Откриха рисунки на Карибите на индианци отпреди Колумб

Дълбоко в неизвестни до този момент пещери на един от Карибските острови, археолози откриха психеделични рисунки, които видимо са били изрисувани от местните индианци, населяващи региона до завоеванието им от испанците. Находката се описва в статия във вестника Journal of Archaeological Science.
Хиляди по-рано неизвестни древни рисунки са били открити в 70 труднодостъпни пещери на остров Мона. По думи на учените , повече от 100 пещери са огледани и поне на още толкова им предстои да бъдат изследват и археолозите очакват нови открития в тях. С помощта на радиовъглеродната датировка рисунките се оценяват на възраст 500-600 години, което съответства на епохата на късната култура Таино в Пуерто Рико и Еспаньол по двете страни на пролива Мона.
Боите с които са направени изображенията са направени от екскременти на прилепи , които с течение на времето се превръщат в минерали с жълт, кафяв и червен цвят. Понякога в боите се е добавяла и дървесна смола, а някои от рисунките са направени дървени въглени. Повечето от рисунките са с формите на длани и пръсти по стените . Учените считат ,че геометрическите фигури и форми често преливащи една в друга , както и антропоморфните изображения най-вероятно са правени при употребата на халюциногенни вещества.
Находките могат да разкажат много за значението на този отдалечен остров за цялата култура на региона в доколумбовите времена. Пещерите са заемали централно място във вярванията на тези индианци . Таино са считали, че първите хора са излезли от пещерите, а освен това там са се родили слънцето и луната. Пещерите често са използвани от индианците като място за погребения ,като са вярвали ,че там духовете на предците и боговете могат да общуват.

Каталунският парламент се разпусна. Изборите са на 21 декември
