Спасителят Любчо Джолев: Видяхме апокалипсиса в Турция, спасихме седем човешки живота!

Снимки: Фейсбук
Снимки: Фейсбук

Апокалипсис. Това е думата, с която планинският спасител от Разлог Любчо Джолев описват видяното след опустошителните земетресения в Турция. Шест денонощия той и негови колеги имаха непрекъснати срещи и със смъртта, но и с чудото да намерят живи хора под развалините в градовете Адана и Хатай.
„Навсякъде руини, отчаяни хора. Но в очите на някои имаше и надежда. Успяхме да спасим седем човешки живота. Само за един спасен живот си струваха всичките ни усилия. Когато откриеш оцелял, изпитваш едно особено чувство, което е трудно да се опише. Очите на хората светват“, заяви Любчо Джолев от Планинската спасителна служба в Разлог. Той е водач на кучето Нико, което е на 4 години и половина. При претърсване на една от къщите Нико настъпва неволно една играчка, която започва да свири детска мелодийка, докато спасителите търсят дете.

"Това ни разчувства, разтърси ни. Но не бива да се поддаваме на емоции. Защото  колебанието, колкото и малко да е у мен, се усеща от кучето, това влияе и на неговата работоспосоност. Затова на терен ли сме, никакви чувства, същото е и при инцидентите в планината. Вечер като седнем може да ни потекат сълзите, защото ние също сме хора. Но на терен ли сме, никаква слабост", категоричен е Джолев.
Спасителят уточнява, че кучето се пуска напред, за да души за улавянето на миризма на жив човек, за което е обучавано. С лай показва на водача си, че има човек под развалините. В такива ситуации животното се издърпва встрани, за да може другите участници в акцията да търсят оцелели под руините. Докато се разчистват отломките, кучето вече е на друго място, за да търси оцелели. Но и кучетата имат нужда от почивка, те също се изморяват. Трябва да им се даде 10-15 минути отдих между две търсения. Истината е, че в тези 6 дни в Турция четириногите са били много претоварени, но се справили със задачите си.  

"Използвахме ги максимално, за да намерим оцелели хора. Ние сме група за търсене на оцелели, а не за изваждането им. Това е работа на други хора, които с помощта на техника разбиват плочите, бетона, разчистват, за да стигнат до искрицата живот под руините", каза още спасителят от Разлог. В групата на планинските спасители са били още двама от Разлог - Благой Максимов с кучето Хера и д-р Борислав Стойчев, който е и медик, и планински спасител. С кучето Норд пък търсел живи хора под отломките планинският спасител от Банско - Атанас Уков. Другият от региона е началникът на ПСС-Банско - Румен Баряков, който за втори път отива в Турция след опустошително земетресение, за първи път е там през август 1999 година. Той е човекът, който дава кураж и сили на по-младите си колеги в Адана и Хатай.

"Виждаше се навсякъде разруха и смърт. Имаше риск и за нас, продължаваха срутванията на някои сгради, но няма време да мислим за това. Имаме една цел - да открием живи хора под руините. Няма да забравя как в Адана една жена плачеше с глас. Сърцето ти се къса, но продължаваш към следващите развалини да търсиш живи хора", твърди Баряков. Той подчерта, че с колегите му са достатъчно опитни, за да си вършат работата и в моменти, когато смъртта е буквално навсякъде. Правят го и в планината, и при бедствия и аварии. 

                                                     32 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини