Скулпторът Иван Русев - Танцуващия с камъка

Скулпторът Иван Русев - Танцуващия с камъка
Снимки: Иван Русев

Иван Русев е роден през 1954 година в гр. София.  През 1979 г. завършва НХА, специалност „Скулптура“ в класа на проф. Величко Минеков. Основният материал на неговите творби е камък. Повече от 20 години твори в село Илинденци, община Струмяни, където създаде Мраморния град. Заедно със свои колеги и представители на други изкуства превръщат населеното място в истински оазис на красивото, което е сътворено от човешкия талант.  

 

Камъкът е неговият живот. Камъкът е неговото вдъхновение. Танцът му с камъка създава красота и кара всеки, който се докосне до нея, да не остава безразличен. Те танцуват вече 42 години. Кой е Танцуващия с камъка ли? Това е Иван Русев - един от най-добрите ни скулптори.   

„То не е просто танц. Аз си говоря с камъка над четири десетилетия вече. Диалогът ни продължава, никой от нас не се е уморил, не сме си омръзнали, не смятаме да се разделяме. В този наш диалог най-важни са разумът и ръцете ми. Магията се получава само тогава, когато разъмут и ръцете работят в синхрон, в хармония. Камъкът е моята същност, любовта ми с най-близките ми хора се пречупва през камъка”, изповядва творецът.

Камъкът е неговата съдба. Работил е и с пръст, и с бронз. Една от любимите му скулптурни композиции е „Грифони” в центъра на Шумен, която създава през 1981 година от бронз за 1300 години България. Това е една авангардна за времето си идея с фигури, които достигат височина до 4 метра.

Но камъкът си остава неговият любимец, най-любимото му нещо, от което прави завидно изкуство. „Камъкът ми говори, застана ли пред него, то разговорът ни започва. Докосването до него ми дава сили и да творя, и да преборя житейските предизвикателства. Едно цяло сме. Затова работя с душа и сърце в камъка”, разкрива скулпторът.

67-годишният Иван Русев обича да остава сам с камъка, за да полети вдъхновението му и да направи това, което иска. Но и като представител на зодия „Рак” иска да има много хора около себе си. Да създава различни събития, в които да дава път на младите, да събере колегите си, да обменят мисли, творчески идеи, да работят заедно.

Всичко това се случва в Арт център „Илинденци” в едноименното китно и красиво село. Допреди пандемията от коронавирус редовно има арт прояви там. И не всичко е само скулптури, а и изобразително изкуство, и музика. Тук идват и много студенти – от България, Швеция и Словакия. Те попиват от таланта на Русев, за да научат тайните на работата с камъка и превръщането му в прекрасни скулпури или композиции. Идват и ученици, и деца, за да видят това райско кътче за всеки, който обича скулптурното изкуство. 

Добрата новина е, че и днес интересът към арт центъра и Мраморния град в него не секва. Много българи и чужденци се отбиват от пътя за Гърция, за да стигнат до Илинденци. Там пък се възхищават на чудния град, създаден от десетки скулптори. „Мраморният град е атракция и стимул и за България, и за света”, категоричен е Иван Русев.

Никак не е случайно, че той се влюбва в Илинденци още като студент. Омайва го изключителната гледка към Пирин, към мраморните кариери над населеното място. Всичко това докосва сърцето му. В момента, в който току-що завършилият академията младеж решава, че ще прави големи работи в скулптурното изкуство, Иван знае къде ще е неговото ателие – в село Илинденци. Надява се, че догодина ще успее да организира пленер в своя арт център. През 1998 година няколко приятели и съмишленици подкрепят идеята му да се създаде скулптурен парк в село Илинденци и основават Фондация „Арт център-Илинденци”.

Раждането на това културно средище има своята предистория, свързана с творческите намерения на  Иван Русев, който още между 1992-1994 г. успява да осигури пространствата в с. Илинденци, където идеята се разгръща  и до днес. В началото на своя път фондацията е подкрепена и от ценителя на изкуството Здравко Стоицев, който в продължение на 3 години подпомага нейната дейност. Съществен е приносът на община Струмяни, на чиято територия се развива арт центърът. Разбира се, не са за пренебрегване и местните хора, които приемат Иван като един от тях.

И магията се случва. Върху територия от 30 дка постепенно биват сътворени над 80 скулптурни проекта, хармониращи с природата. Те са дело на близо 200 автори от над 20 държави. 

„Творим в хармония с природата, не влизаме в противоречие с околната среда. Някои от творбите като „Форумът” – действащ амфитеатър с над 350 места, „Езерото Йордановден – мястото, където местните хора хвърлят кръста на Богоявление, каменните пътеки – обединени в скулптурен проект „Мрежата”, са мащабни проекти, осъществени с усилията на много участници. Мащабна реализация е и проектът „Мраморният град на изкуствата”, както и „Арт Сцена - Илинденци”, разказва известният скулптор, чийто творби се намират в множество галерии в България, а и в чужбина - Испания, Холандия, Австрия, Словакия, Мексико, Индия, Германия, Южна Корея, Франция, както и в престижни колекции: Германия – колекция „Петер Лудвиг“, Белгия – колекция „Юго Вутен“, колекция „Светлин Русев” – София и други.

С годините Илинденци се превръща творческо ателие и създава благоприятна творческа обстановка на неутвърдени български автори, в която те да творят свои произведения. В това пространство Фондация „Арт център – Илинденци” подкрепя създаването на различни форми на съвременно изкуство, което се експонира на територията на парка. По този начин създава добавена стойност за региона и подсилва творческия потенциал на авторите.

Средата, изграждана повече от 20 години от български и чуждестранни автори от цял свят, е уникална и дава възможност на посетителите да почерпят вдъхновение и опит както от утвърдени имена в съвременното изкуство, така и от млади автори, оставили трайна следа в пространствата на Арт център „Илинденци”.

„Откакто завърших Художествената академия през 1979 година в класа на професор Величко Минеков, никога не съм правил компромиси с моите пластични възгледи. Никога! Независимо от времето, независимо от инвеститора или от възложителя. Как съм успял, това е божа работа, но съм го постигнла и съм горд с този факт!”, твърди Иван Русев, който наскоро получи Националната награда за скулптура „Акад. Иван Лазаров”. „Явно вече съм на години, щом започнах да печеля такива отличия, а това специално е най-престижното в областта на скулптурата”, казва с усмивка той.   

Иван Русев вярва, че скулптурното изкуство ще намери своите достойни последователи в младите автори. За да успеят обаче, те трябва да се научат и да имат вярата и силата да отстояват своята свобода на възгледи. Младият творец е необходимо да има собствен пластичен възглед, свой стил, на който да не изневеряват никога.

„Това е ключът към успеха. Знам го от собствен опит. Винаги съм правил това, което съм смятал за правилно. Пожелавам си здраве и творческо дълголетие. За да мога да продължа най-обичания от мен диалог – този с камъка”, завършва големият ни скулптор Иван Русев. Но не завършва неговият магнетичен и съдбовен диалог с камъка. Той продължава с пълна сила, за да доставя наслада на любителите на скулптурното изкуство. Поетът Борис Христов казва: Всички щастливи камъни си приличат, но всеки нещастен е нещастен посвоему! А Иван Русев е свой сред камъни и със сърцето и ръцете си прогонва нещастието им. Затова разговорът между тях следва...

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини