Село Баня вече се мери със СПА курортите Велинград и Хисаря

Има едно село у нас, което в последните няколко години мери сили с най-добрите родни балнеокурорти и намира място сред най-посещаваните СПА селища. И по никакъв начин не му се отразява зле близостта със световноизвестния курорт Банско, от който го делят по-малко от 6 километра. Напротив, много туристи пътуват от града под Тодорка до селцето, за да се насладят на процедурите с лековитата минерална вода. Кое е селото? То е разложкото село Баня, в което местните хора не разчитат само на лековитите минерални изрори, а са твърде предприемчиви, за да развиват своето населено място и да го наредят до всепризнати СПА столици като Велинград и Хисаря. Малката СПА столица на Благоевградска област става все по-красиво място за отдих и ваканция. И затова се увеличават гостите от двумилионна София, които изминават 158 километра, за да стигнат до разложката туристическа перла. Много са и тези, които напускат областния център Благоевград, който е разделен от 59 километра с Баня, за да изкарат запомняща се почивка в курорта.
В тази перла на туризма инвестират смело и местната власт, и частни лица. Преди две години в Разложко отчетоха ръст на обема от сделки с ваканционни имоти от 87%. А повечето от тях са точно в Баня. Има месеци, в които по брой гости ваканционното селище е в първата тройка на страната.
Община Разлог не спира да издава разрешителни за Подробни устройствени планове за нови комплекси за отдих и релакс на гости от страната и чужбина. Има десетина луксозни хотелски комплекса, десетки са пък семейните хотели, а много повече са къщите за гости. Основната причина за този бум на туристи и инвеститори е наличието на 72 минерални извора с вода, която е втора по дебит след Велинград. Не е за подценяване и близостта на трите планини Рила, Пирин и Родопите до курорта. Над 20 са минералните басейна, има и общински минерален плаж с олимпийски размери. Затова тук идват все повече хора на баня и плаж през цялата година. Защото топлата минерална вода води гости тук през цялата година. Селището е предпочитано място за отдих заради лековитите минерални извори и красивата природа. Тук са и туристическите атракции – възстановените в автентичния им вид римска и турска бани. Те са доказателство за древната балнеоложка традиция в района.
Температурата на водата в минералните извори е между 37 и 57 градуса по Целзий. Тя може да се ползва за СПА, балнеолечение и профилактика на хронично-възпалителни заболявания на опорно-двигателния апарат, помага за възстановяване след получени травми – счупвания, изкълчвания, натъртвания. Полезна е за облекчаване на болките при ревматизъм, гръбначни болки, за лечение на възпаления на нервната система. Затова Баня се очертава като най-доброто място за СПА и балнеолечение в цяла Югозападна България. Близо до старата баня е съществувало селище със светилище на бог Аполон, построено от македонците в чест на бога на слънцето и топлата вода. За това свидетелства и запазен камък с надпис на старогръцки език. При каптирането на топлите минерални извори са намерени монети с образите на Филип II и Александър Македонски в древно селище, което било разположено тук.
А днес се строят още туристически обекти за настаняване на гости. Условията към бизнеса са да не се вдигат много високи сгради и да осигурят много зеленина край постройките. Почти винаги максималната височина е 10 метра, а плътността - до 30%. Напливът на инвеститори е оправдан - наблизо са ски зона „Кулиното” и модерният голф комплекс, а ски центърът на Банско е на ръка разстояние. Целта на Община Разлог е да не позволи никъде в населените места презастрояване. Внимателно се преценява всяко едно инвестиционно намерение. Следи се за спазването на всички параметри по строителството, за да няма отклонение в нормите.
Местните хора отдавна са наясно, че тяхното богатство е минералната вода. Тя им осигурява добри доходи. Предимството на курортното селище са по-ниските цени за нощувки. Може да се намери легло за 20 лева на вечер в частните квартири. В някои хотели се спи само за 25-30 лева, а в цената е включена и закуска. Има и по-скъпи хотели, където нощувките стигат до 90-100 лева на човек. Има избор за всеки джоб. Доста от хотелиерите и ресторантьорите са засадили собствени оранжерии и градини, в които отглеждат екологично чисти домати, краставици, кромид, салати, картофи. Целта е гостите да се хранят здравословно. Цените в местните ресторанти са прилични, макар че напоследък и там цените са нагоре, защото инфлацията не подминава и този наш курорт. Свинската пържола е между 9 и 10 лева, кюфтетата и кебапчетата са по 1,50-2,00 лева, 100 грама ракия е от 3 до 5 лева, цената зависи от марката, има и по-скъпи питиета – по 6-7 лева за стограмка. Най-скъпи са специалитетите с месо в заведенията, които стигат до 15-20 лева за порция. Тук можете да дадете наслада на небцето с вкусотии, които са характерни за региона. Заведенията предлагат и агнешко, и телешко, тези меса се хапват от италианци и гърци, споделят ресторантьори. Австрийците си падат по задушения заек, както и задушените зеленчуци. Американците пък много харесват тукашните традиционни ястия – чомлек и капама, предпочитат по-леките меса. Французите искат пилешко със сосове и качетвено домашно вино. Балканците ядат нашата кухня, дай им скара на тях, твърди собственик на кръчма в курортното селище. Всички чужденци много обичат овчето мляко, печени тиква и ябълка, домашни сладка от горски плодове – боровинки, горски ягоди, както и смокини. Турските клиенти залагат на патешките, телешките и пилешките меса. Израелците си падат най-много по агнешкото. Клиентите са доволни, че хапват и екохрани, отгледани в дворовете и оранжериите на хотелиери и ресторантьори. Предпочитат всичко, което е домашно – лютеница, кьопоолу, компоти, сиропи, сокове, сладко, ракия, вино. Защото качеството им е гарантирано. Сред любимите неща в менюто на кръчмите са засуканите с много майсторлък различни видове баници – с локум, с мед и орехи, с праз, с тиква, със сирене.
Местната власт изпълнява доста проекти за развитието на курорта, като се търсят различни източници на финансиране - европейско, държавно или общинско. Целта е да се подобрява непрекъснато инфраструктурата. Преди четири години бе построен компенсаторен резервоар за минерална вода. По този начин се реши проблемът с недостига на минерална вода при върхово потребление. Осигури се по-ефективно и балансирано използване на водата, по-доброто й съхранение. Намалиха се и загубите на живителната течност. Това даде и възможност на нови ползватели да получават минерална вода. С новия резервоар има достатъчни количества минерални води, покриващи нуждите на консуматорите с издадени разрешения за ползване, които изпитваха недостиг в моментите на върхово потребление.
„Можем да кандидатстваме за Книгата на световните рекорди Гинес за най-много построени басейни на глава от населението на населено място”, казват с усмивка банянлии. Туризмът дава поминък на местното население. Благодарение на минералните извори се развива селото и върви напред. Младите хора не мислят за гурбет, а остават в Баня. Доказателство за това са пълните с деца и ученици детска градина и училище.
Преди няколко години жителите на Баня поискаха селото да стане курорт с национално значение. Тогавашният кмет Мария Юрганчева изпрати писма до Министерството на туризма и Министерството на околната среда и водите. В тях тя написа, че селището е второто по дебит находище на минерална вода в България и от 1965 година населеното място е обявено за курортно селище с местно значение. От 20 години пък то се развива успешно и в момента има почти 2500 легла за настаняване на гости. Мисията "Курорт с национално значение" не успя, но това не пречи на курорта да се развива.
Днес селото се гордее с историята си, местните хора не спират да работят за имиджа на своя СПА курорт, а погледът им е насочен към бъдещето. А то изглежда ще е успешно заради бума на инвеститори и туристи.
Коментари
-
МестенСамо сервитьорката да си ходи сега наесен, защото ще направи селото ни като Банско.....
-
ИлиевСелото ни е чудесно. Кметицата ни е успешна. Баня има потенциал и ще продължава да се развива.
-
СтойневНа хора не се угажда.
-
Елена ИвановаБаня е прекрасно селце - чисто, гостоприемни хотелиери, лековита вода, храната в ресторантите е вкусна. Идеално място за почивка. Е
-
МестенСамо не разбрах къде е общинския плаж с олимпийски размери????????????
-
Елена ТопчиеваПълни лъжи,нито Кметицата сервитьорка е читава,на предните избори горския Иван Гърменов и купи с циганите,който са му роби за отглеждането та 20 му крави,нито има деца да училище,тази година при Мобанов ще са само 10 деца,нито има баня,нито има общински басейн нищо няма,на предстоящите избори село ще стане Турско защото ДПС ще си купят изборите,въобще красота в разкош като всичко в България.
-
ОлгаМНОГО ЛЪЖИ ИМА В ТОЗИ МАТЕРИАЛ!НЯМА ОБЩИНСКИ ПЛАЖ!НЯМА ПАРК.ОБЩИНСКАТА БАНЯИПАРКА ПРЕД НЕЯ СА ТРАГИЧНИ.ОТ СОЦА НИЩО НЕ Е ПИПНАТО.,,СТРАХОТНО ОЗЕЛЕНЯВАНЕ НАПРАВИ КУЦАКОВ -ЗМИЯРНИК!!!!.