След 36 г. в музея паметник на Братя Миладинови украси центъра на Благоевград

След 36 г. в музея паметник на Братя Миладинови украси центъра на Благоевград

Един по-различен първи ноември честват днес жители и гости на Благоевград. Празникът на народните будители се ознаменува с едно важно събитие, което придава още повече очарование и смисъл на тържествения ден. Официално ще се открие в градска среда паметникът на българските възрожденци - Димитър и Константин Миладинови. Монументът на Братя Миладинови се намира край сградата на Регионалната библиотека „Димитър Талев" и пред тази на двата университета - Югозападен и Американски, на метри от концертната зала „Яворов".

Приносът на двамата братя в българската възрожденска история е отдавна признат от изследователите и широката общественост в нашата страна. Авторите на паметния сборник „Български народни песни, собрани от братя Миладиновци Димитря и Константина и издани от Константина” са неизменна част от българския национален дух със своята културна и просветна дейност. Те са истински народни будители.

През целия си живот Димитър Миладинов работи за създаването и укрепването на българските училища. Освен с обществена и просветителска дейност Братя Миладинови остават в историята и със създаването на своя сборник. Защото двамата осъзнават огромното значение на фолклора за опазването на чувството за национална принадлежност.

История

Каква е обаче историята на техния паметник, който сега за първи път излиза навън - в градска екстериорна среда? До момента  той бе ситуиран в Регионалния исторически музей. А е там от далечната 1986 година. Тогава е поръчан на големия ни скулптор Владимир Гиновски, който не пести сили и енергия, за да сътвори запомняща се скулптура, в която единият от двамата Миладинови и седнал, а другият е прав. Височината на монумента е около 2,20 метра.

Композицията е направена от бронз, тежи 1,3 тона. Докарана е в областния център на Пиринско с УАЗ-ка. Поставена е в зала "Просветни борби" на музея, заедно с нея е поръчана и купена скулптура и на Паисий Хилендарски, която е във фоайето на културната институция.

"Целта беше да покажем тези значими творби на гостите на града ни от дипломатическия корпус, който трябваше да дойдат в музея следващат година, плез 1987 година. Дипломатите дойдоха, ние се бхме строили тук, за да ги чакаме. Но те само минаха покрай сградата, така и не влязоха вътре, за да разгледат нашата експозиция, посветена на просветните борби на българите", разказаха за "Телеграф" служители на Регионалния исторически музей.

По-късно един от директорите решава да премести скулптурата на Братя Миладинови от залата в единия край на фоайето. Там обаче тя категорично губи и своите мащаби, и своето излъчване, тъй като не е за интериорно разположение, а за външно пространство. Това е причината композицията да напусне сградата на музея, а на стената са останали само незабравимите думи на Димитър Миладинов: "Но най-харното, най-хубавото, най-честното ни остана - кърфта цела болгарска блага!". 

Мисия

Поставянето ѝ в градска среда е по идея на Инициативен комитет, в който участват различни сдружения и ведомства. А в тях пък са десетки граждани. Да може да се вижда от жители и гости на града бронзовата скулптура става мисия на  Сдружение на българските родове от Македония в Благоевград, Македонски научен институт д филиал в Благоевград, Регионалния исторически музей, Държавен архив – Благоевград, Народно читалище „Никола Вапцаров-1866" – Благоевград, Камара на архитектите в България – Регионална колегия - Благоевград, Национална асоциация „Сигурност" – клон Благоевград, Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва – клон Благоевград, Сдружение „Ние жените", Сдружение „Гражданско общество за България" в Благоевград. Всички те са в основата на днешното събитие. И са уверени, че мястото на този паметник е навън, за да може да го виждат и да му се наслаждават и местните хора, и гостите на областния център на Пиринско. А какъв по-хубав ден за откриването на този монумент от Деня на народните будители! 

Подкрепа

Всички тези инициативни хора пък срещат пълната подкрепа на кмета на община Благоевград Илко Стоянов, с когото споделят своята идея. И всичко се случва много бързо. Градоначалникът веднага предлага на гласуване предложението и то е прието с пълно мнозинство от Общинския съвет. Кметът е този , който смята, че няма по-добро място за паметника на Братя Миладинови от пространството, което е на метри от входа, през които влизат и излизат студентите на Югозападния университет и на Американския университет. За да има паметник на просветители пред сграда, в която млади хора намират знания. "За мен е важно да има гражданска инициатива, да не се губи тази гражданска енергия за позитивни и полезни неща. Винаги съм подкрепял такива инициативи и винаги съм смятал, че един управник е длъжен да се вслушва в гласа на хората", споделя Илко Стоянов. Както Братя Миладинови са пазители на българския фолклор и на българщината, точно така ние, техните потомци, трябва да пазим спомена за тях. И този паметник е част от нашия спомен. 

Велик скулптор вае паметника на Миладинови

Автор на паметния знак на Братя Миладинови е известният скулптор Владимир Гиновски. Той е един от най-известните творци - портретист, който твори и в областта на монументалната скулптура. Вдъхновява се от делото на именити българи – възрожденци, революционери, творци, културни и обществени дейци, които увековечава в творчеството си. Неговите творби – паметници, бюстове и релефи из цялата страна, се отличават с точна портретна характеристика, психологизъм и пластическо майсторство. Потомък е на прочутата Дебърска школа от иконописци и резбари. Завършва скулптура през 1952 година в Художествената академия в София при професорите Андрей Николов, Марко Марков и Иван Лазаров - знакови фигури в българската скулптура на ХХ век.

В някогашния дом-ателие на Андрей Николов в столицата Гиновски учи и твори в продължение на 7 години. В това прекрасно място той създава скулптурните портрети на видни личности от родната история.

Източник: ВЕСТНИК "ТЕЛЕГРАФ"

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини