Ръдиард Киплинг: Винаги предпочитам да вярвам в най-доброто у хората - това спестява толкова безпокойства
Британският писател и поет Джоузеф Ръдиард Киплинг е роден на 30 декември 1865 г. в Бомбай, Индия. Учи в Лондон, където се формира неговият мироглед, включително и преклонението му пред реда и организираността. Творчеството му е разнообразно, като в него вплита много от видяното по време на своите пътешествия.
Първия си стихотворен сборник „Училищна лирика" издава в Индия, когато е на 16 години. Учи в Англия, после се завръща в Индия и започва работа като журналист. В продължение на 5 години работи като щатен сътрудник, а след това като съредактор на Граждански и военен вестник в Лахор. В задълженията му влиза и седмичното приложение към вестника със занимателни очерци и разкази.
След пътешествието в Япония и САЩ се завръща в Англия. Пътува до Южна Африка, Австралия и Нова Зеландия. Жени се за американка и се опитва да се установи в Америка, но след смъртта на по-голямата му дъщеря Джозефин се завръща в Англия, където остава до смъртта си.
Киплинг достига необичайно рано творческа зрелост, което личи още в първата му книга със стихове „Департаментски песни", която е издадена когато авторът е на 21 години.
Киплинг е автор на още няколко стихосбирки, благодарение на които името му става известно по цял свят. Издава прозаични книги: сборник с разкази „Прости разкази от планините", романът „Угасна светлината", "Ким" и други.
Критикувайки английската колониална администрация и упреквайки английското правителство и военното командване в липса на заинтересуваност към низшите чинове, Киплинг създава впечатление за безстрастна обективност на своите възгледи. Творчеството му е посветено на утвърждаването на цивилизаторската мисия на англосаксонската раса сред изостаналите народи на Изтока.
Най-добрите стихове на писателя са близки до традицията на английските песни и балади, отличават се с динамичен хумор и образно просторечие. С голяма популярност се ползват неговите детско-юношески произведения „Книга за джунглата" "Втората книга за джунглата".
Киплинг е най-младият Нобелов лауреат за литература – през 1907 година получава наградата на 42-годишна възраст. Умира от мозъчен кръвоизлив на днещната дата през 1936 година.
Предлагаме ви някои мисли на творца:
И най-глупавата жена може да се справи с умен мъж, но с глупака може да се справи само най-умната.
Всеки един е повече или по-малко луд на някоя тема.
Бог не може да бъде навсякъде, затова е създал майките.
Женската догадка е много по-точна от мъжката увереност.
Винаги предпочитам да вярвам в най-доброто у хората – това спестява толкова безпокойства.
Думите са, разбира се, най-силният опиат, употребяван от хората.
Една жена е само жена, но една добра пура е пушене
Имаме четиридесет милиона причини за неуспех, но нито едно извинение.
Първото условие да се разбере една чужда страна е тя да се помирише.
Ако историята се преподаваше под формата на историйки, никога няма да бъде забравяна.
Азия не може да бъде цивилизована с методите на запада. Има твърде много от Азия и е твърде стара.
Той се загърна във цитати, тъй както просяк се загърва в императорска порфира.
Хората отстояват предразсъдъците си и ги наричат инстинкти.