Реформата на такса смет отива на боклука за една година

На две четения на извънредно заседание парламентът отложи с една година влизането в сила на новия механизъм за изчисляване на таксата за битови отпадъци („замърсителят плаща“). Това стана с промени в Закона за местните данъци и такси. Отменените днес текстове предвиждаха от 1 януари 2025 г. да се премине към новия механизъм за формиране на таксата за битови отпадъци за понасяне на разходите от причинителя или притежателя на отпадъците.
От 1 януари догодина, при действащите текстове, таксата би поскъпнала между три и десет пъти във всяка българска община. Това щяло да е така заради предвиденото изчисляване не на база данъчна оценка на имотите, а на база обитателите на имотите по постоянен и настоящ адрес.
Мисия невъзможна ли е новата формула на такса смет от 1.1.2025 г.
Истината е, че нито общините, нито хората са готови за въвеждане на новата формула за такса смет. Защото проблемите са много повече от възможните решения. Поне засега. И е нужно не само да изпълняваме някакви европейски директиви с гол ентусиазъм, а и време за подготовка, за информационни кампании сред населението, за осигуряване на ресурс - човешки и финансов, за да може да се тръгне по нов път на изчисляване на такса смет. Затова кметовете на общини поискаха отлагането на всичко това поне с още една година. В противен случай имаше огромен риск да настане хаос в тази толкова важна услуга, която се очаква да поскъпне най-малко 3-4 пъти за данъкоплатците. А никой кмет не иска да увеличава данъци и такси. Още повече, ако тази данъчна тежест не е справедливо разпределена между всички граждани.
Във всяка една от проведените до момента срещи се затвържди мнението, че общините няма как сами да преодолеят всички предизвикателства и затруднения, които срещат при прилагане на новите основи за изчисляване на такса битови отпадъци.
Такса смет от догодина скача 3-4 пъти, кметовете се чудят какво да правят
С промените се осигурява допълнително технологично време за подготовка на общинските администрации в страната за определяне размера на таксата за битови отпадъци. Предвижда се общините да могат да използват за текущи разходи през годината средствата за отчисления и обезпечения по Закона за управление и да не ги внасят по сметки на Регионалните инспекции по околната среда и водите, а след това да ги теглят оттам обратно.

Младежи от Асоциация Ен Пи подариха 100 книги на най-старото училище в Сандански
