Кметът на Букурещ: Солаковият хан ще стане живо културно пространство, което ни свързва с България

Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Солаковият хан, емблематичен паметник, свързан с българското революционно движение, се превръща в приоритет за Букурещ. Искаме да го превърнем в живо културно пространство, което обединява миналото с настоящето - и особено Румъния с България. Това заяви кметът на румънската столица Стелиан Буждувеану, предаде БГНЕС.

Градоначалникът на Букурещ се е срещнал с българската официална делегация, с която е обсъдил бъдещето на Солаковия хан. 

„Искаме да превърнем този паметник, построен от български търговци през XІХ век, в живо културно пространство, а не само да го реставрираме. Солаковият хан е повече от наследство – той е културен мост между две приятелски страни“, подчерта кметът на Букурещ и добави, че ще бъде организиран международен конкурс за неговата реставрация.

БГНЕС припомня, че Солаковият хан е построен през 1859 г. от предприемчивите братя Солакоглу от Свищов, ханът съчетава функции на фабрика. Сградата бързо се превръща в духовно средище за българската емиграция.

През 60-те години на XIX век Солаковият хан приютява водещи фигури в националноосвободителната борба като Христо Ботев, Васил Левски и Любен Каравелов. Именно тук Каравелов основава своята печатница, от която излизат емблематичните вестници „Свобода“, „Независимост“. По-късно Ботев редактира „Знаме“. През 1868–1869 в ханa дошли Христо Ботев и Васил Левски, където преживяват зимата. Тук Ботев пише известното описание на Апостола на свободата – „Студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и се е весел!“

След Втората световна война сградата частично е разрушена, а през 1948 г. е национализирана от румънската държава и използвана като социално жилище. Въпреки че през 1997 г. е призната за паметник на културата, сериозна реставрация така и не започва. През 2003 г. наследниците на Солакоглу си връщат собствеността, но обектът е в тежко състояние – с компрометирана конструкция и фасада.

Източник: БГНЕС

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини