Ковачевица - архитектурната перла на Родопите
Село Ковачевица в Западните Родопи е архитектурната перла на община Гърмен и един от туристическите й бисери. Населеното място отдавна е обявено за исторически и архитектурен резерват. Защото тук е запазен автентичният вид от ХVIII-ХIХ век на много от къщите. Това е причината да е едно от най-известните и красиви български села. Жилищните постройки са почти изцяло изградени от камък, включително и покривите, като само при най-високите последният етаж е от дърво. Живописната възрожденска архитектура открай време привлича не само туристи, но и творци. Защо това малко селце продължава да е като магнит за родните и чуждите туристи?
Местните жители признават, че селото дължи своята слава на киното. Без него Ковачевица можеше да остане някое от многото позабравени населени места, защото е в края на пътя. Най-напред тук е сниман българският филм „Мъжки времена”. След това започва истинска инвазия на актьори, сценаристи и режисьори в Родопите. Снимат се още над 20 филма, като по-известните са "Селцето”, "Мера според мера", "Опашката на дявола”, „Сирна неделя”, „Откраднати очи”, „Бяла магия”. Малцината жители на селото не само гледали как се прави кино, но и често ставали актьори. И играели в киноленти наред с титани на българското кино като Григор вачков, Велко Кънев, Мариана Димитрова, Руси Чанев.
Въпреки пандемията от коронавирус населеното място и днес е това, което беше и вчера. Но в историческия и архитектурния резерват, скътан високо в Родопите, днес не се случват тези неща, които се случваха вчера. Част от уникалните и вековни къщи за гости са празни, в тях няма туристи. Някои са затворени и само вятърът „тропа” на вратите им. Но нищо не може да пречупи волята и вярата на близо 40-те местни жители в по-добрите времена. Защото коронавирусът ще си отиде, но Ковачевица ще остане тук, в сърцето на Родопите, където е основана през 1656 г. от жители на близки села, които отказали да приемат исляма и избягали в отдалечената гориста местност.
Днес в Ковачевица свои уютни домове имат артисти, художници, писатели, журналисти. Те превръщат селото в арт средище, където се водят разговори за култура, за изкуство. Тези две години, откакто върлува пандемията от коронавирус, те пак рядко пропускат уикенд, в който да не дойдат в сърцето на Родопите. За да избягат от шума, забързания ритъм и суетата на големите населени места. И да ги заменят с тишината, спокойствието и красотата на Ковачевица. Затова най-важното за местните хора е да запазят автентичните къщи, да съхранят калдъръмените улички, да запазят чистотата на природата наоколо. Това ще е гаранция за още много гости в китното селце, както и за още филми, които ще се снимат в Родопите. Наскоро им направиха нов водопровод, по-голямата част от къщите вече са с нова канализация. Сега обаче ковачовалии настояват за пълно възстановяване на прочутия калдъръм по разкопаните улици. Тази година ремонтът ще бъде направен в центъра на населеното място.
Местните жители в архитектурния и исторически резерват Ковачевица искат и ограничаване на строителството и забрана на бетонови постройки. Проблемът е, че се вдигат хотелски комплекси и къщи за гости, които нямат нищо общо с местната архитектура и начин на строеж на сградите. Жителите на Ковачевица не приемат начина на строителство на част от новите постройки - покриват се с керемиди, излива се бетон, поставят се прозорци с алуминиева дограма. Убедени са, че по този начин се съсипва уникалността на населеното място. Защото интересът на туристите от страната и чужбина към тях е заради вековните къщи, измайсторени от дърво и камък, а покривите им направени с тикли /б.а.-камък за облицовка/. „Трябва да има изискване новите постройки да се правят в пълен синхрон с вековните къщи в селата ни”, твърдят местните хора. Туристите могат да се настанят в съвременни и модерни сгради навсякъде в големите градове. Но търсят автентичното и древното, затова идват насам, убедени са те.
Дори и в тези сложни и тежки дни хора от страната и чужбина продължават да бият път до Ковачевица. За да видят, да се докоснат, да усетят магията на това уникално място. „Идват, гледат, ахкат от красотата на къщите, на калдъръма, на природата, снимат се. Някои остават да пренощуват, други пък си тръгват. Дано скоро нещата се върнат в обичайния си ритъм, за да има повече хора и повече живот в нашето село”, споделят жители на Ковачевица. И вярват, че Родопския бисер ще продължи да привлича туристи от страната и чужбина с вековните си къщи, с неповторимата си архитектура, с вълшебната си природа, с артистичния си дух, с калдъръмените си улички.
Затова най-важното за местните хора е да запазят автентичността на селото си и чистотата на природата край него. Само така ще гарантират идването на още много гости в китното и уникално селце, както и снимането на нови филми в архитектурната перла на Гърменско.