Отглеждането на тютюн пак е на мода в Неврокопско, но не съвсем

Ръст на засетите ниви с тютюн се отчита в някои населени места на Неврокопския край. Част от земеделците се връщат към тютюнопроизводството. Причината за този интерес е в преходното национално доплащане. В Стратегически план за 2023-2027 г. за схемата за преходна национална помощ за тютюн България избра да прилага нов референтен период - от 2016 до 2018 г. Така се дава възможност на всеки стопанин да посочи еднократно при заявяването на схемата предпочитана година от тези три години – 2016 г., 2017 г. и 2018 г., за която ще бъдат взети предвид изкупените количества за определяне на подпомагането.
„Това доплащане няма нищо общо с получените пари при продажбата на тютюна. То се даде през 2023 г. и 2024 г., а предстои да се изплащат пари още три години – до 2027 г. Всеки стопанин, който е бил регистриран като тютюнопроизводител в периода 2016-2018 г. е предавал тютюн тогава, получава по около 5 лева за килограм тютюн. Ако през една от тези години най-много си продал 1000 кг, това означава, че ще получиш около 5000 лева доплащане“, сподели Сюлейман Арунов, който е бивш кмет на село Вълкосел. Той обаче е категоричен, че няма бум на тютюнопроизводството, няма интерес от по-младите към този тежък труд по полето.
Най-вече хората в региона, които са се занимавали с това в периода 2016-2018 г., сеят по 1-2 декара тютюн, за да могат да произведат „зелено злато“ и да вземат национално доплащане. Защото по този начин увеличават приходите си – веднъж получават пари от продадения тютюн, а втори път - национално доплащане.

Нов уебсайт дава онлайн достъп до услугите на Паркинги и гаражи в Благоевград
