Храм на 15 века възкръсна в Мелник, църквата "Света Параскева" е възстановена изцяло с дарения

Ако искате да усетите Бог, отидете в Мелник. Ако искате да усетите и да видите Бог, задължително трябва да посетите 15-вековната църква „Света Параскева-Петка“. Там всеки ще намери своята истина и своя отговор за това как изглежда Създателят. Древният храм възкръсна буквално от пепелта, за да се превърне в най-притегателното място за поклонници, миряни и туристи. През 2004 година археолозите откриха останки на уникалната църква. Днес тя е напълно възстановена и готова да посреща християни от цял свят.
„В продължение на 12 години я градим камък по камък“, признава бизнесменът Живко Литов, който е сред основните инициатори за възкресяването на древната света обител.
От години собственикът на къща за гости в Мелник не жали сили и средства за възстановяване на старите църкви в градчето, някои от които са изследвани от археолозите още през 70-те години на миналия век. Той не обича да говори за себе си, нито за богоугодните дела, които прави.
"Изпитвам уважение и страх, когато се засегне темата за църквите, защото те не са атракция, а молитвени домове. Всичко, което правим за бог, не е достатъчно. Истината е, че го правим и за себе си, за нашето спасение, защото човек не може да живее без вяра", споделя дарителят, благодарение на когото е възстановена в автентичния й вид 15-вековната църква "Света Параскева - Петка".
По думите му, един храм никога не е изцяло завършен. Напротив, той се гради и надгражда десетки, а понякога и стотици години.
В момента уникалната църква е готова за освещаване. Всички ремонтни дейности са съгласувани с Неврокопска митрополия и са направени с нейното одобрение. Жителите на Мелник очакват митрополит Серафим да освети храма, за да може спокойно да се молят и да палят свещ.
„Щастие е за всеки свещеник да служи в подобен храм. Църквата се намира в източното подножение на платото Свети Никола, под древния манастир Света Зона“, разказва отец Николай, който пази ключовете на църквата и е готов да отвори портите на светата обител за всеки, който иска да усети и да види Бог.
Преди 15 века църквата е била изградена изцяло от камъни – ломени и речни. Днес тя е възстановена в автентичния й вид. Стените и куполът са изографисани майсторски, като в стенописите личи стила на прочутата Дебърска школа. 10-метрова камбанария издига снага чак до небето, а дворът пред самия храм придава на мястото характер на истински манастирски комплекс.
Храмът е проучен за първи път през 2004 г., когато са установени два строителни периода - построен е още през VI век по времето на император Юстиниан I Велики, по-късно преживява ренесанс при управлението на цар Иван Асен II".
Постройката е на площ от близо 85 квадратни метра. На камбанарията са монтирани 7 камбани, донесени от Русия. Те са произведени в град Каменск в Урал. Направени са във фирмата, която някога измайсторила най-тежката камбана в света - 210 тона, в момента тя е исторически паметник в Москва. Монтираните на храма камбани имат няколко вида мелодии на звънене, които могат да се пускат и чрез компютър. Новият дървен иконостас е дърворезбован в Охрид, където е измайсторен и владишкият трон.
В изграждането на храма са спазени закони и канони, проектът е одобрен от Националния институт за недвижимо културно наследство.
Някога църквата е била при три земетресения - през IV десетилетие на ХIII век, в края на ХVI - началото на ХVII век, и през втората половина на ХVIII - началото на ХIХ век. До началото на III хилядолетие е в руини. През втората половина на ХVI век при нея е възникнал малък манастир, а през ХIХ век - и некропол. Патронът й през първия й период не е известен. През втория период е променен и тя е посветена на светицата Преподобна Параскева - Петка Епиватска, Търновска и Българска застъпница и закрилница, чиито свещени мощи са тържествено пренесени през 1231 г. в средновековната българска столица Търново от цар Иван Асен II. Днес те се намират в румънския град Яш.
Коментари
-
ArifBravo! Tova e Bogougodno delo!
-
BubblesВ момента седя на пейката пред входа й. Уникално място!
-
ЛюдмилА мозайката кои е правил знаете ли ?