В Румъния построиха детска болница с помощта на есемес дарения. Инициативата е на две майки, които успяват да съберат 43 милиона евро за каузата.
Строежът на болницата стартира преди пет години. Резултатът днес - модерна сграда на девет нива, с близо 200 легла, интензивно отделение и пет операционни зали, където могат да се извършват и трансплантации.
Започнахме с голяма медийна кампания, в която обяснявахме, че има закон в Румъния, според който фирмите могат да дарят 20% от техния данък „Печалба“ на неправителствена организация, а останалите 80% - да си идат към държавата. Тоест, част от корпоративния им данък може да се вложи в добра кауза. И така започнахме“, разказва Кармен Ускату, цитирана от bTV.
След това стартира есемес кампания. „В момента 50% от парите ни са от фирми, а другата половина идва от физически лица чрез есемеси“, обяснява още Кармен Ускату, съосновател на асоциация „Дари живот“ в Румъния.
А лекарите вече чакат с нетърпение да заработят тук.
„Всеки месец изпращам есемес за болницата, абониран съм. Всичко зависи от нас самите и ще си го направим сами. Нямаме време да чакаме. Нашите пациенти - също. Ще доведем медицината в държавата ни на друго ниво. Сами“, обяснява д-р Олинак Юджин, който е анестезиолог в болница „Мария Кюри“.
Тази вечер в 19:15 ч. Румъния ще открие своята новопостроена, изцяло с дарения и благодарение на две невероятни дами - Оана и Кармен, детска болница.
*Следващите редове са отново по темата, но от фейсбука на Гората.бг. Публикуваме без съкращения:
Детска болница, която вероятно ще бъде една от най-добрите в цяла Европа.
Има извънредно вдъхновяваща инициатива в първата болница, където от началото на концепцията и изграждането й се грижат и за психичното здраве на малките пациенти и техните семейства: родителите вече няма да спят на стол, а ще имат своите легла, децата ще имат игрище, кино, радио станция и обсерватория на покрива, за да гледат звездите.
Вълнуващо е, че са помислили и за социалните нужди на децата, които ще претърпят трансплантация и ще бъдат принудени да прекарват времето си в стерилни стаи: те казват, че най-много им липсват приятелите, които правят в болницата.
Тези приятели ще може да ги "посетят" и да говорят с тях чрез телефон с жица. В атриума, на рецепцията, има и една жирафа.

Имала ли е пари румънската държава да построи сама детска болница?
През 2022 г. Румъния настигна Унгария по брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението и достига 77% от нивото на ЕС. България остава с най-ниско ниво (59% от средното за ЕС).
През 2022г. БВП на глава от населението Румъния е с 12% повече от този на България
През 2018г. (тогава започва реално проекта на Оана и Кармен) БВП на глава от населението Румъния е с 24% повече от този на България.
Очевидно Румъния е имала и има доста повече финансови възможности дори от България.

Имали ли са експертизата за построяване на детската болница Кармен и Оана?
И двете са работили изцяло в корпоративния сектор и са се занимавали с мениджмънт и маркетиг. През 2016 г. започват да ремонтират детски отделения в старата болница и из страната.
През 2018 г. разбират, че това няма да реши основния проблем и искат разрешение от институциите за започване на проект за строителство на нова болница.
Румънската държава започва дискусията така: „Не става“. Това кават и всички останали, включително и НПО организации.
5 поредни седмици Кармен и Оана посещават ISU (Комисията, която трябва да даде разрешение за започване на проекта) и 5 поредни седмици питат защо не им разрешават и какво трябва да направят, за да получат разрешението.
Накрая им казват, че повече не трябва да ходят. Не са добре дошли. Но те отиват пак и заявяват, че няма да си тръгнат докато не изяснят нещата и не разрешат проблема?
Непреклонността им успява на първи етап, но държавата вижда в тях заплаха, твърдят, че са били обвинявани непрекъснато, че „явно има някаква ръка, която стои зад тях или много голмо его“, опитват се да разделят и обществото и да го настроят срещу проекта. Не успяват.
"Намерихме специалисти в чужбина, които да ни подкрепят във всичките ни начинания и във визията, която имахме, хора, с които работихме в тясно сътрудничество години, за да донесем оборудване най-доброто в Югоизточна Европа, да отворим вратата за партньорства за обучение, така че можем да направим кадрови квоти, както е в Европа, а не както е в Румъния, за съжаление.“

Участвали ли са с подкрепа педиатрите в процеса?
„Имаше огромно нежелание и страх. Това може би беше и ще бъде най-трудната част от проекта, но ние имаме пълно доверие на лекарите и помощния персонал. Имат нужда от обучение и все още го има това нежелание...
С времето нещата започват да се променят, но за тези, които сега са свикнали да управляват по един начин, това вече няма да бъде възможно и не им хресва.
За условията на лекарите в новата болница: „Имаме първата операционна зала в стъкло, за да намалим заразата.
Разполагаме с предоперативна и следоперативна зала, вече не е необходимо пациентите да бъдат премествани в интензивно лечение след операция. Започнах проект за терапия на болката. Ще имат достъп до обучение в чужбина“.

Каква е била реакцията на политическата класа?
„Страшно е какво постигнахме. Показваме им, че е възможно. Когато се погледнат в огледалото, виждат своята безпомощност. Някои здравни министри дори ни караха, крещяха ни.
Чувствахме се саботирани. Желанието беше нашият проект да не работи. Сега властите изглежда по-наясно с важността му. Вълната на промяната идва“.

Навреди ли на румънското общество и на неговата култура и съзряване, това че детската болница в крайна сметка беше построена с дарения, а не от държавата?
„Държавата ни почувства като заплаха в момент, когато знаем, че всъщност цялото гражданско общество беше заплаха за румънската държава.
Но това нещо ни донесе и много подкрепа, трябва да признаем, защото хората имаха нужда от проект, имаха нужда да почувстват, че не сме мъртви, че можем да направим нещо в себе си, дори държавата да стои и да стои, и само да обещава... С този проект обществото ни още повече повярва в себе си и в своята сила.“


И на финал. „Това е държавна болница, болница, където може да дойде всяко румънско дете, което се нуждае от лечение.
Това, за което мечтаем, е да донесем високи постижения на държавата, да бъдем първата болница, в която се чувствате по-добре, отколкото ако отидете в частна, да бъдете първата болница, в която родителят да е сигурен, че е намерил най-доброто място за лечение на детето си и спрете да мечтаете за чужбина. Това е нашата мечта.“

5 години по-късно мечтата е сбъдната. Да са живи "лудите"!