Вярата на Симитли строи храмове

Община Симитли през последните почти две десетилетия започва да прилича на една малка Света гора. Над 50 параклиса и църкви бяха построени или ремонтирани тук само през тези двадесетина години. Храмовете привличат почитатели на религиозния туризъм не само от страната, но и от чужбина. С всяка изминала година броят на гостите в региона се увеличава. По идея на ръководството на общината част от светите места вече имат и нощно осветление, което е символ на неугасващата светлина на божията сила и вяра.
Кръстовете им греят ярко и вечер, когато тъмнината обгърне малката община, разположена между четири планини край река Струма. Храмовете не са само в населените места, а и по-отдалечени околности. Някои от тях са вдигнати върху древни оброчища, които са почитани още от времето на траките, славяните, римляните.
"Всички се впечатляват, че храмовете в доста населени места са осветени. Навсякъде е чисто, поддържаме сградите. От години строим истинска Духовна стена. Местните хора искат нови молитвени домове и ние помагаме техните идеи да станата реалност", твърди общинският кмет Апостол Апостолов.
Местната власт полага грижи за всички църкви в района. Заделят се средства за ремонти и нови строежи. Жителите на общината често помагат и с пари, и с труд, за да вдигнат нови храмове и параклиси в селищата си. Инвестират се значителни суми за тяхното обновяване. Спокойно и с гордост симитличани могат да кажат, че направеното за вярата и храмовете тук им дава правото да се определят като една малка Света гора – с много храмове, манастири, параклиси, оброчища, свети места. За тях това е синовен и патриотичен дълг, защото така се съхраняват българските традиции, българската нация, българщината. Местните хора пък заслужават поклон, защото заделят от залъка си, за да имат нови храмове.
Преди 4 години навръх Националния празник – 3 март, бе осветен тържествено 22-метров кръст в Пирин планина, над симитлийското село Ракитна. По този начин стотици жители на общината отбелязаха 140-годишнината от освобождението на България от турско иго. Величествения кръст се извисява в планината и се вижда от всички краища на региона. Огромната конструкция е монтирана точно до паметника на върха, който е символ на свободата на Симитли. Християнскит символ свети и бди над всички в общината. В знак на признателност към руската армия и майор Иван Орлински, освободил района преди 140 години, на мястото бе поставена и паметна плоча.
Най-важното е, че хората в община Симитли дават своя дан, своята съпричастност в строителството на тези символи на вярата. Предстои да се изградят поне няколко нови параклиса. Почти всички те се правят със средства и доброволен труд на местните. Целта на тях и на общинското ръководство е всеки един параклис или църква, който е бил през годините запустял или разрушен, да бъде възстановен. Другата задача е на всяко едно оброчище на територията на тяхната община да бъде изграден нов параклис, за да може хората да се молят за здраве и благоденствие. Защото без вяра нито един народ няма бъдеще. „Само с обич към родния си край и с вяра в бога можем да осигурим добро бъдеще за себе си и своите деца и внуци”, уверяват симитличани.