Паркът за мечки над Белица днес отваря врати за посетители

Снимка: Четири лапи
Снимка: Четири лапи

В България има едно място, което за мечките в беда, означава дом. През последните 20 години Паркът за танцуващи мечки край Белица е спасителен оазис и рехабилитационен хъб, първи, пореден или последен сигурен дом за бедстващи мечки. Той е единственото защитено място в България, което осигурява специални грижи за спасените кафяви мечки.

Паркът е съвместен проект между Фондация Бриджит Бардо и ЧЕТИРИ ЛАПИ. Повечето от мечките, настанени в него, са бивши „танцуващи мечки“ от България, както и няколко от Сърбия и Албания. Освен тях, паркът приютява и мечки, пострадали от човешка намеса - отглеждани в плен или при неблагоприятни условия - в тесни клетки в циркове, хотели и зоокътове.

В Парка спасените мечки преминават през процес на адаптация и рехабилитация, за да се възстановят от предишния си живот в плен и да свикнат в условия, близки до естествените за вида им.

Кафявата мечка в България е защитено животно и въпреки това е под постоянна заплаха - от злонамерените действия на бракониери или от добронамерените действия на всички нас, които нарушаваме и застрашаваме естествения ѝ хабитат с различни дейности.

От днес паркът в Белица посреща отново посетители. С официалното отваряне на парка за летния сезон, паркът отваря и нова страница в своята история.

“Парк за танцуващи мечки” изпълни успешно своята мисия и преминава към следващата - ПАРК ЗА МЕЧКИ Белица.

“Парк за танцуващи мечки” се открива на 17 ноември 2000 г. с мисията да приюти всички “танцуващи” мечки, които да получат близки до естествените условия на живот възможности, комбинирани с нужната човешка грижа и да бъдат освободени завинаги от човешката експлоатация. Оттогава до днес паркът е бил дом на 32 танцуващи мечки от няколко страни на Балканите. Повечето от настанените в него са бивши „танцуващи мечки“ от България, както и няколко от Сърбия и Албания.

„Паркът изпълнява целта, заради която е бил създаден преди почти 22 години. С дружните усилия на МОСВ и ЧЕТИРИ ЛАПИ тази жестока практика и всички, някога тормозени с жестока “дресировка” и отглеждани като атракция мечки е прекратена.

Смяната на името на парка означава, че това защитеното място ще продължи да спасява мечки”, споделя Димитър Иванов, директор на "Парк за мечки"- Белица.

През годините на успешна и всеотдайна работа на екипа, паркът изпълнява ролята си на безопасно убежище за мечки, пострадали от човека - отглеждани в плен или при неблагоприятни условия. Така днес, фондациите основатели отварят нова страница с преименуването на парка в синхрон с променената му по естествен път мисия.

20 години по-късно, "Парк за мечките" е постоянен дом за 19 мечки. Освен с годишнината и смяната на името си, паркът вече може да се похвали и с чисто нов уебсайт и с изложба.

На 21 април на Моста на влюбените до НДК ще бъде позиционирана изложба, която разказва историята на Спасените за тези повече от 20 години мечки. Експозицията се реализира в партньорство със Столична община и ще продължи до 5 май.

„Това е един вълнуващ визуален разказ, с който искаме не само да напомним историята за спасението на мечките, но и да ги разкажем за първи път  на младата аудитория. За щастие, жестоката практика на “танцуващите мечки” вече не съществува и хората не си спомнят или изобщо не знаят, че до 90-те години на миналия век мечките са били разхождани на верига по софийските улици и на ключови туристически дестинации в страната за забавление. Малко хора днес са наясно, че тази атракция, скандално наречена “танц на мечка”, се е постигала с ужасяващ тормоз и невъобразими мъки. За да не се повтарят грешките на историята, тя трябва да се помни и никога, на никого вече да не хрумва да превърне това гордо и прекрасно животно в “танцуваща мечка”, споделя Деница Славова, ръководител “Комуникации” на ЧЕТИРИ ЛАПИ.

В 60 табла с фотоси изложбата “Спасените: 20 години история” ще разходи жителите и гости на столицата из изпълнения с драматизъм, но и със спасение и оптимизъм, живот на мечките от ПАРК ЗА МЕЧКИ в Белица. Експозицията съдържа снимки от създаването на парка, които разказват историите на мечките, намерили свое спасение в него, както и някои от тъжните лица на последните танцуващи мечки. Посетителите на изложбата в сърцето на София, ще могат да научат и полезни факти за вида “кафява мечка” и естествената ѝ среда на живот в България.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини