Братя събраха 100-годишната история на Балабановата фабрика в музей

Братя събраха 100-годишната история на Балабановата фабрика в музей
Снимки: ИлинденПрес

За да стигнеш до Рилската света обител задължително трябва да минеш през Бараково. В миналото китното селце, сгушено в подножието на Рила, планина привличаше посетители с къщата-музей на поета революционер Никола Вапцаров, от която в момента няма и следа. Другото нещо, с което се гордееха местните жители бе прочутата Балабанова фабрика.

Духът на книжно-мукавеното предприятие, основано в края на 19 век давало поминък на населението от цялата околия, обаче се пази в дома на братята Иван и Методи Панайотови. Близо петдесет години двамата ентусиасти събират в жилището си стогодишната история на завода, изграден от Иван Тодоров Балабанов. Роден във Враца, но получил образованието си във Виена, индустриалецът превръща фабриката си в истинско икономическо чудо. Факсимиле от 1923 година доказва, че по онова време това е най-голямото предприятие на Балканския полуостров, осигуряващо работа на близо 1000 работници.

Вместо да отворят магазин или кафене, братя Панайотови от Бараково превръщат един от етажите на фамилната си къща в частен музей на Балабановата фабрика, който предстои официално да бъде открит.

„Животът на родителите ми мина в този завод. Аз също се учих на занаят там. Беше въпрос на чест да съхраним историята на предприятието, което през последните години бе разрушено и разграбено”, разказва Панайотов. Половин век двамата ентусиасти събират троха по троха живота на завода. 

Заради фабриката предприемачът Балабанов строи градче от затворен тип. В него вдига жилищни блокове за работниците, които същестувават и днес в тях все още живеят част от жителите на Бараково. Индустриалецът строи училище за 200 деца, хранителни магазини, детска градина, дори родилно отделение и старчески дом. Черно-белите фотоси, съхранени в дома на Панайотови, пазят спомените от театралната трупа, духовия оркестър и киносалона, които индустриалецът създава за своите работници.

„Всичко е било строено по германски проект и с помощта на немски инженери”, разказва Методи Панайотов, който е преподавател по физкултура в Художествената академия, но с вещината на истински историк пресъздава епохата на Балабановата фабрика.

В домашния музей се пазят металните жетони, с които работниците пазарували от продоволствените магазини, отново собственост на фабриката. Имало две забавачки за децата на служителите, както и четири бръснарници. Децата до тригодишна възраст всеки ден получавали безплатно мляко. „Отново благодарение на Иван Балабанов, през 1927 година в Бараково е създаден симфоничен оркестър”, разказва наследникът на прочутия индустриалец, събрал в своя музей всички музикални инструменти, изхвърлени преди години от новите собственици на предприятието.

Успехът на уникалната Балабанова фабрика се крепял на строга немска дисциплина и на високото културно ниво на работниците. Счетоводните книги разкриват, че от всичките служители, само 11 са били неграмотни и се подписвали за заплатите си с палец. Въпреки че повечето били от съвсем бедни семейства или сираци, те получават за времето си много добро образование благодарение на 400-те руски белогвардейски емигранти. Голямата руска колония се състояла от бивши помешчици, генерали, военни, лекари и учители, които с дворянско благородство започнали да облагородяват селското население в този край.

"Държаха се като рицари. Бяха много образовани. От тях се научихме да четем. Те създадоха във фабриката симфоничен и духов оркестър, направиха театър. Донесоха тук цялата руска култура", разказва Панайотов. Именно заради тях, индустриалецът Балабанов строи старопиталище, в което настанявал възрастните емигранти и им давал по 12 лв. дневни и месечно меню. 

Днес следите от тяхното дело дават музикалните инструменти, грижливо подредени в музейната експозиция - немско пиано от 19 век, цигулки, кларинет, саксофони, акордеон.

В музея се пазят дървен чин и ученическа чанта, изработена от дърво и мукавено покритие. С такива чанти, изработвани от руските емигранти, децата на Балабановите работници влизали в час, а за всяка нова учебна година получавали безплатни тетрадки и книги. Пак там може да се види зъболекарския стол и металния плювалник, останали от зъболекарския кабинет, който работел ежедневно в мукавеното предприятие.

„Всичко това показва уникалната социална политика, която индустриалецът е създал за своите служители. Тук не е имало нужда от профсъюзи. „Синдикалната дейност била забранена и именно заради това от фабриката е бил уволнен поета Никола Вапцаров, който работел като огняр. На манифестация за 1 май той държал реч и още на другия ден вече не е бил огняр", разказва Панайотов.

Счетоводните книги показват, че директорът на фабриката получавал 8000 лв. заплата, а лекарят 10 000 лв.”, разказват собствениците на музея. Те пазят и декларации, че никой нямал право да се напива, които всеки работник, преди да бъде назначен, трябвало да подпише.

„Всичко, което се пази в музея, е купено от нас от времето, когато фабриката бе продадена на частна фирма и напрактика разрушена. Като дете майка ми ме водеше там и винаги мечтаех да седна на стола на Емануил Каялов, който беше ръководител на сортировачния отдел и цигулар към духовия оркестър. Преди години от новите собственици откупих за 12 лева този стол”, с усмивка разказва Методи Панайотов историята на детската му мечта.  

В музея се пази макет на цялата поточна линия на мукавения завод, както и оригиналната табела на предприятието: „WAGNER MASCHINE”.

Индустриалецът изгражда и жилищни блокове за работниците си. Апартаментите са били напълно обзаведени и новодомците се настанявали там като си носели единствено лъжиците и вилиците.

Балабановата фабрика е национализирана през 1947 година и тогава Иван Балабанов бяга в Италия, където и умира.

Историята разказва, че след смяната на властта през 1944 година, индустриалецът получава покана да влезе в кабинета на Кимон Георгиев, но той отхвърля предложението и заминава зад граница.

По-късно мукавеният завод, давал хляб на хиляди, е приватизиран от частна фирма, която разпродава каквото може и в момента от легендарната фабрика на великия предприемач има само руини.

Днес животът в Бараково се дели на преди и след 1998 г., когато фабриката спира окончателно работа. Оттогава младите хора напускат китното селце в търсене на поминък в големите градове. Други пък хващат самолета за чужбина. В селото остават само възрастните.

Духът на Балабановото икономическо чудо се пази само в музея на братята Панайотови. Двамата са абсолютен пример за това как безхаберието и безстопанствеността не могат да унищожат делото на един умен мъж, доказал, че успешен бизнес се прави, само когато мислиш и за работниците си.

Бараковските ентусиасти скоро ще издадат и книга за делото на великия индустриалец, която ще носи името „Ние, децата на Балабановата фабрика”.

„Нашата събирателска дейност е резултат на сантиментална ни тръпка, на емоцията. Тя е израз на вярност към родовата памет, защото животът и на нашите родители е свързан с фабриката, ние сме дошли на бял свят, както се казва, в родилния дом на фабриката”, обяснява Методи Панайотов.

Преди години 210 метра от желязната ограда на славната Балабанова фабрика бяха откраднати и предадени в благоевградски пункт за цветни метали.

 ОЩЕ СНИМКИ ОТ МУЗЕЯ НА БАЛАБАНОВАТА ФАБРИКА ВИЖТЕ ВЪВ ФОТО НОВИНИ

http://ilindenpres.bg/photo/22-muzej-balabanovata-fabrika-v-barakovo/2/
 

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
  1. Пламен Германов
    Гледахме филма по Бнт, жалко....колко жалко...

Още новини