КНСБ: Цените на редица основни храни у нас са най-скъпи в целия ЕС

Снимка: pixabay.com
Снимка: pixabay.com

В България цените на някои основни хранителни продукти са най-високите в целия ЕС.

Сиренето и яйцата у нас са значително над средноевропейските нива, а брашното, млякото и оризът са най-скъпите в евросъюза, обяви установи Институтът за икономически изследания на КНСБ. Синдикалистите се ангажираха да държат на фокус промените в цените и да информират хората за тях. Експертите от КНСБ започнаха набюдение на малката потребителска кошница  - 21 основни стоки, и всеки месец ще отчитат какво се случва с цените. 

"Две години и половина млечните продукти в България са най-скъпите в ЕС", коментира пред медиите президентът на КНСБ Пламен Димитров. Олиото ни също е "златно" - няма друга страна от ЕС, където литърът да е над 2 евро.

През последната година в България най-рязко се е качила цената на брашното - с 23%, съобщи главният икономист на КНСБ Любослав Костов. Всъщност вероятно днес нямаше да отчитаме такова поскъпване, ако държавата не се бе поддала на натиска и не бе свалила ДДС временно (и погрешно)  от 20 на нула процента. От Нова година ставката бе възстановена на 20% и това до голяма степен обуславя покачване на цената. Интересен факт е, че хлябът също мина през сваляне и качване на ДДС, но при него за година поскъпването е само с 11% за година. Напълно възможно обяснение за това е, че производителите на брашно са по-малко и могат по-лесно да дирижират пазара, докато при хлебните изделия конкуренцията е огромна и жестока и това натиска надслу цените, посочи Костов.

Рекордьори по поскъпване през последната година са ябълките с 33,4%  покачване на цените.  Следват кренвиршите с 28,6%, картофите с 25,2%, брашното с 23,5% и лимоните с 20,9%. Спад в цените на годишна база се наблюдава при краставиците с -12,8% и бензин с -8,2%.

Още по темата: КНСБ: Тримесечия наред млечните изделия в ЕС са най-скъпи в България

Цените към юни показват, че брашното ни е най-скъпото в целия Европейски съюз - средно 1.07 евро за килограм. Във всички останали държави от ЕС цената е под 1 евро. Това е странно - при положение че България произвежда предостатъчно жито и е износител на значителна част от добивите.

Оризът у нас се продава на около 2,70 евро. За сравнение в Румъния цената е под 2 евро. 

Прясното мляко също ни е най-скъпото в ЕС. Сиренето в България е едно от най скъпите в ЕС - само в Испания и във Франция  струва повече. В Нидерландия и Германия цените са с 10-20% под нашите.

Млякото, сиренето и яйцата са с 25% над средните цени за ЕС. 

 

КНСБ са направили изчисления за покупателната сила на минимална работна заплата в различните държави. Оказва се, че в България с една минимална заплата от 1070 лв., човек може да си купи стоките от малката потребителска кошница 9.7 пъти. За сравнение румънската минимална заплата купува същия набор от продукти 17 пъти, в Испания - 21,2 пъти, във Франция - 26,6 пъти, в Германия - 31,3, а в Нидерландия - 33,7 пъти

От КНСБ призоваха регулаторите да се задействат и да проверят защо у нас цените на млечните изделия са толкова високи - с 25% над средното за ЕС.  

Презентация на данните от наблюдението на цените можете да видите тук.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини