения и да дават съдействие на настъпающите български части“, което подпомага настъпването на българска армия по поречието на Струма. Заедно с него действа и четата на Таско Стоилков от Кочериново, която подпомага и освобождението на Разлог. Малко след навлизането на четите на Борис Илиев и Таско Стоилков в Горноджумайско влиза и подпоручик Никола Лефтеров с чета от 87 доброволци на 30 септември. Четата прекъсва съобщенията между Горна Джумая – Царево село(Делчево, сега в Република Македония) – Струмица. На 5 октомври в Елешнишката клисура четата разбива турски обоз и пленява 40 коня и храни. През следващите дни четата на Лефтеров води сражения с отстъпващите турски части.

След превземането на Горна Джумая, победоносният поход на 3-а бригада по поречието на Струма продължава. Отличават се в боевете при Симитли. При Крупник, където нанасят сериозно поражение на Струмския корпус и в тежкия бой при Айватово, където разбиват четири табора и една турска батарея с фронтова атака на нож. През 1913г. Седма пехотна рилска дивизия е демобилизирана и отново е мобилизирана през септември 1915г. с включването на България в Първата световна война.

Автор Кирил Илиев

Кирил Илиев е роден през 1989 година в град Благоевград. Завършил НХГ "Св.Св. Кирил и Методи"( бивша Солунска). Магистър по история, завършил Нов Български Университет

 

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
  1. НИКОЛИНА ИЛИЕВА
    БРАВО, КИРЧО !СЕРИОЗНО И АРГУМЕНТИРАНО !ГОРДЕЯ СЕ С ТЕБ !!!

Напиши коментар:

Въведете кода от картинката!

Още новини