Атинската работилница за сандали, които пасват идеално добре на София Лорен, Ашли Байдън и още куп известни личности

Снимка: BBC/Джулия Ескинс
Снимка: BBC/Джулия Ескинс

В подножието на Акропола едно семейство изработва ръчно кожени сандали повече от век, пасващи на краката на София Лорен и Джон Ленън. Сега ново поколение преосмисля семейното наследство на обувките по поръчка.

Преди Атина да има стотици магазини за сувенири, там е съществувал самопровъзгласилият се „Поет-майстор на сандали“. Занаятчия и писател на поезия, Ставрос Мелисинос е първият съвременен обущар, който адаптира кожени сандали в древногръцки стил в модерни ежедневни обувки. Към средата на 50-те години на миналия век неговите модели се промъкнали  джентълменската тълпа, кръстосваща Европа. София Лорен се отбива, за да си направи чифт сандали, докато снима „Момчето с делфин в Гърция“. След това идват Ингрид Бергман, Жаклин Кенеди Онасис и Джон Ленън, които откриват скромната работилница в подножието на Акропола, докато посещават Гърция в търсене на остров за покупка. Мелисинос наследява магазина, първоначално открит през 1920 г. от баща си и чичо си, и го превръща в център за изкуство, литература и творческа кожена работа.

През еклектичното ателие Melissinos Art – The Poet Sandal Maker са преминали стотици известни лица. В началото на 2000-те Мелисинос се пенсионира и предава занаята на сина си Пантелис, драматург и художник. Отчасти студио, отчасти сцена, пространството е изпълнено с реликви от посещения на знаменитости: подписан портрет на Сара Джесика Паркър отдясно; снимка на Пантелис с Боб Саджет отляво; и каталог със стилове сандали с имена като „Мария Калас“ и „Джеръми Айрънс“ . Докато Пантелис изработва чифт спартански сандали за жена от Чарлстън, Южна Каролина, бялото му куче Пой-Пой се свива в античен фотьойл до ръчно рисувана масичка за кафе в абстрактен стил. Клиентите не идват само заради сандалите. Те се стичат тук за едно ярко гръцко преживяване.

В края на краищата, сандалите отдавна са символ на статус и майсторство в Гърция. Думата „сандал“ произлиза от гръцката „sandálion“, като изображенията на обувките се появяват в митове като този на Хермес, богът пратеник, често изобразяван с крилати сандали. Носени от философи, актьори и воини, тези традиционни сандали – често изработени от кожа и корк – олицетворяват пресечната точка на практичността и модата в древна Гърция, като различните стилове отразяват пола, възрастта и дори социалния статус на носещия в общността.

Когато Ставрос започва да изработва сандали в древногръцки стил, които по това време са били използвани предимно в театрални представления за ежедневно носене, това помага на магазина му да попадне в светлината на прожекторите на международната общност много преди хората да открият сандалите на поета чрез социалните медии.

"По онова време всичко се разпространяваше от уста на уста“, казва Пантелис. Миконос процъфтяваше, отчасти благодарение на честите посещения на гръцкия шопинг магнат Аристотел Онасис, съпругата му Джаки и свитата им от светила като Елизабет Тейлър и Мария Калас. „Когато хората видяха тези икони да носят нашите сандали, това създаде вълнов ефект, който привлече международно внимание към нашия малък магазин.“

Един от най-легендарните му сблъсъци със славата се случва през 1967 г., когато Бийтълс се отбиват в магазинчето.

„По-големият ми брат е само на 13 години по това време и случайно е там“, казва Пантелис. „Той е бил такъв голям фен, че едва не получи инфаркт, виждайки как идолите му мерят сандали. По-късно попитах баща си защо не е взел автографите им... Той просто каза: „Трябваше да вземат моя автограф вместо това“, разказва Пантелис. 

Ставрос използвал магазина не само като място за изработка на сандали, но и като платформа за споделяне на поезията, която е написал. Именно тази артистична комбинация привличала посетителите и правела преживяването невъзможно за повторение, въпреки че през годините магазинът е имал доста имитатори.

Ставрос вече е на 90 години, но престижът на магазина не е избледнял. Наскоро Пантелис израбоваи сандали за семейство Байдън. „В началото не ги познах“, казва той. „Едва когато Ашли Байдън се представи, всичко ми стана ясно. Изведнъж осъзнах, че работилницата е била тихо обградена от тайните служби", казва той.

Всеки ден ателието привлича малка тълпа от хора, нетърпеливи да се докопат до чифт негови ръчно изработени сандали. Пантелис, който черпи вдъхновение от древногръцката митология и модерното изкуство, използва естевени кожи от Крит, за да създава модели като минималните сандали с двойна каишка „Сократ“ и „Диоген“. Кожата с естествен цвят потъмнява до наситено кафяво с течение на времето – патина, която може да се ускори с бебешко олио или вазелин. Изработката на всеки чифт отнема около 30 минути, въпреки че времето за чакане варира в зависимост от това колко е натоварен магазинът. Пантелис сравнява атмосферата със „спонтанно малко парти“, особено по време на пиковия сезон в Гърция между май и октомври.

Но недалеч, друга работилница също носи фамилното име, макар че подходът ѝ е малко по-различен.

Докато Пантелис наследява оригиналния магазин за сандали, по-малката му сестра Олгиана проправя свой собствен път с Olgianna Melissinos Sandals . „Исках да продължа наследството, но по мои собствени условия“, казва тя. Въпреки че баща ѝ никога официално не я е учил на занаята си, тя усвоява техниките му през летата, прекарани в работа в семейния магазин, и отваря ателието си през 2004 г. „Един ден, когато гледах как ръцете ми работят, това беше като хореография на ръцете на баща ми“, казва тя. 

Този естествен инстинкт, съчетан с фокуса ѝ върху комфорта и елегантността, ѝ е спечелил лоялни клиенти, някои от които правят пазаруването при нея първа спирка след пристигането си в Атина. Подходът ѝ включва предоставяне на възможност на гостите да си създадат ярко оцветени или металически кожени сандали в допълнение към класическите с естествени нюанси.

Част от това, което мотивира Олгиана, е желанието всеки човек да се чувства добре. Тя си спомня как е проектирала чифт сандали за жена на около 50 години, която не била доволна от начина, по който изглеждали краката ѝ в обувки с отворени пръсти. „Тя дойде в магазина през сълзи и каза: „Изминах около 3 км с вашите обувки и това е първият път в живота ми, в който наистина се чувствам елегантно“, казва Олгиана. „И аз се разчувствах.“

За Олгиана, изработването на сандали е както занаятчийство, така и за хората. „Те помнят преживяването и разговора“.

Тази човешка връзка е една от движещите сили зад това повече пътешественици да търсят ръчно изработени сувенири, а не туристически дрънкулки. Според доклада за тенденциите в пътуванията на Expedia за 2025 г. , почти половината от анкетираните пътешественици казват, че сега дават приоритет на местно произведени специализирани артикули, които не могат да си купят у дома. 

„Хората често са изненадани от това колко жизнена и креативна е гръцката дизайнерска сцена“, казва Агати Кефала, екскурзовод от Атина, която води шопинг турове чрез Withlocals . „Има дълбоко чувство на гордост в майсторството и гостите могат действително да видят процеса, да чуят историите и да се свържат с производителя.“

След като приятели и семейство непрекъснато ѝ искали препоръки за пазаруване, Кефала видяла възможност да сподели някои от любимите си места, които обикновено не се срещат в пътеводителите. Днес тя води пътешественици до магазини, специализирани в ръчно изработена керамика, кожени изделия, ленени дрехи, зехтин, мед и органична грижа за кожата. Откакто стартира туровете си през 2018 г., тя е видяла от първа ръка нарастващия интерес към пазаруването на занаятчийски стоки.

Въпреки това, запазването на тези традиции не е гарантирано. „Фабриките, които някога са ни снабдявали с каучук и други материали, или са затворени, или са в процес на затваряне“, казва Пантелис.

Въпреки че снабдяването с материали на местно ниво става все по-предизвикателно, историята може да не приключи с това поколение. Олгиана се надява, че тази хилядолетна традиция ще продължи за поколения напред. В град, оформен от митове и легенди, името Мелисинос все още има своята тежест. А за пътешествениците, търсещи сувенир с история, тези атински сандали са истинска поезия, която може да се носи.

Източник:www.bbc.com
Автор: Джулия Ескинс

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини