Археолози изследват Хераклея Синтика само до обяд, крият се от жегата

Големите горещини промениха плановете на екипа археолози, който изследва античния град Хераклея Синтика, който набира все по-голяма популярност сред туристите и в страната, и зад граница. Това сподели днес за Илинден Прес ръководителят на разкопките доцент д-р Людмил Вагалински. Той и колегите му продължават с разкриването на форума в древното селище, което е в близост до храма на пророчицата Ванга. Те обаче са на терен само до обяд, тъй като после става страшно топло.
"Най-важно е здравето на хората. Поматга ни и жители на съседните населени места, сред които има и по-възрастни. Затова от днес започваме да робатим от 06:00 до 12:00 часа. Това ще продължи, докато температурите не станат по-поносими. Гонят ни срокове, изпълняваме проект. Очаквам до дни да попаднем на интересни находки", каза Людмил Вагалински.
В момента археолозите разкриват докрай една сграда, която е съвсем до форума. Засега са изследвали само един ъгъл от нея, не се знае още дали е обществена постройка, или жилищна. Тя обаче определено е римска и е от 2-3 век след Христа. Работи се и по една подпорна стена, която е направена от много правилно изсечени големи квадри /вид зидария в миналото/. Тази стена е много добре запазена, нейната датировка е от ранния елинизъм, от 4-ти век преди Христа.
Целта е социализацията на историческия обект. Проектът за реставрация и консервация на античния град Хераклея Синтика върви с пълна пара. За тези дейности са осигурени са над 5,6 млн. лв. по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Възстановителните работи на обекта се очаква да приключат в края на тази година. Бенефициент е Община Петрич, която ще го стопанисва, след като бъде завършен.
Проектът предвижда две зони – за културно-историческо наследство и за социализация. В първата ще бъдат представени антична крепостна стена, жилищен квартал, раннохристиянски некропол, централната градска част на античния град – форум и прилежащи обекти, сгради под римския форум, магазини и светилища, гражданска базилика, раннохристиянска базилика и др. Във втората зона ще се изгради посетителски център с виртуална зала за експониране на културното наследство. Ще има детски атракцион - тип аквапарк, зона за широк обществен достъп, детски площадки, охраняем паркинг. До обекта се предвижда да има атракцион „Римски терми” с басейни, детски лагер и къмпинг зона.

Приютиха изгубено мече в парка над Белица
