Скална рисунка отпреди 51 000 години откриха в Индонезия
На тавана на варовикова пещера на индонезийския остров Сулавеси учени откриха рисунка, изобразяваща три фигури, наподобяващи хора, и диво прасе. Тя е определена като най-древната известна и датирана пещерна рисунка, създадена преди поне 51 200 години, съобщи "Ройтерс".
Учените са използвали нов научен метод, за да определят минималната възраст на новооткритата рисунка в пещерата Леанг Карампуанг в района Марос-Панкъп в провинция Южно Сулавеси и да датират с помощта на лазер кристалите калциев карбонат, оформили се по естествен път върху рисунката.
В сцената доминира животното с размери 92 сантиметра на 38 сантиметра, което стои изправено до три по-дребни, наподобяващи човешки фигури. Рисунката е оцветена в един нюанс на тъмночервен пигмент. В пещерата има и други изображения на прасета.
Изследователите интерпретират рисунката като повествователна сцена, която според тях е най-древното известно доказателство за разказване на истории чрез изобразително изкуство.
Трите човекоподобни фигури и фигурата на дивото прасе ясно са изобразени не в изолация, в отделни части на скалното изобразително платно, обясни археологът от университета Грифит Адам Брум, който също е сред ръководителите на изследването.
Източник: БТА