Най-старият храм в Разложко е на 190 години, пази икони на банскалията Тома Вишанов

Най-старият храм в Разложко е на 190 години, пази икони на банскалията Тома Вишанов
Снимка: bg-turist.com

Времето и влагата бяха напът да унищожат най-старата църква „Свети Георги" в Разлог, която се намира в гробищния парк на града. Храмът обаче бе спасен от местните хора със спешен ремонт преди десетина години. Божият дом е построен през далечната 1834 г. Църквата е вкопана в земята, тъй като такива били изискванията за православните храмове по време на турското робство. „Благодарение на жителите на общината събрахме пари и стегнахме храма. Сега насам идват много туристи от страната и чужбина. Интересът е голям”, твърдят свещеници.

Направен бе ремонтът и на дървената камбанария. “При биене на камбаната, тя цялата се клатеше, можеше да рухне и да се пребием, но вече всичко е наред”, споделят божи служители. Те припомнят, че Инициативен комитет от свещеници и миряни поде през 2014 година дарителска кампания за набиране на средства за възстановяване на камбанарията и за ремонт на църквата. Така този паметник на духовността, добродетелността и щедростта на предците им бе запазен за поколенията. Дирекцията по вероизповедания също отпусна 5000 лева за начинанието, останалите бяха от дарения. В момента вековната църква е сред най-посещаваните обекти в община Разлог.

Храмът е обявен за паметник на културата с местно значение. Църквата е разположена на старите гробища на града във Вароша. Това е първият, но и най-малкият възрожденски храм в Разложко. В архитектурно отношение сградата е трикорабна псевдобазилика с една апсида на изток. Над входа има каменен надпис.

Иконостасът е триредов и по-голямата му част е изписана, а царските двери, кръжилата, люнетите над царските икони и венчилката са резбовани. На цокълните пана са изорисувани букети. Трите реда икони са отделени с рисувани лозници, в които са избразени и млад мъж с фустанела, фес и пушка, друг мъж, стрелящ срещу животно, змии, птици и херувими. Иконите са дело на неизвестен слаб зограф. Амвонът също е изписан с букети във вази и ибрици. Металният полилей, украсен с гроздове, листа и цветя, е дело на местни майстори.

В църквата има икони на основателя на Банската художествена школа Тома Вишанов -  „Христос Вседържител“, „Успение Богородично“, „Новозаветна Троица с Короноване на Богородица“, датирани в последната четвърт на XVIII век.

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Напиши коментар:

Въведете кода от картинката!

Още новини