Пешеходните пътеки в Пиринско са отчайващи, откри Цацаров

Снимка: economic.bg
Снимка: economic.bg

"Отчайваща“. Така главният прокурор Сотир Цацаров определи ситуацията с пешеходните пътеки в България. Прокуратурата започна проверка на маркировките и обозначенията за пресичане на 27 декември, като целта бе да се установи съответствието на пешеходните пътеки от трите типа с нормативните изисквания. Оказва се, че има масово съответствие на пешеходните пътеки от трите типа с нормативните изисквания. На брифинг днес той обяви, че са проверени 14 хил. пешеходни пътеки, като такава инспекция се прави за пръв път, съобщава Economic.bg.

„Например, два пъти повече липсващи знаци от наличните в много области. Показват неправилно разположение на пешеходните пътеки. Неправилно маркиране, неправилна сигнализация“, коментира главният прокурор. Той допълни, че не приема и не насърчава споделената отговорност на институциите да размива конкретната отговорност на всяка една отделна институция, включително и ръководената от него. 

„Съчетаването на всички възможни нарушения относно пешеходните пътеки съответства на черната статистика на броя на убитите и ранените, но не съответства нито на предизборните обещания, нито на заявените ангажименти, които кметските ръководства поемат към съгражданите си в тези населени места“, каза още Цацаров.

Той напомни на МВР, че трябва да използва всички възможности, които действащото законодателство предоставя, за да задължи стопаните на пътя – Агенция „Пътна инфраструктура“ и общините, да отстранят нарушенията за срок не по-дълъг от 30 юни 2018 година. 

Той определи списъка с областите, в които са регистрирани най-много нарушения като „срамен“. „Системни нарушители относно сигнализацията на маркировката на пешеходни пътеки са областите Благоевград, Пазарджик, Стара Загора, Хасково“, каза министърът на вътрешните работи Валентин Радев, който също участва в брифинга. 

„За да не се размива отговорността пред вас сме министерствата, които отговарят за тази дейност, но липсват общините. Те не са тук, защото не са институции. В 28 области са проверени общо 13 981 пешеходни пътеки. Минаваме по трите вида – двете зебри 8.1 и 8.2 и повдигнати. Има неправилно маркиране – или маркировката не е изпълнена правилно, или е износена. Южна България се представя доста зле. Неправилното разположение на пътеките е 18% - в Перник, Стара Загора, Варна. При 53% разстоянието е нарушено - между две пътеки има по-малко от 250 м. В София-град сигнализацията също е нарушена – 5000 липсващи знаци. Най-много обаче са в Бургас“, коментира Радев.  

Той подчерта, че  неправилното разстояние между пътеките е много опасно, защото колите не намаляват толкова бързо за 250 м и става опасно за пешеходците.

Източник: Economic.bg

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини