Проучват и консервират крепостта Момина кула над Гоце Делчев

Министерският съвет взе вчера решение за учредяване на безвъзмездно право на ползване за срок от 3 години за извършване на теренни проучвания и консервация на късноантична и средновековна крепост "Момина кула". Тя се намира в поземлен имот в горска територия - частна държавна собственост, над град Гоце Делчев. Теренът попада в района на дейност на Държавно горско стопанство - Гоце Делчев към Югозападно държавно предприятие - Благоевград.
Учреденото право на ползване е в полза на Общински исторически музей - Гоце Делчев за срок от 3 години за обезпечаване на теренни проучвания и консервация на историческия обект.
Знае се малко за тази крепост, но в нея е пълно с история за драматични събития и велики битки. А пред нея има път, който да извърви, за да стане предпочитано място за посещение от наши и чужди туристи. Това е крепостта „Момина кула”, която най-вероятно е предшественикът на град Гоце Делчев в миналото. За пръв път днешният град е споменат със старото си име Неврокоп през втората половина на XV в. Няма сигурни данни къде преди това е имало населено място. Но едно от най-логичните предположения е, че това е точно това отбранително съоръжение, което се намира на 3-4 километра югозападно от днешното населено място.
Късноантичната и средновековна крепост е разположена на островърхо възвишение, от север и запад то е ограничено от дълбоки дерета, а от юг - седловина, която го свързва с разклоненията на Южен Пирин. Крепостта има неправилна форма с площ около 10 декара. Масивен зид минава по периферията на хълма. Южната стена, дебела над 1 метър, е запазена на височина до 6 метра.
На най-високата част на възвишението се издигат руините на правоъгълно съоръжение, което е със силно заоблени ъгли от север и изток. От вътрешната му страна личат два пласта от хидрофобна замазка. Подобен начин на градеж е характерен за водохранилищата. В източна посока са запазени останки от кула.

Скална рисунка отпреди 51 000 години откриха в Индонезия
