Крепостта „Момина кула” бранела Неврокопския край, реставрация я превръща в туристическа атракция

Крепостта  Момина кула” бранела Неврокопския край, реставрация я превръща в туристическа атракция
Снимки: Исторически музей-Гоце Делчев

Знае се малко за тази крепост, но в нея е пълно с история за драматични събития и велики битки. А пред нея има път, който да извърви, за да стане предпочитано място за посещение от наши и чужди туристи. Това е крепостта „Момина кула”, която най-вероятно е предшественикът на град Гоце Делчев в миналото. За пръв път днешният град е споменат със старото си име Неврокоп през втората половина на XV в. Няма сигурни данни къде преди това е имало населено място. Но едно от най-логичните предположения е, че това е точно това отбранително съоръжение, което се намира на 3-4 километра югозападно от днешното населено място.  

Късноантичната и средновековна крепост е разположена на островърхо възвишение, от север и запад то е ограничено от дълбоки дерета, а от юг - седловина, която го свързва с разклоненията на Южен Пирин. Крепостта има неправилна форма с площ около 10 декара. Масивен зид минава по периферията на хълма. Южната стена, дебела над 1 метър, е запазена на височина до 6 метра.

На най-високата част на възвишението се издигат руините на правоъгълно съоръжение, което е със силно заоблени ъгли от север и изток. От вътрешната му страна личат два пласта от хидрофобна замазка. Подобен начин на градеж е характерен за водохранилищата. В източна посока са запазени останки от кула.

В източното подножие на крепостта се намират изобилни културни останки: фрагменти от тухли, керемиди и битова керамика. Битовата керамика е характерна за времето на Второто българско царство (XII – XIV век ). Няма съмнение, че това е подградие /намира се в подножието/ към крепостта.

Историческият обект e достъпен за посещение по два маршрута. Първият подход е по туристическата пътека от село Делчево, преминаваща по живописно каменно мостче. Неудобството на този подход е тясната и неудобна пътека и стръмните наклони при слизане и изкачване. Другият подход е по черния селскостопански път, продължение на улица „Гранична” в град Гоце Делчев, който достига до подградието на крепостта.

Източното подножие на възвишението „Момина кула” е заето от многобройните останки от подградието на крепостта. В северния край на подградието, в посока към крепостта, върви своеобразен път. Виждат се останки от две стени, изградени от ломени камъни с калова спойка, заграждащи пространство с широчина около 2-3 метра. Пътеката първоначално е ориентирана в посока изток-запад. Непосредствено в северното подножие на възвишението пътеката е настлана с камъни (калдъръм), а при заобикалянето на северозапад пътеката е оформена чрез изкуствено изсичане на скалите.

Внушителните археологически останки, близостта им до град Гоце Делчев, наличието на удобни за ползване комуникации са достатъчни предпоставки за проучването, консервацията и частичната реставрация на късноантичната и средновековна крепост „Момина кула”. Тя може да се превърне в притегателен център за туристи от страната и чужбина. Защото там е съхранено късче от родната ни история. И е време държавата и компетентните институции да предприемат конкретни стъпки за поставянето на този уникален обект на туристическата карта на България.      

В непосредствена близост до крепостта, на около 1 километър североизточно от нея, се намира манастирът „Света Богородица Живоприемний източник“. Преди години, при строежа на манастирските постройки, са били открити фрагменти от колони, бази и капители, тухли и керемиди. Твърде вероятно е тези находки да произхождат от по-ранна църква, съществувала през Античността и Средновековието, която обслужвала населението на крепостта „Момина кула“.

                                        

                                        

                                        

                                        

                                        

                                        

 

 

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини