Поетичните разкази на Калоян Христов завладяха любители на словото в Благоевград
Завладяваща поезия огласи вчера зала „Изкуство“ на Регионална библиотека „Димитър Талев“ - Благоевград и вдъхнови десетки почитатели на поетичното слово. Младият поет Калоян Христов прочете част от своите стихотворения в третата си книга „Апология на сетивността“, от които лъхаше индивидуалният му почерк и огромният му талант да пише.
Най-напред доц. д-р Иван Христов от Института за литература към БАН очерта най-важните характеристики на творчеството на Калоян Христов. Подчерта, че в стиховете му прави впечатление един класицизъм, една зрялост, една интровертност. Всичко това предопределя е тематиката на литературните произведения.
Темите на Калоян са близки до тези на големия ни поет Атанас Далчев, но са пречупени през погледа на автора. В стихосбирката са засегнати темите за изтичането на времето, за любовта, за смъртта, социалната тематика, пише се за днешния консуматорски свят, в който сетивността закърнява, както и за възкресяването на човека.
„Това е една начетена и наративна поезия, авторът тръгва от действителността и я превръща в чудо. Калоян не се стреми да търси ефектите, скандалите, да залага на силни поанти, за да шашва читателите. Неговата поетика е скромна, а патосът на книгата е да се върнем към важните неща и да ги пазим. Той не пише със съзнанието и претенцията, че ще каже нещо ново, напротив - казва ни, че нищо ново няма под слънцето“, сподели доц. Д-р Иван Христов.
Във всеки стих буквално изригва индивидуалният почерк на поета, който с лекота гради и хайку /това е най-краткият литературен жанр/, и сериозни и дълбоки философски стихотворения. Друг отличителен белег на твореца е умението му да използва много на място нестандартни и красиви метафори, с които по фин начин разказва за света и за „аза“.
Книгата сякаш е за любовта и любимата, за недостижимостта и изплъзващата й се същност. Но има и втори план - това са поетичните разкази за начина, по който усвояваме всекидневието и най-вече за това как се учим да го виждаме и живеем в неговата неочакваност, за нещата, които не се връщат, за детството, което по особен начин ни белязва.
„Обръщам особено внимание в третата си поетична книга на любовта, но не само на тази между мъжа и жената, а на тази между хората. Тази любов, която изначално е в нас, но я забравяме някъде по пътя си. Човек цял живот понякога търси усещания и сетивност, които всъщност са в него. Опитвам се да опоетизирам ежедневието, с малко думи да кажа много, да направя от познатото непознато. Затова и някои стихотворения са като малки разкази“, заяви поетът Калоян Христов, който е преподавател по литература.
В края на срещата той даде автографи и написа послания към своите почитатели, които се сдобиха с книгата му. В.и.д. директор на РБ „Димитър Талев“ - Емилия Малешевска, му връчи благодарствено писмо и пожела на автора да продължава да надгражда своето творчество и все така да печели престижни национални награди от поетични конкурси.