Скална рисунка отпреди 51 000 години откриха в Индонезия

Снимка: istok
Снимка: istok

На тавана на варовикова пещера на индонезийския остров Сулавеси учени откриха рисунка, изобразяваща три фигури, наподобяващи хора, и диво прасе. Тя е определена като най-древната известна и датирана пещерна рисунка, създадена преди поне 51 200 години, съобщи "Ройтерс".

Учените са използвали нов научен метод, за да определят минималната възраст на новооткритата рисунка в пещерата Леанг Карампуанг в района Марос-Панкъп в провинция Южно Сулавеси и да датират с помощта на лазер кристалите калциев карбонат, оформили се по естествен път върху рисунката.

В сцената доминира животното с размери 92 сантиметра на 38 сантиметра, което стои изправено до три по-дребни, наподобяващи човешки фигури. Рисунката е оцветена в един нюанс на тъмночервен пигмент. В пещерата има и други изображения на прасета.

Изследователите интерпретират рисунката като повествователна сцена, която според тях е най-древното известно доказателство за разказване на истории чрез изобразително изкуство.

Трите човекоподобни фигури и фигурата на дивото прасе ясно са изобразени не в изолация, в отделни части на скалното изобразително платно, обясни археологът от университета Грифит Адам Брум, който също е сред ръководителите на изследването.

Източник: БТА

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини