Атанас Семов: Масовият българин все по-силно вее байрака на нетърпимост към отмяна на миналото

Не цялата съдебна система е това, което се показва в последните месеци и години. В съдебната система има все още почтени и подготвени хора и на тях трябва да се даде кураж, че обществото разчита на тях. Политическият живот даваше повече кураж на онези, които могат в тайно коридорче, кръчма или заведение да редят не просто дела, а съдбата на нацията. Това зави пред БТВ проф. Атанас Семов.
Той е убеден, че всички форми и механизми, включително и предвидени в Конституцията за политическа намеса в съдебната власт, са точно обратното на онова, което е нужно на съдебната система. В съдебната система има достатъчно реален, нравствен и професионален ресурс, за да може да се очисти, ако я пощадим от политическа намеса, подчерта проф. Семов.
По думите му вчера на Шипка имало различни хора - много страст и това е разбираемо. На Шипка имаше ясно развят байрак на националната независимост и отстояването на българското с нетърпимост не просто към пренаписването на историята, а задраскване на личности от историята. Ако сме мъдър народ би трябвало добре да разберем разликата между Русия и император Александър II, СССР и днешна Русия на президента Владимир Путин, посочи проф. Семов.
"Масовият българин все по-силно вее байрака на нетърпимост към отмяна на миналото и към всеки вид политическо прислужване. Ние сме народ не просто със забележителни качество, но и с много богата история, която ни е научила на много неща - ако сами не ковем съдбата си, тя няма как да е добре. Оставим ли друг да пише българското настояще, не ни очаква добро бъдеще", коментира конституционалистът, цитиран от Епицентър.бг.
Според него няма смисъл да се говори за историческата памет, ако не ни зарежда с мъдрост - да не се търпят никакви поробители и да не се търсят поробители сами, ако ние понякога го правим.
"Във всяка политическа линия, която се свързва и реална представлява някого другиго, не е национална политическа линия. Дали някои ще бъде представител или под някаква друга форма зависим и теглещ ни в посока Москва или Брюксел - няма никаква разлика", изтъкна проф. Атанас Семов.
Той посочи, че като общество имаме два големи кусура - търпението ни към политическите безобразия и съсипването на образованието ни. В тези 30 години тайно и полека една-две политически партии редактираха българската историческа памет и промениха това, което трябва да остане в душата на детето, за да бъде пълноценен гражданин и българин. Той даде пример, че в учебниците за 2 и 3 клас - Човек и общество или Човек и природа, само и само да не се наричат "История" - липсвал 3 март като български национален празник.
Издевателства има и се дължат на това, че дълго време си затваряхме очите и търпяхме като общество, каза още проф. Семов.

С концерт-спектакъл и заря Белица празнува 146 години свобода на България
