Паметници на културата губят статута си заради ремонти „Направи си сам”

Собственици на архитектурни паметници на културата ги съсипват по почина „Направи си сам”. За това алармира благоевградският архитект проектант Костадин Сандев.
Благоевградчанинът е член на Управителния съвет на Българския национален комитет на ИКОМОС - Международен съвет за опазване паметниците на културата и забележителните места.
Много е трудно на собствениците на паметници на културата да преодолеят всички административни пречки, за да стигнат до разрешение да реставрират и запазят вида на сградите. Строителните разрешения се издават от съответната община, в която обаче няма експерти с необходимия капацитет. И всеки си решава проблема както намери за добре. Това пък води до ликвидиране на качествата и достойнствата на съответния паметник, категоричен е Сандев.
В повечето случаи става въпрос за ново строителство, нарушаване на средата, на мащаба, на автентичността на постройката. В някои църкви са разбити старинните каменни подове и на мястото на камъните са залепени плочки от теракот. Някои сменят дървените дограми на прозорците с алуминиеви.
„Това е недопустимо. Правят се масово аварийни ремонти, които съсипват всичко. Вкарват се стоманобетонни конструкции, които нямат нищо общо с дървената архитектура от 19 и 20 век - дървените покриви, каменните плочи – тикли, приспособяват се постройките за гости - механи, спални, бани”, твърди архитект Сандев.
Най-лошото е, че съсипаните културни обекти губят своя статут. Това се случи с църквата „Свети Димитър“ в благоевградското село Марулево, която е на над 150 години. Храмът вече е паметник с местно, а не с национално значение. С отпуснати от Комисията по вероизповеданията средства са подменени покривът и оградата, но са
нарушени изискванията. От НИНКН ги няма никакви, а кметовете не разбират, не знаят как да го направят – гледат да е лъскаво, да е ново, но по този начин слагат край на обекта като част от списъка на националните паметници. „Това е тъжен пример – национален паметник на културата вече е с местно значение”, казва специалистът. В Калъпчиевата къща в Благоевград, която е национален паметник, пък преди години поставиха алуминиева дограма на прозорците, допълва той.