Втора мраморна статуя откриха в големия канал на Хераклея Синтика

Снимката е илюстративна, фото: Исторически музей-Петрич
Снимката е илюстративна, фото: Исторически музей-Петрич

Втора голяма статуя откриха археолозите в големия канал на Хераклея Синтика. На находката екипът, воден от професор д-р Людмил Вагалински, се натъкнал преди около един час. Мраморната скулптура е намерена близо до мястото в канала, където беше открито почти цялостно запазено изображение на известен в миналото властник, представен като бог Хермес.

"Все още сме на много ранен етап от разкриването на втората статуя. Засега можем да кажем, че като големина е почти като първата, но тепърва ще знаем повече за този исторически обект", заяви археологът Людмил Вагалински.

Първата мраморна статуя, открита в античния град Хераклея Синтика, много бързо превърна сградата на Исторически музей - Петрич в магнит за туристите. Шедьовърът на античното изкуство бе изправен в цял ръст в културната институция на 6 август. Хиляди посетители, сред които и стотици чужденци, вече са видели находката.

„Интересът наистина е огромен към този исторически паметник, открит от екипа на професор Людмил Вагалински в Хераклея Синтика. Откакто стана известно това откритие, напливът тук е много голям. Всеки посетител отделя време, за да разгледа фигурата на изобразения мъж, да види майсторската и красива работа на този, който е изваял тази статуя“, твърди Иван Петров, директор на Исторически музей – Петрич.

Още докато не беше извадена от Клоака максима (Големия канал) на града, имаше предположения, че е на бог Хермес. След тежка операция по изваждането и преместването ѝ в музея в Петрич образът се разкри изцяло. Видя се, че е майсторска изработка от цял блок мрамор. Все още не е ясно кой е човекът, но археолозите са категорични, че това е много известен за времето си владетел, тъй като е изобразен като бог - не е случайно, че фигурата е висока 2,10 метра и тежи почти един тон.

Всички очакват с нетърпение момента, в който скулптурата ще разкрие своя пълен блясък след почистването и консервацията. Но трябва още търпение. С тази дейност се зае един от най-добрите реставратори – д-р Китан Китанов от Националния археологически институт с музей към БАН.

Необходима е много фина и внимателна работа. Той трябва да почисти статуята, да заздрави всички пукнатини и отчупвания по нея, за да не се влияе от атмосферните условия. Най-вероятно след приключването на реставрацията ще стане ясно кой е изобразеният владетел - лицето ще бъде почистено, а това ще разкрие почти сигурно и самоличността на обожествения владетел.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини