Храм на 15 века възкръсна в Мелник, църквата "Света Параскева" е възстановена изцяло с дарения

Храм на 15 века възкръсна в Мелник, църквата Света Параскева е възстановена изцяло с дарения
Снимки: ИлинденПрес

Ако искате да усетите Бог, отидете в Мелник. Ако искате да усетите и да видите Бог, задължително трябва да посетите 15-вековната църква „Света Параскева-Петка“.  Там всеки ще намери своята истина и своя отговор за това как изглежда Създателят. Древният храм възкръсна буквално от пепелта, за да се превърне в най-притегателното място за поклонници, миряни и туристи. През 2004 година археолозите откриха останки на уникалната църква. Днес тя е напълно възстановена и готова да посреща християни от цял свят.

„В продължение на 12 години я градим камък по камък“, признава бизнесменът Живко Литов, който е сред основните инициатори за възкресяването на древната света обител.

От години собственикът на къща за гости в Мелник не жали сили и средства за възстановяване на старите църкви в градчето, някои от които са изследвани от археолозите още през 70-те години на миналия век. Той не обича да говори за себе си, нито за богоугодните дела, които прави.

"Изпитвам уважение и страх, когато се засегне темата за църквите, защото те не са атракция, а молитвени домове. Всичко, което правим за бог, не е достатъчно. Истината е, че го правим и за себе си, за нашето спасение, защото човек не може да живее без вяра", споделя дарителят, благодарение на когото е възстановена в автентичния й вид 15-вековната църква "Света Параскева - Петка".

По думите му, един храм никога не е изцяло завършен. Напротив, той се гради и надгражда десетки, а понякога и стотици години.

В момента уникалната църква е готова за освещаване. Всички ремонтни дейности са съгласувани с Неврокопска митрополия и са направени с нейното одобрение. Жителите на Мелник очакват митрополит Серафим да освети храма, за да може спокойно да се молят и да палят свещ.

„Щастие е за всеки свещеник да служи в подобен храм. Църквата се намира в източното подножение на платото Свети Никола, под древния манастир Света Зона“, разказва отец Николай, който пази ключовете на църквата и е готов да отвори портите на светата обител за всеки, който иска да усети и да види Бог.

Преди 15 века църквата е била изградена изцяло от камъни – ломени и речни. Днес тя е възстановена в автентичния й вид. Стените и куполът са изографисани майсторски, като в стенописите личи стила на прочутата Дебърска школа. 10-метрова камбанария издига снага чак до небето, а дворът пред самия храм придава на мястото характер на истински манастирски комплекс.

Храмът е проучен за първи път през 2004 г., когато са установени два строителни периода - построен е още през VI век по времето на император Юстиниан I Велики, по-късно преживява ренесанс при управлението на цар Иван Асен II".

Постройката е на площ от близо 85 квадратни метра. На камбанарията са монтирани 7 камбани, донесени от Русия. Те са произведени в град Каменск в Урал. Направени са във фирмата, която някога измайсторила най-тежката камбана в света - 210 тона, в момента тя е исторически паметник в Москва. Монтираните на храма камбани имат няколко вида мелодии на звънене, които могат да се пускат и чрез компютър. Новият дървен иконостас е дърворезбован в Охрид, където е измайсторен и владишкият трон.

В изграждането на храма са спазени закони и канони, проектът е одобрен от Националния институт за недвижимо културно наследство.

Някога църквата е била при три земетресения - през IV десетилетие на ХIII век, в края на ХVI - началото на ХVII век, и през втората половина на ХVIII - началото на ХIХ век. До началото на III хилядолетие е в руини. През втората половина на ХVI век при нея е възникнал малък манастир, а през ХIХ век - и некропол. Патронът й през първия й период не е известен. През втория период е променен и тя е посветена на светицата Преподобна Параскева - Петка Епиватска, Търновска и Българска застъпница и закрилница, чиито свещени мощи са тържествено пренесени през 1231 г. в средновековната българска столица Търново от цар Иван Асен II. Днес те се намират в румънския град Яш.

 

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
  1. Arif
    Bravo! Tova e Bogougodno delo!
  2. Bubbles
    В момента седя на пейката пред входа й. Уникално място!
  3. Людмил
    А мозайката кои е правил знаете ли ?

Още новини