КНСБ: Цените на редица основни храни у нас са най-скъпи в целия ЕС

В България цените на някои основни хранителни продукти са най-високите в целия ЕС.
Сиренето и яйцата у нас са значително над средноевропейските нива, а брашното, млякото и оризът са най-скъпите в евросъюза, обяви установи Институтът за икономически изследания на КНСБ. Синдикалистите се ангажираха да държат на фокус промените в цените и да информират хората за тях. Експертите от КНСБ започнаха набюдение на малката потребителска кошница - 21 основни стоки, и всеки месец ще отчитат какво се случва с цените.
"Две години и половина млечните продукти в България са най-скъпите в ЕС", коментира пред медиите президентът на КНСБ Пламен Димитров. Олиото ни също е "златно" - няма друга страна от ЕС, където литърът да е над 2 евро.
През последната година в България най-рязко се е качила цената на брашното - с 23%, съобщи главният икономист на КНСБ Любослав Костов. Всъщност вероятно днес нямаше да отчитаме такова поскъпване, ако държавата не се бе поддала на натиска и не бе свалила ДДС временно (и погрешно) от 20 на нула процента. От Нова година ставката бе възстановена на 20% и това до голяма степен обуславя покачване на цената. Интересен факт е, че хлябът също мина през сваляне и качване на ДДС, но при него за година поскъпването е само с 11% за година. Напълно възможно обяснение за това е, че производителите на брашно са по-малко и могат по-лесно да дирижират пазара, докато при хлебните изделия конкуренцията е огромна и жестока и това натиска надслу цените, посочи Костов.
Рекордьори по поскъпване през последната година са ябълките с 33,4% покачване на цените. Следват кренвиршите с 28,6%, картофите с 25,2%, брашното с 23,5% и лимоните с 20,9%. Спад в цените на годишна база се наблюдава при краставиците с -12,8% и бензин с -8,2%.
Още по темата: КНСБ: Тримесечия наред млечните изделия в ЕС са най-скъпи в България
Цените към юни показват, че брашното ни е най-скъпото в целия Европейски съюз - средно 1.07 евро за килограм. Във всички останали държави от ЕС цената е под 1 евро. Това е странно - при положение че България произвежда предостатъчно жито и е износител на значителна част от добивите.
Оризът у нас се продава на около 2,70 евро. За сравнение в Румъния цената е под 2 евро.
Прясното мляко също ни е най-скъпото в ЕС. Сиренето в България е едно от най скъпите в ЕС - само в Испания и във Франция струва повече. В Нидерландия и Германия цените са с 10-20% под нашите.
Млякото, сиренето и яйцата са с 25% над средните цени за ЕС.
КНСБ са направили изчисления за покупателната сила на минимална работна заплата в различните държави. Оказва се, че в България с една минимална заплата от 1070 лв., човек може да си купи стоките от малката потребителска кошница 9.7 пъти. За сравнение румънската минимална заплата купува същия набор от продукти 17 пъти, в Испания - 21,2 пъти, във Франция - 26,6 пъти, в Германия - 31,3, а в Нидерландия - 33,7 пъти
От КНСБ призоваха регулаторите да се задействат и да проверят защо у нас цените на млечните изделия са толкова високи - с 25% над средното за ЕС.
Презентация на данните от наблюдението на цените можете да видите тук.

Предават на съд граничния полицай Атанас Коцев, искал подкупи от бизнесмен и го изнудвал с данни от МВР
